X
تبلیغات
رایتل

مقایسه قانون تازه و قانون پیشین قانون کار

شنبه 13 آذر 1395

مقایسه قانون تازه و قانون پیشین قانون کار

مقدمه

با لازم الاجراء شدن قانون جدید کار،پرسشهای گوناگونی مطرح می شود و یاقابل طرح است که برخی از آنها به مبانی قانون کارو چگونگی تصویب آن مربوط می شود و پاره ای به مقایسه قانون تازه و قانون پیشین نظر دارد.

از جمله پرسش های دست اول می توان موارد زیر را برشمرد:ضرورت تغییر قانون کار در پی انقلاب احساس شد یا در دوران نظام پیشین هم مطرح بود؟ با آنکه لزوم تغییر قانون کار از سال 1358، به طور جدی ، عنوان شد چرا بیش از پنج سال طول کشید(1364) تا لایحه آن از سوی دولت تقدیم مجلس شد؟ ایرادهای شورای نگهبان به مصوبه مجلس (آبانماه 1366) متضمن چه اموری بود و اگر مصوبه براساس آنها تغییر داده می شد قانون کار به چه صورتی در می آمد؟ چرا تغییرهای انجام شده در مصوبه مجلس (مهرماه 68) که در جهت تامین برخی از نظرهای شورای نگهبان صورت گرفته بود از سوی این شورا کافی تشخیص داده نشد و موضوع به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد؟ مجمع تشخیص مصلحت نظام چگونه بین مصوبه مجلس و نظرهای شورای نگهبان داوری کرد؟ آیا مجمع به این داوری بسنده کرد یا خود نیز تغییرهائی در مصوبه مجلس داد، در صورت اخیر آیاچنین اقدامی با اختیارات مجمع سازگاری دارد؟

پرسش های دسته دوم بیشتر به صورت کلی مطرح می شوند ماننداینکه قانون جدید کار بهتر است یا قانون پیشین ؟ کدامیک از لحاظ تامین حقوق کارگران مناسبتر است ؟ قانون جدید سبب بالارفتن هزینه تولید نخواهد شد؟

هر چند طبیعی است که اینگونه پرسشها عنوان شده وموردبررسی قرار گیرند اما اکنون که قانون ، به هر صورت ، تصویب و لازم الاجراء شده است بنظر می رسد تحلیل پرسش های دسته اول در واقع بیشتر به بررسی تحول حقوق کار ایران و مبانی آن مربوط می شود و جای چنین مطالعه ای کتابها و نوشته های مفصل مربوط به حقوق کار است. در مورد پرسش های دسته دوم نیز با اینکه مقایسه اجمالی دو قانون می تواند به روشن شدن برخی جنبه های قانونی جدید کمک کند اما با روش نشریه دانکشده حقوق و علوم سیاسی هخوانی ندارد.

بنابراین با در نظر گرفتن شیوه کارنشریه ، بر آن شدیم که به تدریج نوآوری های قانون جدید را، مورد به مورد، با توجه به مبانی آن تحلیل کنیم و از آنجا که راه حلهای نو از لحاظ حقوق ما و در مقایسه با قوانین پیشین کشورمان ، تازه به شمار می آیند وگرنه از جهت تحول حقوق کار در کشورهای دیگر گاه از سابقه ای طولانی برخوردارند، در این بررسی ها از مطالبعه تطبیقی کمک می گیریم 0 در این نوشته مبانی حکم مندرج در ماده 12 قانون جدید کار درباره تغییر کارفرما را مطالعه می کنیم امید آنکه حق توفیقی عنایت فرماید و مباحث دیگر قانون نیز که متضمن نوآوری هائی است به همین روش بررسی ومطالعه شود.

طرح موضوع

رابطه کارگری وکارفرمائی که به موجب آن کارگر نیروی بدنی یا قکری خود را در برابر دریافت مزد در اختیار کارفرما می گذارد و می پذیرد که زر نظر و به دستور او کار کند هرچند از جهاتی با قراردادهای معوض بی شباهت نیست اما با آنها تفاوتهای بسیاردارد. وجود قوانین امری و ضرورت رعایت آنها از سوی طرفین قراردادسبب شده است تا نقش قراردادکار، به عنوان قرارداد، کاهش یابد، از این رو برخی ترجیح می دهند به جای قرارداد کار از عنوان رابطه کار استفاده کنند. در بحث کنونی این نکات مورد توجه نیست ،آنچه در نوشته حاضر مورد بررسی قرار می گیرد آثار متفاوتی است که تغییر وضعیت یکی از دو طرف یعنی کارگر و کارفرما بر قرارداد و رابطه کار می گذارد.

نوع فایل: word

سایز:75.9 KB

تعداد صفحه:26خرید فایللینک منبع :مقایسه قانون تازه و قانون پیشین قانون کار

مقایسه قانون تازه و قانون پیشین قانون کار - فروشگاه فایل رایگان tahghigh20.filenab.com/product-64640-takgikg.aspx‎Cachedمقایسه قانون تازه و قانون پیشین قانون کار تغییر کارفرما و آثار آن در رابطه کارگری و کارفرمایی تغییر کارفرما آثار آن در رابطه کارگری و کارفرمایی رابطه کارگری ... مقایسه قانون تازه و قانون پیشین قانون کار shekare-arvah2.rozblog.com/.../مقایسه-قانون-تازه-و-قانون-پیشین-قانون-کار.html‎Cached17 سپتامبر 2016 ... مقایسه قانون تازه و قانون پیشین قانون کار 1 . مقایسه قانون تازه و قانون پیشین قانون کار…,مقایسه قانون تازه و قانون پیشین قانون کار,شکار ارواح. تغییر قانون کار www.shirzadyanlawyer.ir/print.php?ToDo=ShowArticles&AID...‎Cachedبا لازم الاجراء شدن قانون جدید کار، پرسشهای گوناگونی مطرح می شود و یا قابل طرح است ... تصویب آن مربوط می شود و پاره ای به مقایسه قانون تازه و قانون پیشین نظر دارد. مقایسه قانون تازه و قانون پیشین قانون کار - فروشگاه اینترنتی شهر townstore.avablog.ir/.../مقایسه+قانون+تازه+و+قانون+پیشین+قانون+کار‎Cached16 سپتامبر 2016 ... با لازم الاجراء شدن قانون جدید کار، پرسشهای گوناگونی مطرح می شود و یا قابل ... آن مربوط می شود و پاره ای به مقایسه قانون تازه و قانون پیشین نظر دارد. تغییر کارفرما و آثار آن در رابطه کارگری و کارفرمایی - Ghavanin.com ... www.ghavanin.ir/PaperDetail.asp?id=159‎Cached Similarبا آنکه لزوم تغییر قانون کار از سال 1358، به طور جدی ، عنوان شد چرا بیش از پنج سال ... ما و در مقایسه با قوانین پیشین کشورمان ، تازه به شمار می آیند وگرنه از جهت تحول ... نسخه قابل چاپ - فایلینا fileina1.blogsky.com/print/post-453‎Cachedضرورت تغییر قانون کار در پی انقلاب احساس شد یا در دوران نظام پیشین هم مطرح بود ... مقایسه با قوانین پیشین کشورمان ، تازه به شمار می آیند وگرنه از جهت تحول حقوق ... پرتال جامع علوم انسانی - تغییر کارفرما و آثار آن در رابطه کارگری و ... www.ensani.ir/fa/content/15755/default.aspx‎Cachedچکیده: با لازم الاجرا شدن قانون جدید کار' پرسش های گوناگونی مطرح می شود و یا قابل ... تصویت آن مربوط می شود و پاره ای به مقایسه قانون تازه و قانون پیشین نظر دارد. حق سپید - تغییر کارفرما و آثار آن در رابطه کارگری و کارفرمایی lawyermkh.mihanblog.com/extrapage/la7‎Cached Similarبا آنکه لزوم تغییر قانون کار از سال 1358، به طور جدی ، عنوان شد چرا بیش از پنج سال ... ما و در مقایسه با قوانین پیشین کشورمان ، تازه به شمار می آیند وگرنه از جهت تحول ... قانون کار ایران - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد https://fa.wikipedia.org/wiki/قانون_کار_ایران‎Cached Similarاین قانون در ۲۶ اسفند ۱۳۳۷ تصویب و جایگزین قانون قبلی که با تلاش اتحادیه‌های کارگری ... بررسی قانون کار در ۲۹ آبان ۱۳۶۹ در مجمع تشخیص به پایان رسید. ممنوعیت ... [PDF] دریافت گواهی PDF مقاله - سیویلیکا www.civilica.com/PdfExport-MAYBODLAW02_299=رعایت-عدالت-در-رابطه-کارگری-و-کارفرمایی.pdf‎Cachedﺟﺪﯾﺪ ﮐﺎﺭ، ﭘﺮﺳﺶ ﻫﺎﯼ ﮔﻮﻧﺎﮔﻮﻧﯽ ﻣﻄﺮﺡ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ ﻭ ﯾﺎ ﻗﺎﺑﻞ ﻃﺮﺡ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﺮﺧﯽ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﺑﻪ ﻣﺒﺎﻧﯽ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﮐﺎﺭ. ﻭ ﭼﮕﻮﻧﮕﯽ ﺗﺼﻮﯾﺐ ﺁﻥ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ ﻭ ﭘﺎﺭﻩ ﺍﯼ ﺑﻪ ﻣﻘﺎﯾﺴﻪ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺗﺎﺯﻩ ﻭ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﭘﯿﺸﯿﻦ ﻧﻈﺮ ﺩﺍﺭﺩ ﻫﺮ ﭼﻨﺪ. ﻃﺒﯿﻌﯽ ﺍﺳﺖ ...
برچسب‌ها: مقایسه، قانون، تازه، پیشین، کار