X
تبلیغات
رایتل

اصول قانون اساسی اصل 28

چهارشنبه 10 آذر 1395

اصول قانون اساسی اصل 28

پیش‌گفتار

چارچوب حقوقی آزادی اطلاعات

دسترسی به اطلاعات در عصر فن آوری اطلاعات و ارتباطات

دسترسی به اطلاعات دولتی و قانون اساسی

رویکرد قانونگذار در تصویب قانون جریان آزاد اطلاعات

طرح اولیه قانون آزادی اطلاعات

پیش‌گفتار

آغاز عصر علم مکانیک و اختراعات حاصل از آن و انقلاب صنعتی باعث افزایش سرعت و دقت در انجام کارهایی بود که قبل از آن به وسیله اندام حرکتی انسان یا حیوانات انجام می‌شد. وسایل نقلیه به‌جای پای انسان، سرعت وی را در پویش مسافت بهبود داد و ابزارها، بازو و دست وی را توان بیشتری بخشید . (1)با این وصف، هنوز به‌وجود انسان (موجود ذیشعور) برای «کنترل» وسایل و ابزار نیاز است. اختراع اولین کامپیوترها نویدبخش عصری است که «حضور» انسان برای کنترل -و تفهیم دستورات به- آنچه تاکنون ساخته غیر لازم می شود. سرعت زیاد پردازش، دقت، تراکم دادهها و قابلیت برنامه‌ریزی، همراه با تلفیق و توسعه هوش مصنوعی، و اتصال آن با خطوط ارتباطی سریع، به تدریج جایگزین فرامین انسان می شود. فن آوری جدید اطلاعات اکنون با مغز و اعمال پیچیده آن قیاس می شود، تا اندام حرکتی انسان.

انقلاب فراصنعتی، تحولی است که طریق تجارت، کار، تحقیق، و آموزش بچه‌هایمان را عوض خواهد کرد. منشأ پیدایش جامعه اطلاعاتی پیشرفتهایی است که فن آوری در سالهای اخیر داشته. پیشرفت در زمینه رقمی کردن (digitaization)، فشردگی داده (compression) و شبکه های پیشرفته ارتباطی.

در بستر جدید فن آوری اطلاعات و ارتباطات، داده و اطلاعات، مواد خام پایه‌ای است و یکی از مهمترین عوامل توسعه و پیشرفت محسوب می شود. در عصر مبتنی بر اطلاعات، میزان اطلاعات و مرغوبیت آن تعیین کننده جایگاه ملتهاست. از این نظر شکاف طبقاتی بین دارندگان (the haves) و ندارندگان (the have nots) اطلاعات از مهمترین عوامل تنش ملی و بین المللی است . (2)

در جامعه موسوم به جامعه اطلاعاتی همچون جوامع مرسوم کار، تحقیق، تجارت و تفریح میکنیم اما برای انجام این امور نیازی به تحرک فیزیکی، حضور رو-در-رو، و ثبت اطلاعات در یک واسط کاغذی نیست. در فضای سیبرنتیک اراده انسانها از طریق تپشهای الکترونیکی ظهور خارجی می یابد. اکنون جامعه‌ای مجازی با آثار کاملاٌ واقعی شکل گرفته است. جامعه‌ای که برای بقا و توسعه باید قانونمند باشد.

در فضای سیبرنتیک, «اطلاعات» باید «جریان» یابد, پس «جریان» «اطلاعات» باید قانونمند باشد. اما قوانین لازم کدام است؟

جامعه اطلاعاتی بر مبانی مالکیتهای فکری، آزادی اطلاعات و حریم خصوصی (privacy) بنا شده و هدف علم حقوق این است که بین این سه حق معارض تعادلی ایجاد کند. زمان پیریزی قوانین بر نظریه‌ها و روشهای منفرد سپری شده، و علم حقوق بیش از آنکه بخواهد پاسدار حقی مطلق باشد، بر آن است که بین تمایلات مختلف توازنی به‌وجود آورد. تمایلی که قبلاً به صورت موردی و استثنا حمایت می‌شد. پلورالیزم حقوقی تنها پاسخ ممکن به جامعه پیچیده امروزی است . (3)

دو عنوان کلی قابل تفکیک راجع به جریان آزاد اطلاعات قابل بررسی است: اول «فن آوری» انتقال اطلاعات، دوم «اطلاعات» جریان یافته در بستر فن آوری.

در اولی مجموعه‌ای از زیرساختها شامل زیرساختهای مخابراتی، شبکه و اینترنت تحت عنوان «ایده خدمات جهانی» و «اصول شبکه‌های باز» بحث می شود. عنوان دوم راجع به اطلاعات موجود در سیستمهای اطلاعاتی است.

بخش دولتی تنها تولید کننده بزرگ اطلاعات در محدوده‌های قانونگذاری، آمار، فرهنگ، اقتصاد، حمل و نقل، تحقیقات و ... می‌باشد از دیدگاه اقتصادی این اطلاعات به کمک فن آوری جدید می‌تواند به واسطه ارزش افزودهای که بخش خصوصی در آن ایجاد می‌کند به موضوعی برای تجارت تبدیل، و ثروتهای زیادی از طریق ایجاد شغلهای جدید اطلاعاتی تولید شود.

نوع فایل: word

سایز:20.6 KB

تعداد صفحه:28خرید فایللینک منبع :اصول قانون اساسی اصل 28

اصول 177 گانه‌ی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران/پورتال سامانه قانون ... www.ghanoonasasi.ir/.../home/?.../اصول%20177%20گانه‌ی%20قانون%20اساسی%20جمهوری%20اسلامی...‎Cached Similarاین اصل بر اطلاق یا عموم همه اصول قانون اساسی‌و قوانین و مقررات دیگر حاکم است و .... اصل 28 هر کس حق دارد شغلی را که بدان مایل است ومخالف اسلام و مصالح عمومی و حقوق ... اصل بیست و هشتم - 28 | قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران www.sootak.ir/قانون-اساسی/قانون-اساسی.../اصل-بیست-و-هشتم-28.html‎Cached Similarقانون اساسی کشور ها · قانون اساسی تایلند · قانون اساسی تاجیکستان · قانون اساسی ایتالیا .... اصل بیست و هشتم - 28 · قانون اساسی - قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران. اصل بیست و هشت (28) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران چیست؟ www.porseshkadeh.com/.../اصل-بیست-و-هشت-(28)-قانون-اساسی-جمهوری-اسلامی‎Cached Similarاصل بیست و هشت (28) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران چیست؟, پرسشکده: مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران، بانک سوال و جواب فارسی، میان انبوه پرسش و پاسخ های ... [PDF] قانون اساسی www.emdad.ir/central/asnad/files/ghanoonasasi.pdf‎Cached Similarﺟﻤﻬﻮری اﺳﻼﻣﯽ اﯾﺮان ﻣﻮﻇﻒ اﺳﺖ ﺑﺮای ﻧﯿﻞ ﺑﻪ اﻫﺪاف ﻣﺬﮐﻮر در اﺻﻞ دوم، ﻫﻤﻪ اﻣﮑﺎﻧﺎت ﺧﻮد را ﺑﺮای .... ﺗﺸﮑﯿﻞ اﺟﺘﻤﺎﻋﺎت و راه ﭘﯿﻤﺎﯾﯽ ﻫﺎ، ﺑﺪون ﺣﻤﻞ ﺳﻼح، ﺑﻪ ﺷﺮط آن ﮐﻪ ﻣﺨﻞ ﺑﻪ ﻣﺒﺎﻧﯽ اﺳﻼم ﻧﺒﺎﺷﺪ آزاد اﺳﺖ. -28. اﺻﻞ ..... ﻣﺠﻠﺲ ﺷﻮرای اﺳﻼﻣﯽ ﻧﻤﯽ ﺗﻮاﻧﺪ ﻗﻮاﻧﯿﻨﯽ وﺿﻊ ﮐﻨﺪ ﮐﻪ ﺑﺎ اﺻﻮل و اﺣﮑﺎم ﻣﺬﻫﺐ رﺳﻤﯽ ﮐﺸﻮر ﯾﺎ ﻗﺎﻧﻮن اﺳﺎﺳﯽ ... اصول قانون اساسی اصل 28 - فروشگاه فایل رایگان - فایل ناب tahghigh20.filenab.com/product-64544-takgikg.aspx‎Cachedقیمت فایل فقط 4,800 تومان. خرید. اصول قانون اساسی اصل 28. پیش‌گفتار. چارچوب حقوقی آزادی اطلاعات. دسترسی به اطلاعات در عصر فن آوری اطلاعات و ارتباطات. قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران - ویکی‌نبشته https://fa.wikisource.org/wiki/قانون_اساسی_جمهوری_اسلامی_ایران‎Cached Similarدر این صورت مصوبات دولت نباید با اصول و احکام مذهب رسمی کشور و یا قانون اساسی مغایرت داشته باشد، تشخیص این امر به ... اصول قانون اساسی اصل 28 - فروش فایل file-1.blogsky.com/1395/07/20/post-7144/‎Cached11 ا کتبر 2016 ... شرعیات قانون اساسی اساس 28. پیش‌گفتار چهارچوب حقوقی آزادی داده‌ها دسترسی به اطلاعات در عصر فن آوری اطلاعات و ارتباطا دسترسی به داده‌ها دولتی و ... اصول قانون اساسی اصل 28 mousekoochooloo.rozblog.com/post/126‎Cached11 جولای 2016 ... اصول قانون اساسی اصل 28 1 . اصل بیست و هشتم - 28 | قانون اساسی جمهوری اسلامی ایرانwww.sootak.ir/قانون-اساسی/قانون-اساسی. تفسیر اصول قانون اساسی | darolvokala.ir darolvokala.ir/?Ip=1078&PIp=1078&PLevel=2‎Cachedتفاسیر شورای نگهبان از قانون اساسی ... اصل 25, اصل 26, اصل 27, اصل 28, اصل 29, اصل 30. اصل 31 ... اصل 103, اصل 104, اصل 105, اصل 106, اصل 107, اصل 108. بررسی اصول (اقتصادی) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران از دیدگاه ... www.hawzah.net/.../بررسی-اصول-(اقتصادی)-قانون-اساسی-جمهوری-اسلامی-ایران-از-دیدگاه-تعادل-و-عدم-تعادل-اقتصادی-‎Cached Similarپاسخ به این سؤال، از طریق بررسی همه جانبة قانون اساسی بویژه اصول اقتصادی آن ..... اصل 28: در زمینة موظف کردن دولت به ایجاد امکانات اشتغال به کار و شرایط مساوی ...
برچسب‌ها: اصول، قانون، اساسی، 28