X
تبلیغات
رایتل

دیه کار تحقیقیی 1

چهارشنبه 10 آذر 1395

دیه کار تحقیقیی 1

مقدمه

شخصی از حضرت امام حسن عسگری پرسید: ما بال المراه المسکینه الضعیفه تاخذ سهما و احداً و یأخذا الرجل القوی سهمین؟

قال ... لان المراه علیها جهاد و لا نفقه و لا علیها معقله انما ذالک علی الرجال.

چرا زن بیچاره ضعیف باید یک سهم داشته باشد و مرد توانا دو برابر بگیرد؟ حضرت در پاسخ فرمودند: هزینه ی سنگین حضور در جبهه های جهاد و نفقه های خانواده و تاوان مالی اقوام – مثل پرداخت دیه مقتولی که توسط یکی از اقوام به قتل رسیده صورت می گیرد.

معیار ارزش همان است که در قرآن بدان تصریح شده است که (آن اکرمکم عندالله اتقاکم) و معیار ارزش انسان دیه ای نیست که برای وی در نظر گرفته شده است.

خلاصه کلام اینکه: تن ابزاری بیش نیست و این ابزار خواه در پیکر یک فقیه یا طبیب یا مهندس یا مبتکر باشد و خواه یک کارگر ساده دیه ی تن مشترک است و ارزیابی متعلق به جان آدمی است و جان انسان نه از بین می رود و نه مقتول واقعی قرار می گیرد تا در نتیجه مورد دیه واقع شود بلکه آنچه آسیب می بیند بدن است و بدن هم با ابزار مادی تقویم می شود.

"انواع قتل از نظر مذاهب مختلف"

ماده ی 204 ق.م.ا قتل نفس را به سه نوع عمد، شبه عمد و خطایی تقسیم یم کند. و در ماده ی 270 ق.م.ا. نیز قائل به تقسیم عضو یا جرح عمدی، شبه عمدی و خطایی شده است.

در فقه اسلامی تقسیم قتل و ضرب و جرح به سه نوع عمدی، شبه عمدی و خطای محض مورد اتفاق تمام مذاهب بوده و برخی از مذاهب با این تقسیم بندی موافق نیستند.

مذهب مالکی نه، در قتل و نه کمتر از قتل شبه عمد را قبول ندارد. مالک بن انس موسس فقهی مالکیه معتقد است که در کتاب خدا تنها عمد و خطا آمده است و هر کس قسم سومی را اضافه نماید، چیزی بر نص قرآن افزوده است.

چرا که قرآن کریم تنها بر قتل عمد یا قتل خطایی تصریح کرده است و می فرماید «هر کسی که مومنی را از روی عمد بکشد کیفر او جهنم است و هنچنین می فرماید «هیچ مومنی حق ندارد مومن دیگری را بکشد مگر آنکه از روی خطا مرتکب قتل گردد.»

القتل:

شبه عمد آنست که کسی قصد انجام فعلی را دارد، ولی قصد قتل کسی را ندارد و یک چنین فعلی غالباً منجر به قتل کسی نمی شود.

مثل اینکه کسی به قصد تادیب با تازیانه و یا وسایلی نظیر آن بزند و بطور اتفاقی طرف به قتل برسد.

همچنین اگر طبیبی خود قصد معالجه بیماری را داشته باشد و شخص بیمار هب قتل برسد و نیز اگر کسی دیگری را ختنه کند و بیش از حد معینی ببرد و طرف نمیرد، در تمام موارد فوق عمل فاعل شبه عمدی می باشد.

در قتل خطا جرم از روی خطای محض و اشتباه از کسی صادر می شود و هرگز قصد ارتکاب آن را نداشته است.

مثل اینکه به سوی شخصی که از فاصله دور پیداست، به خیال این که شکاری است تیراندازی می کند و آن را می کشد و هنگامی که به آن نزدیک می شود متوجه می گردد که انسان است.

فهرست مطالب

عنوان صفحه

1-انواع قتل از نظر مذاهب مختلف

2-مواد قانونی جرایم شبه عمدی و خطای محض

3-موارد تبدیل قصاص به دیه

4-آیات مربوط به دیه

5-ماهیت دیه

6-عاقله و نقش آن در پرداخت دیه

7-میزان دیه

8-تغییر دیه بر حسب زمان و مکان

9-تغییر دیه بر حسب جنسیت

10-دیه ی اعضا

11-دیه ی منافع

12-توابع

13-مهلت پرداخت دیه

14-چرا باید خون بهای یک انسان نصف خون بهای انسان دیگر باشد؟

نوع فایل: word

سایز:54.8 KB

تعداد صفحه:73خرید فایللینک منبع :دیه کار تحقیقیی 1

دیه کار تحقیقیی 1 eptya.stu1.ir/‎Cachedدیه کار تحقیقیی 1 - ,,دیه کار تحقیقیی 1,دیه,کار تحقیقیی,انواع قتل,خطای محض, قصاص,ماهیت دیه,میزان دیه,تغییر دیه,دیه ی اعضا,دیه ی منافع,تحقیق,جزوه,مقاله,پایان ... دیه کار تحقیقیی 1 - فایل ناب be3t.filenab.com/product-64559-takgikg.aspx‎Cachedدیه کار تحقیقیی 1 دیه کار تحقیقیی انواع قتل خطای محض قصاص ماهیت دیه میزان دیه تغییر دیه دیه ی اعضا دیه ی منافع تحقیق جزوه مقاله پایان نامه پروژه دانلود تحقیق ... کار تحقیقی دیه - کپی نت آموزش copynet.samenblog.com/tag/کار-تحقیقی-دیه/‎Cachedکار تحقیقی بررسی ماهیت حقوقی دیه ... بررسی تفصیلی ماهیّت حقوقی دیه آن چنان که در این کار تحقیقی به آن پرداخته شده است‌ـ ... آشنایی با ابزارهای فوتوشاپ( 1 ). دانلود پروژه های کار تحقیقی 1 و 2 - BlogyLaw www.blogylaw.com/forum/showthread.php?tid=5047‎Cached Similarدانلود کار تحقیقی حقوق قتل در فراش کار تحقیقی قتل خطای محض و پرداخت دیه کار تحقیقی قاعده ضمان غرور و تطبیق آن با حقوق انگلیس دانلود کارتحقیقی بررسی مطالبه خسارات مازاد بر دیه ( کار تحقیقی 1 ... pazhohesh3.ir/دانلود-کارتحقیقی-بررسی-مطالبه-خسارات/‎Cachedچکیده مطالب: کار تحقیق ۱   61 صفحه نخست آنکه : دیه جزء حقوق خصوصی است و از نظر ماهوی، مدنی است. ماده ۲۳۰ قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در ... موضوع برای کار تحقیقی - انتخاب موضوع برای کار تحقیقی 1 و 2 ... www.hoghooghiha.loxblog.com/.../موضوع%20کار%20تحقیقی/موضوع%20کار%20تحقیقی.htm‎Cachedدانلود کار تحقیقی بررسی حقوقی شرب خمر و اکراه در آن آماده چاپ · حق آزادی بیان در .... 147ـ بررسی مبانی فقهی تفاوت دیه زن و مرد در حقوق جزائی. 148ـ بررسی مبنا و ... موضوعات کار تحقیقی 1 - هدف موسسه:توسعه فرهنگ حقوقی www.rahavardedadgaran.com/mozoaata-kar-tahghighi-1,656.html‎SimilarThis site may harm your computer. موضوعات پیشنهادی برای کار تحقیقی 1. 1.احکام تنصیف دیه زن 2. پرداخت دیه از بیت‌المال در صورت فرار, فوت یا عدم شناسایی ضارب یا قاتل 3. پرداخت‌ دیه‌ در صورت‌ ... کار تحقیقی دیه » پایان نامه دات کام | Payaname.com payaname.com/law/2281-کار-تحقیقی-دیه.html‎Cached Similar12 آگوست 2015 ... کار تحقیقی دیه دانلود کار تحقیقی مقاله روش تحقیق پایان نامه دیه انواع دیه دیه ... 1- 14 انتخاب نوع دیه در مواردی که بیت المال مسئول پرداخت دیه باشد کاملترین فایل کار تحقیقی دیه 5pzu6o.nikansefile.ir/‎Cachedمدیریت سایت آرزوی لحظاتی پر از موفقیت برای شما دارد و پس از تلاشهای مستمر همکاران فایل مارکت مجموعه کار تحقیقی دیه برایتان آماده شده است تا بتوانید به اهداف ... دانلود مقاله حقوق با عنوان دیه کار تحقیقیی 1 - سایت استخدام و کنکور kandoocn.com/index.php?newsid=18170‎Cachedعنوان. صفحه. 1-انواع قتل از نظر مذاهب مختلف. 2-مواد قانونی جرایم شبه عمدی و خطای محض. 3-موارد تبدیل قصاص به دیه. 4-آیات مربوط به دیه. 5-ماهیت دیه. 6-عاقله و نقش آن در ...
برچسب‌ها: تحقیقیی، 1