X
تبلیغات
رایتل

اصل 59 قانون اساسی

چهارشنبه 10 آذر 1395

اصل 59 قانون اساسی

اصل 59: در مسائل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه‏پرسی و مراجعه مستقیم به آراء مردم صورت گیرد. در خواست مراجعه به آراء عمومی باید به تصویب دو سوم مجموع نمایندگان مجلس برسد.

چکیده :

همه پرسی یکی از راه های شناخته شده در نظام های مختلف حقوقی برای دریافت مستقیم آرای عمومی است که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و نیز در فضای سیاسی کشور مورد توجه واقع شده است .

برای پاسخ به این سؤال که « آیا موضوع همه پرسی هم باید از نظر مغایرت با موازین اسلامی و اصول قانون اساسی مورد بررسی شورای نگهبان قرار بگیرد یا نیازی به این کار نیست » ، ناچار به آشنایی با تعریف ، اهداف و گونه های مختلف همه پرسی هستیم. مقاله ی حاضر به همین منظور و در دو گفتار ارائه شده است . در گفتار نخست ، به تعیین محل بحث می پردازد و به این نتیجه می رسد که محل اختلاف ، همه پرسی موضوع اصل 59 قانون اساسی است .

سپس در گفتار دوم ، نگارنده به این نتیجه ی قطعی می رسد که درخواست همه پرسی بر مبنای اصل 59 ، خود یک « مصوبه » مجلس است و بنابراین ، باید همه ی مراحل قانونی دیگر مصوبات را طی کند و برخلاف برخی گفته ها ، باید توسط همه اعضای شورای نگهبان انجام شود و به فقها و جنبه های شرعی اختصاص ندارد .

گفتار اول : تعریف و گونه های مختلف همه پرسی

1- تعریف

همه پرسی یا رفراندم [1] عبارت است از مراجعه ی مستقیم به عموم شهروندان یک کشور برای دریافت بدون واسطه ی پاسخ آنان به پرسشی خاص . [2] این پرسش می تواند در مورد قوانین( اساسی یا عادی ) و یا در مورد موضوعی بسیار مهم باشد که همراهی افکار عمومی در اجرای آن اهمیتی ویژه دارد ؛ بنابراین ، تعریفهمه پرسی به « رأی گیری مستقیم از همه ی اعضای تشکیل دهنده ی یک سازمان یا جامعه برای رد یا تصویب سیاستی که رهبران یا نمایندگان پیشنهاد کرده اند » ( آشوری ، 1378 ، ص 327 ) ، نمی تواند تعریفی جامع و مورد قبول تلقی شود .

از سوی دیگر همه پرسی را می توان از نظر میزان اعتبار نتیجه ی آن به دو گونه ی مشورتی و تصویبی تقسیم کرد ؛ برای مثال : ممکن است همه پرسی پیش از شکل گیری قانون ، برای اخذ نظر مردم مورد استفاده واقع شود . در این صورت به آن همه پرسی مشورتی گویند و هرگاه به سؤال طرح شده رأی مثبت داده شود ، خود به تنهایی نمی تواند قاعده مورد نظر را به گونه ی استقرار یافته ی آن الزام آور سازد ، بلکه اصل اندیشه یا طرح مورد پذیرش مردم ، مهیای تصویب توسط مراجع تقنینی عادی می شود . در صورتی که مؤافقت مردم با متن همه پرسی شده به منزله ی تصویب و لازم الاجراء شدن قانون باشد ، آن را همه پرسی تصویبی گویند ( قاضی شریعت پناهی ، 1375 ص 373 ) به هر حال ، چنان که گفته شد ، موضوع همه پرسی می تواند به یکی ار سه گانه ی زیر باشد .

2- گونه های مختلف همه پرسی

اول : همه پرسی تقنینی در خصوص قانون اساسی

قانون اساسی ، میثاق بین ملت و دولت است وظایف ، اختیارات و میزان اقتدار قوای عالی و نهادهای سیاسی حاکمیت را تعیین و شیوه ی اداره ی کشور و اعمال قوا را مشخص می کند و به همین دلیل ، پشتواته ی آن باید رأی مستقیم مردم باشد ؛ از این رو معمولاً نظم های حقوقی تلاش می کنند تا پیش یا پس از تدوین یا بازنگری در قانون اساسی ، آن را به همه پرسی بگذارند ، یا با تعیین حد نصاب بالایی از نمایندگان مردم ، حاکمیت ملی را در آن نمایان کنند .

نوع فایل: word

سایز:32.3 KB

تعداد صفحه:46خرید فایللینک منبع :اصل 59 قانون اساسی

اصل پنجاه و نه (59) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران چیست؟ - پرسشکده www.porseshkadeh.com/.../اصل-پنجاه-و-نه-(59)-قانون-اساسی-جمهوری-اسلامی‎Cached Similarاصل پنجاه و نه (59) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران چیست؟, پرسشکده: مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران، بانک سوال و جواب فارسی، میان انبوه پرسش و پاسخ های ... اصل 59 - شورای نگهبان www.shora-gc.ir/Portal/Home/ShowPage.aspx?...‎Cached Similarنامه شماره 110/د/81 مورخ 19/12/1381 مبنی بر تقاضای اظهارنظر تفسیری درباره شمول اصل 94 قانون اساسی نسبت به مصوبه درخواست مراجعه به آراء عمومی موضوع اصل 59 ... ضرورت رجوع به اصل 59 قانون اساسی - تدبیر و امید tadbirvaomid.ir/fa/news/.../ضرورت-رجوع-به-اصل-59-قانون-اساسی‎Cached Similarضرورت رجوع به اصل 59 قانون اساسی. کد خبر: ۳۳۴۸۲. تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۳ - ۱۶: ۲۹. اخذ رای در داخل و خارج در یک روز انجام می شود و مدت آن ١٠ساعت است و در صورت ... مطالبی در خصوص اصل 59 قانون اساسی :: حقوق عمومی public-law.blog.ir/1394/.../مطالبی-در-خصوص-اصل-59-قانون-اساسی‎Cached Similar8 سپتامبر 2015 ... بسم الله الرحمن الرحیم مطالبی پیرامون اصل 59 قانون اساسی اصل (59) قانون اساسی: « در مسائل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ممکن ... اصل 59 قانون اساسی - دانلود - فایل ناب digidownload.filenab.com/product-64541-takgikg.aspx‎Cachedقیمت فایل فقط 5,700 تومان. خرید. اصل 59 قانون اساسی. اصل 59: در مسائل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه پرسی و ... اصل 59 قانون اساسی ( رفراندوم ) biglawyer.loxblog.com/.../اصل%2059%20قانون%20اساسی%20(%20رفراندوم%20).htm‎Cachedاصل 59 قانون اساسی. اصل 59: در مسائل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی وفرهنگی ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه پرسی و مراجعهمستقیم به آراء مردم صورت گیرد. کلینیک حقوقی ایران - اصل 59 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران https://iranlawclinic.com/doc/56a661104‎Cachedدر مسائل بسیار مهم اقتصادی ، سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه پرسی و مراجعه مستقیم به آرای مردم صورت گیرد. درخواست مراجعه به آرای عمومی ... درخواست مراجعه به آراء عمومی موضوع اصل 59 قانون اساسی از مصادیق ... www.vekalatonline.ir/.../درخواست-مراجعه-به-آراء-عمومی-موضوع-اصل-59-قانون-اساسی-از-مصادیق-مصوبات-مجلس-شورای-اسلامی-است-و-باید-طبق-ا...‎Cachedدرخواست مراجعه به آراء عمومی موضوع اصل 59 قانون اساسی از مصادیق مصوبات مجلس شورای اسلامی است و باید طبق اصل 94 قانون اساسی به شورای نگهبان ارسال شود. مُهر تأیید قانون اساسی بر حقوق مردم در حاکمیت - روزنامه ایران iran-newspaper.com/Newspaper/MobileBlock?NewspaperBlockID...‎Cached175 اصل به تصویب خبرگان قانون اساسی رسیده بود در 12 آذر 1358 به همه‌پرسی ... از آنجا که همه پرسی موضوع اصل 59 قانون اساسی در حقیقت اعمال قوه مقننه است و از ... [PDF] قانون اساسی www.emdad.ir/central/asnad/files/ghanoonasasi.pdf‎Cached Similar-59. اﺻﻞ ﭘﻨﺠﺎه و ﻧﻬﻢ : در ﻣﺴﺎﺋﻞ ﺑﺴﯿﺎر ﻣﻬﻢ اﻗﺘﺼﺎدی، ﺳﯿﺎﺳﯽ، اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ و ﻓﺮﻫﻨﮕﯽ ﻣﻤﮑﻦ اﺳﺖ اﻋﻤﺎل ﻗﻮه ﻣﻘﻨﻨﻪ .... اﺣﮑﺎم ﻣﺬﻫﺐ رﺳﻤﯽ ﮐﺸﻮر و ﯾﺎ ﻗﺎﻧﻮن اﺳﺎﺳﯽ ﻣﻐﺎﯾﺮت داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ، ﺗﺸﺨﯿﺺ اﯾﻦ اﻣﺮ ﺑﻪ ﺗﺮﺗﯿﺐ ﻣﺬﮐﻮر در اﺻﻞ ...
برچسب‌ها: قانون، اساسی