X
تبلیغات
رایتل

تعهدات اصلی وکیل در برابر موکل (درحقوق ایران، مصر و انگلیس)

چهارشنبه 10 آذر 1395

تعهدات اصلی وکیل در برابر موکل (درحقوق ایران، مصر و انگلیس)

چکیده

با انعقاد عقد وکالت، وکیل و موکل در برابر یکدیگر حق و تکلیف یافته، دارای روابط حقوقی، وظایف و مسؤولیت های متقابلی می شوند. بدیهی است تحدید حدود قانونی این مسؤولیت ها، در پیشگیری از منازعات احتمالی طرفین عقد وکالت و درنتیجه کاهش حجم پرونده های محاکم قضایی مؤثر است. تعهدات وکیل در برابر موکل یا بطور مستقیم ناشی از عقد وکالت است، یا بطور غیر مستقیم؛ نیز ممکن است منشأ آن، توافق وکیل و موکل در قالب شروط و تعهدات ضمن عقد یا مستقل باشد که در هر حال، ایفاء تعهدات مزبور لازم است. تعهداتی که بطور مستقیم منبعث از عقد وکالت اند، ناشی از ذات عقد مزبور بوده، صرف تحقق یافتن عقد، بدون نیاز به تصریح، موجب مسؤولیت وکیل می شوند. این دسته از تعهدات، در مقاله حاضر با عنوان «تعهدات اصلی وکیل در برابر موکل» مطرح خواهند شد، در مقابل تعهدات «ثانوی» یا «تبعی» وکیل. اطلاق واژه «ثانوی» یا «تبعی» بر این تعهدات بدین جهت است که به واسطه عدم انجام تعهدات اولیه (اصلی) پدید آمده اند؛ مانند تعهد وکیل به جبران خسارت وارده به موکل در فرض عدم رعایت مصلحت وی که یکی از تعهدات اصلی وکیل می باشد. ( مسؤولیت وکیل در صورت عدم انجام تعهدات مذکور در مقاله ای مستقل بحث خواهد شد).

در این مقاله تلاش بر این است که به لحاظ اهمیت تبیین تعهدات اصلی وکیل در برابر موکل این موضوع از زوایای مختلف در حقوق ایران نقد و بررسی شده و تا حد امکان در حقوق برخی کشورها خصوصاً مصر و انگلیس مورد مطالعه تطبیقی قرار گیرد.

واژگان کلیدی

وکیل، ایفاء تعهد، تعهدات اصلی وکیل، مورد وکالت، لوازم و مقدمات وکالت

تحول نظامات اجتماعی، فزونی اشتغالات شخصی افراد و پیشرفت سریع و روز افزون اقتصادی ـ صنعتی جوامع بشری که منجر به پیچیده شدن ضوابط و مقررات حاکم بر روابط اشخاص حقیقی و حقوقی جامعه گردیده، از جمله عواملی است که ضرورت حضور وکیل در جامعه را نمایان می سازد. به تعبیر زیبای برخی حقوقدانان (شهیدی، 1377، ج1، ص 26)، وظیفه وکیل «تنها دفاع از حقوق موکل خود نیست، بلکه مشارکت در اجرای عدالت کلی اجتماعی و تشویق جامعه به احترام به قانون و کمک به فراهم آمدن زمینه سلامت محیط و دور بودن آن از شرایط آلودگی های شیطانی و فرصت شکوفا ساختن توانایی های فکری نیز وظیفه بی چون و چرای اوست».

وکالت از جمله عقود معین است؛ بدین معنی که حصول آن، صرفاً منوط به تراضی و توافق طرفین عقد نیست؛ بلکه تحققش علاوه بر شرایط اساسی معاملات، نیازمند وجود عناصر و شرایط قانونی دیگری نیز می باشد. شرایط ایجاد، دوام و انقضاء وکالت، ویژگی ها و اقسام آن، شرایط وکیل و موکل و... مباحث قابل تأمل و مبسوطی است که با توکل بر «نعم الوکیل»، بطور مستقل بیان خواهد شد. آنچه در این مقاله بیان می گردد صرفاً تعهدات اصلی وکیل در برابر موکل با محوریت احکام مقرره قانون مدنی و قوانین داخلی دیگری چون قانون وکالت است.

تعاریف

1ـ تعهد

تعریف لغوی: تعهد در لغت به معنای «سرانجام کار کسی را به ذمه خود گرفتن و ضامنی کردن» (دهخدا، ذیل«تعهد»، 1343)، و نیز به معنای «پذیرفتن وصیت و شرط» است. (زمخشری، 1923م، ج2، ص15).

تعریف اصطلاحی (حقوقی): از نظر حقوقی، تعهد دارای دو مفهوم «عام» و «خاص» می باشد.

نوع فایل: word

سایز:15.5 KB

تعداد صفحه:21خرید فایللینک منبع :تعهدات اصلی وکیل در برابر موکل (درحقوق ایران، مصر و انگلیس)

مقالات حقوقی - موسسه حقوقی ومطالعاتی وکلای پیشرو صلح سبز lawyerspss.com/lawArticle.aspx‎Cached Similarاقسام تعهدات اصلی وکیل در حقوق انگلیس، تعهدات و وظایف وکیل در برابر موکل به .... بنابراین در حقوق ایران، برخلاف رویة قضایی انگلیس و همسو با قانون مدنی مصر، ... تعهدات اصلی وکیل در برابر موکل (درحقوق ایران، مصر و انگلیس) vista.ir/.../تعهدات-اصلی-وکیل-در-برابر-موکل-(درحقوق-ایران،-مصر-و-انگلیس)‎Cached Similarچکیده با انعقاد عقد وکالت، وکیل و موکل در برابر یکدیگر حق و تکلیف یافته، دارای روابط حقوقی، وظایف و مسؤولیت های متقابلی می شوند. بدیهی است تحدید حدود ... تعهدات اصلی وکیل در برابر موکل (درحقوق ایران، مصر و انگلیس) tahghigh20.filenab.com/product-64554-takgikg.aspx‎Cachedتعهدات اصلی وکیل در برابر موکل (درحقوق ایران، مصر و انگلیس) تعهدات اصلی وکیل موکل وکیل ایفا تعهد مورد وکالت لوازم و مقدمات وکالت وکالت تحقیق جزوه مقاله پایان ... تعهدات اصلی وکیل در برابر موکل* www.hawzah.net/fa/article/view/83217‎Cached Similar(درحقوق ایران، مصر و انگلیس). چکیده. با انعقاد عقد وکالت، وکیل و موکل در برابر یکدیگر حق و تکلیف یافته، دارای روابط حقوقی، وظایف و مسؤولیت های متقابلی می ... تعهدات اصلی وکیل در برابر موکل (درحقوق ایران، مصر و انگلیس) townstore.avablog.ir/.../تعهدات+اصلی+وکیل+در+برابر+موکل+(درحقوق+ایران،+مصر+و+انگلیس)‎Cached14 سپتامبر 2016 ... بررسی شرط عدم مسئولیت در حقوق ایران ۲۵ ص – فروشگاه مقالات حقوق ..... تعهدات اصلی وکیل در برابر موکل (درحقوق ایران، مصر و انگلیس) …16 مارس ... تعهدات اصلی وکیل در برابر موکل* (درحقوق ایران، مصر و elmiproje.ir/.../تعهدات-اصلی-وکیل-در-برابر-موکل-درحقوق-ایران-مصر-و.html‎Cachedتعهدات اصلی وکیل در برابر موکل* (درحقوق ایران، مصر و انگلیس). چکیده. با انعقاد عقد وکالت، وکیل و موکل در برابر یکدیگر حق و تکلیف یافته، دارای روابط حقوقی، ... تعهدات اصلی وکیل در برابر موکل(درحقوق ایران، مصر و انگلیس) www.dad-law.ir/post/1264‎Cached7 جولای 2010 ... (درحقوق ایران، مصر و انگلیس). چکیده با انعقاد عقد وکالت، وکیل و موکل در برابر یکدیگر حق و تکلیف یافته، دارای روابط حقوقی، وظایف و مسؤولیت ... تعهدات اصلی وکیل در برابر موکل* (درحقوق ایران، مصر و انگلیس) seavash0091.blogfa.com/post-32.aspx‎Cachedعشق+مرگ+زندگی - تعهدات اصلی وکیل در برابر موکل* (درحقوق ایران، مصر و انگلیس) - فریاد که در رهگذره ادم خاکی@امشب منتظراینم که بیاد تو بوسه زنم برخاک. تعهدات اصلی وکیل در برابر موکل mekzikizorrraat.rozblog.com/post/299/ads‎Cachedتعهدات اصلی وکیل در برابر موکل* (درحقوق ایران، مصر و انگلیس). چکیده. با انعقاد عقد وکالت، وکیل و موکل در برابر یکدیگر حق و تکلیف یافته، دارای روابط حقوقی، . دانلود مقاله حقوق تعهدات اصلی وکیل در برابر موکل درحقوق ایران، مصر و ... https://selzir.com/.../2114256-دانلود-مقاله-حقوق-تعهدات-اصلی-وکیل-در-برابر-موکل-درحقوق-ایران-مصر-و-ا‎Cachedدانلود مقاله حقوق تعهدات اصلی وکیل در برابر موکل درحقوق ایران، مصر و انگلیس محدوده قیمت از 5000 تومان از فروشگاه ایران داکیومنت پرتال دانشجویی.