X
تبلیغات
رایتل

جامعه‌شناختى و روش‌هاى تخصصى آن

شنبه 13 آذر 1395

پژوهش جامعه‌شناختى و روش‌هاى تخصصى آن

فنون پژوهش

در همهٔ پژوهش‌هاى جامعه‌شناختى از روش علمى استفاده مى‌شود، اما فنون خاص گردآورى و تحلیل داده‌ها در شاخه‌هاى گوناگون بررسى جامعه‌شناختى با یکدیگر تفاوت داند. به هر روی، چهار فن است که در بیشتر پژوهش‌هاى جامعه‌شناختى عموماً به‌کار برده مى‌شوند و آنها عبارتند از آزمایش، مشاهده، نمونه‌گیری، و بررسى موردی.

در آزمایش که هم در آزمایشگاه و هم در میدان تحقیق مى‌تواند انجام گیرد، همهٔ متغیرها به‌جز یکى (متغیر مستقل) ثابت (یا کنترل‌شده) باقى مى‌مانند و جامعه‌شناس محقق متغیر مستقل خود را تغییر مى‌دهد تا ببیند که چه دگرگونى‌هائى در موضوع تحقیق وى پدید مى‌آید و سپس این دگرگونى‌ها را به دقت ثبت مى‌کند. فرق بررسى مشاهده‌اى با آزمایش این است که در این روش، محقق جامعه‌شناس متغیر مستقل خود را در کار دخالت نمى‌دهد، بلکه موضوع کار را در یک موقعیت طبیعى به دقت مورد مشاهده قرار مى‌دهد. از نمونه‌گیرى براى گردآورى داده‌ها - معمولاً از طریق پرسشنامه یا مصاحبه - استفاده مى‌شود، به گونه‌اى که از میان انبوه داده‌هاى راجع به یک موضوع، نمونه‌هاى طبقه‌بندى شده‌اى برگزیده مى‌شوند و سپس بر پایه این داده‌هاى نمونه‌گیرى شده تعمیم‌هائى درباره گروه مورد بررسى به دست داده مى‌شود. پژوهشگران جامعه‌شناس از بررسى موردى براى شرح کامل و جزء به جزء یک پدیده استفاده مى‌کنند، بى‌آنکه کار خود را به صرف پرسشگرى یا مصاحبه از افراد موضوع مورد بررسى محدود سازند؛ گرچه بررسى یک مورد براى اثبات یک فرضیه کفایت نمى‌کند، اما غالباً به‌عنوان یکى از منابع فرضیه یا شواهد کار، مفید واقع مى‌شود.

همچنان که هریک از این فنون پژوهشى ابزار خاصى را براى یک جامعه‌شناس فراهم مى‌سازد که هریک از آنها نیز مزایا و مسائل خاص خود را دارد.

آزمایش

هرچند که آزمایش‌ها معمولاً در محیط آزمایشگاهى انجام مى‌گیرند، اما اگر بتوان متغیرهاى کنترل‌شده را ثابت نگهداشت، این روش را در میدان تحقیق جامعه‌شناسى نیز مى‌توان به‌کار بست. این به آن معنا است که در هر آزمایش خاص، فقط متغیر مستقل، که آزمایشگر آن را به دلخواه تغییر مى‌دهد، است که در طول بررسى از یک مرحله آزمایش به مرحله‌اى دیگر با یک منظور خاص تغییر مى‌پذیرد.

براى آنکه بتوان دریافت که تغییرات پیدا شده در متغیر مستقل چگونه بر نتیجهٔ آزمایش تأثیر مى‌گذارد، محقق جامعه‌شناس باید موضوع‌هاى خود را به یک گروه کنترل و دست‌کم یک گروه آزمایشى تقسیم کند. هدف از ایجاد گروه کنترل آن است که مبنائى براى مقایسه ایجاد شود: افراد این گروه در موقعیت آزمایشى و تحت تأثیر یک متغیر مستقل قرار مى‌گیرند و سپس واکنش‌هاى آنها با واکنش‌هاى گروه آزمایشى در برابر متغیر مستقل تغییر یافته، مقایسه مى‌شوند. پژوهشگر جامعه‌شناس با مقایسهٔ واکنش‌هاى این دو گروه، مى‌تواند دربارهٔ تأثیر تغییر متغیر مستقل به نتیجه‌گیرى مهمى دست یابد.

مثال:

جامعه‌شناسى که بخواهد تأثیر تسهیلات سمعى و بصرى را روى دانشجویان اقتصاد دورهٔ لیسانس آزمایش کند باید، طى یک طرح آزمایشی، این دانشجویان را به یک گروه کنترل و دست‌کم یک گروه آزمایشى تقسیم کند. براى گروه کنترل یک درس پنجاه‌ دقیقه‌اى ارائه مى‌شود که در آن معلم روى تخته سیاه از نمودارها و جدول اقتصادى و نظایر آن استفاده مى‌کند. به دانشجویان گروه آزمایشى نیز همین مقدار درس ارائه مى‌شود ولى در آن از تسهیلات سمعى و بصرى مانند اسلاید و فیلم به جاى نمودارهاى تصویرشده روى تخته سیاه استفاده مى‌شود. محقق جامعه‌شناس با مقایسهٔ بازدهٔ یادگیرى دو گروه مى‌تواند دربارهٔ تأثیر آموزشى تسهیلات سمعمى و بصرى به نتایجى تقریبى دست یابد.

در مثال بالا، جامعه‌شناس مى‌خواهد اطمینان یابد که تنها وجود یا عدم وجود تسهیلات سمعى و بصرى - و نه عاملى دیگر - بود که بر بازدهٔ آزمایش او تأثیر گذاشته است. او براى آنکه به این اطمینان برسد، باید از پیش مطمئن باشد که دانشجویان گروه کنترل و گروه آزمایشى اساساً هیچ اختلافى با هم نداشته باشند. براى همین، او باید گروه‌هائى را برگزیند که تنها تفاوت آنها با هم این باشد که یکى از تسهیلات سمعى و بصرى برخوردار بوده و دیگرى این برخوردارى را نداشته باشد.

براى گزینش و تنظیم گروه‌هاى کنترل و آزمایشی، دو روش اساسى وجود دارد. روش نخست، فن گزینش جفت همطراز نامیده مى‌شود؛ در این روش، آزمایشگر در برابر هر فردى در گروه کنترل فرد همطراز دیگرى را در گروه آزمایش جاى مى‌دهد (افراد همطراز از جهت برخى متغیرهاى اساسى درست مانند همدیگر هستند.) روش دیگر، فن گزینش تصادفى است؛ در این روش، افراد گروه‌هاى کنترل و آزمایشى برحسب یک انتخاب تصادفى آمارى برگزیده مى‌شوند.

مثال:

در اینجا باز همان آزمایش تأثیر تسهیلات آموزشى سمعى و بصرى را در نظر بگیرید. براى گزینش گروه‌هاى کنترل و آزمایشى برحسب فن گزینش جفت همطراز، آزمایشگر باید مطمئن باشد که گروه‌هاى آن براى مثال، متشکل از تعداد برابرى از دانشجویان سال‌هاى مختلف باشند. در این مورد، براى هر دانشجوى سال اول در گروه آزمایشى یک دانشجوى سال اول در گروه کنترل در نظر گرفته مى‌شود و در مورد دانشجویان سال‌هاى دیگر نیز همین برابرى رعایت مى‌شود. متغیرهاى دیگرى چون جنسیت دانشجویان را نیز باید به‌همین نحو در نظر گرفت. در این مورد، آزمایشگر باید تعداد دانشجویان دختر سال‌هاى مختلف را در گروه‌هاى کنترل و آزمایش همطراز کند. (گزینش متغیرهائى چون جنس، سن و علائق مذهبی، در انتخاب گروه کنترل اهمیت دارد و انتخاب گروه آزمایشى البته به ماهیت آزمایش موردنظر بستگى دارد.)

نوع فایل: word

سایز: 14.3 KB

تعداد صفحه:11خرید فایللینک منبع :جامعه‌شناختى و روش‌هاى تخصصى آن

جامعه‌شناختى و روش‌هاى تخصصى آن - سیمکا - فایل ناب simkaco.filenab.com/product-64604-takgikg.aspx‎Cachedپژوهش جامعه‌شناختى و روش‌هاى تخصصى آن پژوهش جامعه‌شناختى روش‌هاى تخصصى فنون پژوهش جامعه‌شناختى تحلیل داده‌ها آزمایش مشاهده نمونه‌گیری بررسى موردی سمعى ... دانلود جامعه‌شناختى و روش‌هاى تخصصى آن aryan.filenab.com/card.aspx?productid=64604‎Cachedتکمیل فرم خرید. نام فایل. جامعه‌شناختى و روش‌هاى تخصصى آن. قیمت, 3,500 تومان. نام , *. نام خانوادگی, *. ایمیل, * نامعتبر. موبایل, *. دانلود > پژوهش جامعه‌شناختى و روش‌هاى تخصصى آن - داکز دی ال docsdl.blogsky.com/.../-پژوهش-جامعه‌شناختى-و-روش‌هاى-تخصصى-آن‎Cached25 آگوست 2016 ... پژوهش جامعه‌شناختى و روش‌هاى تخصصى آن - داکز دی ال - دانلود مقالات و جزوات آموزشی - دانشگاهی. دانلود مقاله در مورد پژوهش جامعه‌شناختى و روش‌هاى تخصصى آن raveshtakhasosi-m.lel.ir/‎Cached28 آگوست 2016 ... دانلود مقاله پژوهش جامعه‌شناختى و روش‌هاى تخصصى آن ,دانلود پایان نامه پژوهش جامعه‌شناختى و روش‌هاى تخصصى آن ,دانلود پاورپوینت پژوهش ... دانلود تحقیق در مورد پژوهش جامعه‌شناختى و روش‌هاى تخصصى آن raveshtakhasosi-t.lel.ir/‎Cached28 آگوست 2016 ... دانلود مقاله پژوهش جامعه‌شناختى و روش‌هاى تخصصى آن ,دانلود پایان نامه پژوهش جامعه‌شناختى و روش‌هاى تخصصى آن ,دانلود پاورپوینت پژوهش ... پژوهش جامعه‌شناختى و روش‌هاى تخصصى آن - آفتاب www.aftabir.com/social/sociology/base/research/index3.php‎Cachedپژوهش جامعه‌شناختى و روش‌هاى تخصصى آن ،آفتاب مرجع اخبار ایران و جهان، بانک جامع نیازمندیها. دانلود پژوهش جامعه‌شناختى و روش‌هاى تخصصى آن - همکاری در فروش فایل marketfile.ir/key-دانلود-پژوهش-جامعه‌شناختى-و-روش‌هاى-تخصصى-آن.aspx‎Cachedmarketfile.ir,فروشگاه ساز رایگان و همکاری در فروش فایل مارکت فایل,دانلود پژوهش جامعه‌شناختى و روش‌هاى تخصصى آن,پژوهش جامعه‌شناختى و روش‌هاى تخصصى آن,پژوهش ... مقاله در مورد پژوهش جامعه‌شناختى و روش‌هاى تخصصى آن | بانک فایلهای ... phdtez.ir/مقاله-در-مورد-پژوهش-جامعه‌شناختى-و-رو/‎Cached27 ا کتبر 2016 ... لینک پرداخت و دانلود *پایین مطلب * فرمت فایل :Word ( قابل ویرایش و آماده پرینت )   تعداد صفحه11 پژوهش جامعه‌شناختى و روش&zwnj ... پژوهش جامعه‌شناختى و روش‌هاى تخصصى آن iranikala.etl24.com/product-359419-Cognitive-research-society-and-the-method-of-its-f.aspx‎Cachedپژوهش جامعه‌شناختى و روش‌هاى تخصصى آن دسته: روانشناسی وجامعه شناسی بازدید: 3 بار فرمت فایل: pdf حجم فایل: 13 کیلوبایت تعداد صفحات فایل: 11. در همهٔ پژوهش‌هاى ... پژوهش جامعه‌شناختى و روش‌هاى تخصصى آن – Stu.0f0.in stu.0f0.in/پژوهش-جامعه‌شناختى-و-روش‌هاى-تخصصى-آ-2/‎Cached25 ا کتبر 2016 ... فرمت:word(قابل ویرایش)تعداد صفحات:11 چکیده: فنون پژوهشدر همهٔ پژوهش‌هاى جامعه‌شناختى از روش علمى استفاده مى‌شود، اما فنون خاص گردآورى و تحلیل ...