X
تبلیغات
رایتل

شناخت جرم یا انحرافات و علل بوجود آورنده آن

چهارشنبه 10 آذر 1395

شناخت جرم یا انحرافات و علل بوجود آورنده آن

مقدمه

هیچ مجرمی از مادر خود مجرم و تبهکار زاده نشده است، همه انسانها، فطرتی پاک خلق شده و پس از تولد در دوران اولیه زندگی، پاک و معصومند و این تا زمانی است که توسط شرایط خاص محیط خانوادگی، اجتماعی و پرورش به گناه آلوده نشوند زیرا چگونگی رفتار و شخصیت افراد بیشتر به چگونگی محیط اجتماعی و اقتصادی و تربیتی آنها بستگی دارد، بنابراین توجه به این واقعیت ضروری بنظر می رسد که جرم و جنایت یا بعبارت بهتر بیماریهای اجتماعی مانند بیمارییهای جسمی مسری هستند و اگر قبل از ایجاد انگیزه وقوع جرم بفکر اصلاح و از بین بردن علل ارتکاب جرم نیافتند ممکن است به دیگران نیز سرایت کند که عواقب سنگین و غیر قابل جبرانی در پی دارد بصورتی که: بر اثر ازدیاد جرم وجنایت قدرت کنترل در جامعه هر روز ضعیف تر و بالطبع بر مقدار مجرمین افزوده می گردد.

در تمامی اعصار و قرون جامعه انسانی مواجه با دردها و آسیب های ناشی از کجرویها انحرافات، جرام و جنایات بوده که در هر عصری شکل خاصی پیدا کرده و نوع برخورد با آن هم گوناگون بوده است. در عصر ما بدلایلی چون گسترش فقر و محرومیت، جنگ، عدم توجه به جنبه معنوی انسان، ستی و تزلزل ارکان اخلاقی، سقوط خانواده، تکامل ماشینیسم گسترش مکاتب مادی و الحادی. پوچ گرائیها و لذت طلبی ها و بالاخره عدم توان کنترل زمامداران توسعه بیشتری یافته است.

دورنمای آینده از دید بسیاری از جامعه شناسان، بسیار تیره است و به نظر آنها امیدی به اصلاح اوضاع نیست مگر اینکه تحولی ناشی از روشنگریها و ارشادات سازنده در جامعه رخ دهد وجود چنین اندیه هایی، صاحبنظران را به تلاش و تکاپو وا داشته است که در سایه بررسیهای علمی، ریشه و انگیزه های اینگونه دردها را کشف کرده و راههایی برای پیشگیری و درمان ارائه کنند.

اصل اینست که در جامعه انحرافی پدید نیاید تا نیاز به درمان و اصلاح و احیانا گسیختگیری و زندان نباشد و در حیات اجتماعی باید عملی صورت گیرد که انحراف و آسیبی پدید نیاید و در صورت پدید آمدن،‌ مزمن نگردد که در آنصورت امکان ریشه کن کردن آن بسادگی مسیر نخواهد شد. گاهی هسته اولیه انحرافی در جامعه گذارده شده و مسئولان با نظر بی اهمیتی به آن می نگرند ولی در اندک زمانی شیوع و گسترش یافته و جامعه را دچار آسیب و بحران می کند که این مسئله در رابطه با جوانان بیشتر قابل توجه است زیرا که نیروها می گردانند. چرخ اجتماعند و عوارض به آسانی در آنان رخنه کرده و گسترش می یابد.

در نظام حیات اجتماعی،‌ اسلام در هر حال پیشگیری از وقوع انحراف و جرم را مقدم بر اصلاح می داند و بر مسئولیت نظارت افراد را در رابطه با هم تاکید دارد. (امر به معروف و نهی از منکر)

بودجه هائی که در هر جامعه ای صرف نگهداری،‌نگهبانی،‌ تغذیه،‌ بهداشت،‌ پوشاک و… مجرمین در زندانها و ندامتگاه ها و مراکز بازپروری می شود اگر از ابتدا صرف آموزش و تربیت صحیح آنها شود، جامعه را از حیث وجود افراد مجرم و منحرف خالی و از افراد کارساز و نیروی انسانی مقصص بی نیاز می سازد پس می توان گفت افراد مجرم زندانها از ناآگاهترین مردم هستند که از امکان آموزش و خصوصا پرورش و تربیت صحیح محروم بوده اند.

هر مدرسه ای که گشوده شود زندانی بسته می شود.

در مورد شناخت جرم یا انحرافات و علل بوجود آورنده آن و همچنین راههای پیشگیری و یا درمان آن نظرات و دیدگاه های مختلفی از سوی صاحبنظران و کارشناسان مطرح گردیده اما بدلیل آنکه عوامل اجتماعی انحرافات،‌ترکیب و پیچیدگی های زیادی دارند نمی توان آنها را تنها از یک دیدگاه بررسی کرد بلکه می بایست بصورت عمقی مورد توجه و بررسی قرار داده و سعی کرد علل گوناگونی که باعث ارتکاب اینگونه اعمال می شوند را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و راه حلی درست برای جلوگیری از تکرار آنها ارائه نمود.

جرم و جنایت و انحرافات مانند سایر بیماریها نسبی بوده و تابع زمان و مکان است مثلا سقط جنین در برخی جوامع جرم است درصورتی که در کشوری مانند هند نه تنها جرم نبوده بلکه به آنها جایزه هم می دهند و یا ازاله بکارت پس از سن بلوغ قانونی در جوامع غربی در عصر حاضر جرم محسوب نمی شود در صورتی که یک قرن پیش در آن جوامع جرم بوده است.

اغلب انحرافات اجتماعی چون اعتیاد،‌ الکلیسم، همجنس بازی،‌ فحشاء‌ ،‌ دزدی،‌ تجاوز و … سرایت اجتماعی دارند بهمین دلیل جامعه باید بفکر شناخت علل آن بوده و راه درمان آنها را پیدا نماید و اگر علل آنها روانی باشد باز هم ناشی از وضع نابسامان جامعه بوده و همانطور که بیماران جسمی در جامعه نیاز به مراقبت و درمان دارند بیماران روانی نیز نیاز به مراقبت و درمانهای روانی و اجتماعی دارند.

علل روانی،‌ عاطفی:

یکی دیگر از عوامل زمینه ساز انحرافات در جامعه را می توان عوامل عاطفی و روانی نام برد که فرد در اثر عوامل و شرایط نامناسب دچار حالات و اختلالات ضد و نقیضی می گردد و تعادل فکری و روحی خود را از دست داده و برای بدست آوردن آرامش دست به هر کاری هر چند انحرافی میزند علل روانی-عاطفی را از چند جنبه می توان مورد بررسی قرار داد که از آن جمله: 1- جنبه ای فطری و سرشتی انحراف و جنبه های ارثی 2 اختلالات ذهنی – هوشی 3 اختلالات روانی- شخصیتی.

جنبه های فطری و سرشتی و جنبه های ارثی قبلا اشاره شد اما اختلالات ذهنی و هوشی،‌ نارسائی عقلی و کند ذهنی و جهل و نادانی را زمینه ساز انحراف مصرفی کرده اند و همچنین اختلالات روانی و شخصیتی را شامل جنونهای رفتاری و اختلالات عصبی و ضعف اراده دانسته اند.

بسیاری از انحرافات و کجرویها در رابطه با جنبه های عاطفی افراد نیز قابل بررسی و تحلیلند که در این رابطه می توان از عواملی چون ترس،‌ خشم،‌ اضطراب،‌ محرومیت،‌ شکست و … نام برد. تمامی جوامع با اینگونه اختلالات روانی و عاطفی روبرو هستند و شاید به جرات بتوان گفت که اینها منشاء‌ اکثر انحرافات و جرمها هستند که در پیدایش آنها عوامل متعددی می توانند نقش داشته باشند که به مواردی اشاره می شود:

1- گاهی ناشی از نقص در کارکرد اعضاء‌ بوده و زمانی ناشی از وجود عیب در اعضاء‌ بدن می باشد

2- گاهی ارثی است مانند پاره ای از صرعها

3- زمانی محیطی است مثل جنون ناشی از سفیلیس

4- تجارب نیکیابد در برخورد با دیگران

5- وجود عقده ها و ارضاء‌ نشدن خواسته ها

نوع فایل: word

سایز:24.7 KB

تعداد صفحه:37خرید فایللینک منبع :شناخت جرم یا انحرافات و علل بوجود آورنده آن

شناخت جرم و علل بوجود آورنده آن | مشاوره حقوقی رایگان |مشاوره حقوقی ... lawgostar.com/شناخت-جرم-و-علل-بوجود-آورنده-آن/‎Cached Similar12 دسامبر 2014 ... در مورد شناخت جرم یا انحرافات و علل بوجود آورنده آن و همچنین راههای پیشگیری و یا درمان آن نظرات و دیدگاه های مختلفی از سوی صاحبنظران و کارشناسان ... شناخت جرم یا انحرافات و علل بوجود آورنده آن - دانلود پروژه و تحقیق proje20.filenab.com/product-64534-takgikg.aspx‎Cachedشناخت جرم یا انحرافات و علل بوجود آورنده آن شناخت جرم انحرافات و علل بوجود آورنده آن جرم انحرافات مجرم تبهکار محیط خانوادگی جامعه انحرافی انحراف و جرم جرم و جنایت ... دانلود مقاله شناخت جرم یا انحرافات و علل بوجود آورنده آن - فایل لیستینگ listingf.blogsky.com/.../دانلود-مقاله-شناخت-جرم-یا-انحرافات-و-علل-بوجود-آورنده-آن‎Cached18 آگوست 2016 ... دانلود مقاله شناخت جرم یا انحرافات و علل بوجود آورنده آن. تعداد صفحات : 42 صفحه -. قالب بندی : word. مقدمه. هیچ مجرمی از مادر خود مجرم و تبهکار زاده نشده ... مقاله شناخت جرم یا انحرافات و علل بوجود آورنده آن - فروش فایل fara-file2.blogsky.com/1395/07/25/post-4426/‎Cached16 ا کتبر 2016 ... مقاله شناخت جرم یا انحرافات و اسباب بوجود آورنده ثانیه. هیچ مجرمی از مادر خویش صفت بزومند و تبهکار زاده نشده است، همه انسانها، فطرتی پاک خلق شده و ... مقاله شناخت جرم یا انحرافات و علل بوجود آورنده آن | فروشگاه فروش فایل faridfile.ir/?p=216002‎Cached16 ا کتبر 2016 ... هیچ مجرمی از مادر خود مجرم و تبهکار زاده نشده است، همه انسانها، فطرتی پاک خلق شده و پس از تولد در دوران اولیه زندگی، پاک و معصومند و این تا زمانی است که ... شناخت جرم یا انحرافات و علل بوجود آورنده آن | فروشگاه فروش فایل faridfile.ir/?p=234010‎Cached19 ا کتبر 2016 ... شناخت جرم یا انحرافات و علل بوجود آورنده آن ... دانلود فایل فلش سامسونگ Galaxy Pocket 2 G110H با اندروید 4.4.2 با لینک مستقیم ( چهار فایل ) · آر ... شناخت جرم یا انحرافات و علل بوجود آورنده آن - فروشگاه اینترنتی شهر townstore.avablog.ir/.../شناخت+جرم+یا+انحرافات+و+علل+بوجود+آورنده+آن‎Cached14 سپتامبر 2016 ... شناخت جرم یا انحرافات و علل بوجود آورنده آن. هیچ مجرمی از مادر خود مجرم و تبهکار زاده نشده است، همه انسانها، فطرتی پاک خلق شده و پس از تولد در دوران اولیه ... شناخت جرم یا انحرافات و علل بوجود آورنده آن | cell full cellfull.ir/?p=4541‎Cached19 ا کتبر 2016 ... GMT+2 03:15. صفحه اصلی شناخت جرم یا انحرافات و علل بوجود آورنده آن ... پاورپوینت تحلیل یک ویلای مسکونی با نرم افزار اکوتکت ... شناخت جرم یا انحرافات و علل بوجود آورنده آن - گالری هفت galleryhaft.ir/شناخت-جرم-یا-انحرافات-و-علل-بوجود-آورند/‎Cached22 ا کتبر 2016 ... شناخت جرم یا انحرافات و علل بوجود آورنده آن ۲۷ صفحه مقدمه هیچ مجرمی از مادر خود مجرم و تبهکار زاده نشده است، همه انسانها، فطرتی پاک خلق شده و پس از ... کتابخانه: شناخت جرم و علل بوجود آورنده آن- قسمت اول www.aria-law.com/Data-View.aspx?lang=fa&id=8562‎Cached Similar18 مه 2015 ... در مورد شناخت جرم یا انحرافات و علل بوجود آورنده آن و همچنین راههای پیشگیری و یا درمان آن نظرات و دیدگاه های مختلفی از سوی صاحبنظران و کارشناسان ...