X
تبلیغات
رایتل

سازمان ملل متحد و حل بحرانهاى بین‏ المللى

شنبه 13 آذر 1395

سازمان ملل متحد و حل بحرانهاى بین‏ المللى

بیش از نیم قرن از عمر سازمان ملل متحد مى‏گذرد.

در این مدت ساختار و فعالیتهاى سازمان با گسترش و تحولات چشم گیرى روبرو بوده است.

اگر در 1945 فقط 51 دولت‏به عنوان اعضاى مؤسس، در سازمان ملل متحد حضور داشته‏اند امروزه تعداد اعضاى آن متجاوز از 185 دولت مى‏باشد.

در کنار افزایش اعضاء مى‏توان تحول فعالیتهاى سازمان را نیز مشاهده نمود.

از مهمترین فعالیتهاى سازمان ملل متحد که دچار تحول شده است فعالیت در قلمرو صلح و امنیت جهانى است که اصلى‏ترین هدف سازمان هم مى‏باشد.

این تحول در واقع گسترش مفهوم صلح را به ارمغان آورده است.

اگر روزى فقط بروز مخاصمات مسلحانه تهدیدى بر ضد صلح یا نقض صلح به شمار مى‏رفته است، امروزه نقض حقوق بشر، نقض حقوق بشر دوستانه، کشتار جمعى، پاکسازى قومى، تروریسم، عدم وجود نظام دموکراتیک در کشورها و...

نیز صلح و امنیت جهانى را تهدید مى‏کند.

لذا شوراى امنیت، در هیات قانونگذار بین المللى، عصر جدیدى را در حیات خود آغاز کرده است.

مصوبات فراوان شوراى امنیت‏بر اساس فصل هفتم منشور از آغاز دهه 90 (در پى پایان یافتن جنگ سرد) خود مؤید این ادعا است.

از آنجا که سیستم امنیت جمعى پیش بینى شده در منشور، از همان بدو تاسیس سازمان نتوانست تحقق عینى پیدا کند، لذا سازمان در عمل از نیروهایى که دولتها بطور داوطلبانه در اختیارش قرار مى‏دهند (نیروهاى حافظ صلح) استفاده مى‏نماید.

افزایش فعالیتهاى شوراى امنیت که خود ناشى از تفسیر موسع از مفهوم صلح است‏سبب شده تا نیروهاى حافظ صلح سازمان (کلاه آبى‏ها) فعالیتهاى بسیار متنوعى را انجام دهند.

این نیروها علاوه بر اینکه وظیفه کلاسیک خود یعنى حایل شدن میان نیروهاى درگیر را انجام مى‏دهند، فعالیتهاى دیگرى از جمله; انجام عملیات نظامى، نظارت بر انتخابات داخلى، ارائه نقش پلیس و غیره...

را نیز عهده دار مى‏شوند.

بطورى که تعیین دقیق قلمرو فعالیت آنها هر روز مشکل‏تر و پیچیده تر مى‏شود.

همین امر سبب شده است که برخى صحبت از نسل دوم و حتى نسل سوم عملیات حفظ صلح مى‏کنند (1) .

عده‏اى هم حتى عملیات حفظ صلح را به دلیل داشتن ابعاد مختلف از جمله نظامى، بشر دوستانه، مداخله گرانه ...

غیر قابل تعریف و توصیف مى‏دانند (2) .

تحول در فعالیتهاى نیروهاى حافظ صلح این سؤال اساسى را مطرح مى‏کند که: آیا این نیروها خلاء ناشى از عدم اجراى مفاد فصل هفتم منشور بخصوص مواد 42 و 43 را پر نمى‏کند؟

پروفسور ژان مارک سورل، استاد دانشکده حقوق دانشگاه رن فرانسه که بنا به دعوت دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتى در سال 1376 به ایران سفر کرد، سعى مى‏کند در یکى از کنفرانسهاى خود در دارالعلم مفید تحت عنوان:

"LONU et le regalement des crises internationales"

پاسخى به این سؤال ارائه دهد.

لازم به ذکر است که متن سخنرانى به زبان اصلى در نزد مترجم موجود است که در صورت نیاز تقدیم مى‏گردد ضمنا متذکر مى شود که کلیه پاورقیها از آن مترجم مى‏باشد.

مقدمه: سیستم امنیت جمعى

میثاق جامعه ملل و منشور ملل متحد، براى تحکیم اصل عدم توسل به زور، یک سیستم امنیت جمعى پیش بینى کرده‏اند که امکان رعایت اصل مزبور را فراهم مى‏کند.

امنیت جمعى در نگاه اول یک سیستم بسیار ساده است: هر مخاصمه یا تهدید به مخاصمه بین‏المللى (در سطح جهانى، قاره اى، محلى و حتى داخلى) که ممکن است منجر به تهدید بر ضد صلح جهانى یا نقض این صلح شده یا امکان تحقق تجاوزى را فراهم سازد باید، در چارچوب سازمان، با عکس العمل جمعى کلیه اعضا مواجه شود.

چنین فرضى مرتبط با دفاع مشروع جمعى در سطح جهانى است.

نوع فایل: word

سایز:30.0 KB

تعداد صفحه:44خرید فایللینک منبع :سازمان ملل متحد و حل بحرانهاى بین‏ المللى

Fars News Agency : سازمان ملل متحد و حل بحرانهاى بین المللى www.farsnews.com/printable.php?nn=8707010652‎Cached22 سپتامبر 2008 ... مارک سورل سازمان ملل متحد و حل بحرانهاى بین المللى خبرگزاری فارس:امروزه شوراى امینت بیش از پیش معترض مسائل یا امورى مى شود که على الاصول در ... سازمان ملل متحد و حل بحرانهای بین المللی www.hawzah.net/fa/.../سازمان-ملل-متحد-و-حل-بحرانهای-بین-المللی‎Cached Similarاشاره مترجم: بیش از نیم قرن از عمر سازمان ملل متحد می گذرد. در این مدت ساختار و فعالیتهای سازمان با گسترش و تحولات چشم گیری روبرو بوده است. اگر در 1945 فقط 51 ... سازمان ملل متحد و حل بحرانهاى بین المللى epyep.stu1.ir/post/1‎Cached20 ا کتبر 2016 ... سازمان ملل متحد و حل بحرانهاى بین المللى - ,,ساخت دیوار حائل در سرزمینهای اشغالی فلسطین,ساخت دیوار,حائل,سرزمینهای اشغالی فلسطین,سرزمینهای ... سازمان ملل متحد و حل بحرانهاى بین المللى filemarket20.lineblog.ir/post/13‎Cached15 ا کتبر 2016 ... دسته: علوم سیاسی سازمان ملل متحد و حل بحرانهاى بین المللى فرمت فایل: doc حجم فایل: 5771 کیلوبایت تعداد صفحات فایل: 45. این محصول در قالب ... سازمان ملل متحد و حل بحرانهاى بین المللى - فایل ناب powerpoint.filenab.com/product-52459-aa.aspx‎Cachedسازمان ملل متحد حل بحرانهاى بین المللى پروژه تحقیق مقاله پایان نامه سازمان ملل متحد و حل بحرانهاى بین المللى پروژه سازمان ملل متحد و حل بحرانهاى بین المللى تحقیق ... سازمان ملل متحد و حل بحرانهاى بین المللى - همکاری در فروش فایل mastanehoinline.marketfile.ir/product-41890-The-United-Nations-and-solve-international-crises.aspx‎Cachedسازمان ملل متحد و حل بحرانهاى بین المللى اشاره مترجم بیش از نیم قرن از عمر سازمان ملل متحد مى گذرد در این مدت ساختار و فعالیتهاى سازمان با گسترش و تحولات چشم ... باشگاه اندیشه › سازمان ملل متحد و حل بحرانهاى بین المللى www.bashgah.net/fa/content/show/17725‎Cachedبیش از نیم قرن از عمر سازمان ملل متحد مى گذرد. در این مدت ساختار و فعالیتهاى سازمان با گسترش و تحولات چشم گیرى روبرو بوده است. اگر در 1945 فقط 51 دولت به ... حق سپید - سازمان ملل متحد و حل بحرانهاى بین المللى lawyermkh.mihanblog.com/extrapage/la8‎Cachedاز مهمترین فعالیتهاى سازمان ملل متحد که دچار تحول شده است فعالیت در قلمرو ... لذا شوراى امنیت، در هیات قانونگذار بین المللى، عصر جدیدى را در حیات خود آغاز کرده است. دانلود مقاله رشته حقوق با موضوع سازمان ملل متحد و حل بحرانهاى بین ... www.payanname.net/دانلود-پایان-نامه-رشته-حقوق-با-موضوع-س-6/‎Cachedدانلود مقاله رشته حقوق با موضوع سازمان ملل متحد و حل بحرانهاى بین المللى ... از مهمترین فعالیتهاى سازمان ملل متحد که دچار تحول شده است فعالیت در قلمرو صلح و امنیت ... سازمان ملل متحد و حل بحرانهاى بین المللى 1 - جدیدترین های اینترنت jadidtarinsite.rozblog.com/.../-سازمان-ملل-متحد-و-حل-بحرانهاى-بین-لمللى--1.html‎Cached31 آگوست 2016 ... سازمان ملل متحد و حل بحرانهاى بین المللى دسته: فقه و حقوق اسلامی بازدید: 2 بار فرمت فایل: doc حجم فایل: 32 کیلوبایت تعداد صفحات فایل: 25 ...