X
تبلیغات
رایتل

مفهوم عدالت

چهارشنبه 10 آذر 1395

مفهوم عدالت

نگاه فقها و انتظار آنان از فقه یکسان نیست. برخى به فقه از زاویه فردى نگریسته و تنها رسالت آن را در تشخیص وظایف شرعى افراد مکلّف در حوزه زندگى فردى دانسته‏اند.

گروهى دیگر افزون بر رسالت فوق براى فقه، آن را منبع ومرجع تعیین قواعد و برنامه زندگى انسانها در قلمرو اجتماع‏وقوانین اداره حکومت منطبق با اسلام مى‏دانند. حضرت امام خمینى(قدس‏سره) که از صاحب نظران در این نظریه هستند،مى‏فرمایند:

«حکومت در نظر مجتهدِ واقعى، فلسفه عملى تمامى فقه، در تمامى زوایاى زندگى بشریت است، حکومت نشان‏دهنده جنبه عملى فقه در برخورد با تمامى معضلات اجتماعى وسیاسى و نظامى و فرهنگى است. فقه، تئورىِ واقعى و کامل اداره انسان و اجتماع، از گهواره تا گور است.» [2]

فهرست

مفهوم عدالت

قلمرو

جایگاه عدالت در نظام تشریع

شیوه‏هاى پشتیبانى از عدالت

عوامل بازدارنده عدالت

پاسخ‏گویى از شبهات

تفاوت مجازاتهاى زن و مرد

ارث زن

حق طلاق شوهر

ولایت پدر و جد بر دختر

حق تعدد ازدواج مرد

اختلاف دستمزدها

تحریم ربا

مبارزه با تبعیضات اجتماعى

راههاى گریز از ربا

تعبّدى بودن احکام

مفهوم عدالت

از مباحث لازم و تأثیرگذار، که معرکه آرا نیز مى‏باشد، مفهوم عدل است. پیش از آغاز پژوهش در این مطلب، باید توجه داشت این واژه، مترادف زیادى نیز دارد که در فرهنگ اسلامى؛ از جمله قرآن و احادیث به کار گرفته شده است، هر چند با دقتهاى علمى، مفهوم هر یک از آنها با همدیگر تفاوتهایى دارد؛ مانند قسط، قصد، وسط، میزان و انصاف.

در هر صورت، براى رسیدن به نتیجه مطلوب، بررسى مفهوم عدالت، امرى است ضرورى. و از سوى دیگر، در نوشته‏ها، از عدل، تفسیرهاى گوناگون شده است که برخى از آنها نادرست است و همین امر، شبهات و اشکالات فراوانى را در پى داشته که پاسخ همه آنها عبارت است از تفسیر و تبیین معناى صحیح عدالت.

استاد شهید در نوشته‏ هاى خود، به مناسبت‏هاى فراوان در باره مفهوم و معناى عدالت بحث کرده‏اند و به نقش مهم تفسیر صحیح آن نیز توجه داده‏اند.

نوع فایل: word

سایز:45.4 KB

تعداد صفحه:50خرید فایللینک منبع :مفهوم عدالت

مفهوم عدالت www.hawzah.net/fa/Magazine/View/5801/5820/.../مفهوم-عدالت‎Cached Similarدربارة مفهوم عدالت دیدگاه ها مختلف بوده و نظریات متفاوتی مطرح می گردد: الف. عدالت همانند سایر مفاهیم اخلاقی و متافیزیکی فاقد معنا بوده و مهمل می باشد و تنها بیان گر ... مفهوم عدالت در حقوق www.hawzah.net/fa/Magazine/View/5801/.../مفهوم-عدالت-در-حقوق‎Cachedچنان که گفته شد، افلاطون، که مفهوم عدالت را در جامعه ای با فضیلت جستجو می کند، عدالت اجتماعی را در حاکمیت دانشمندان و خردمندان می بیند و تجاوز از آن را ظلم می شمارد. مفهوم عدالت از نگاه برخی فیلسوفان اسلامی و غرب www.hawzah.net/.../مفهوم-عدالت-از-نگاه-برخی-فیلسوفان-اسلامی-و-غرب‎Cached Similarمقدمه. عدالت یکی از خواسته های درونی انسان ها است. تمام انسان ها در هر زمان و مکان خواستار عدالت می باشند و همواره در زندگی خود از آن دم می زنند و از نابرابری و تبعیض ... عدالت به چه معناست و فرق آن با مساوات چیست؟ - صفحه نخست www.emaaref.ir/porsesh/.../addl/224-1393-05-11-17-39-37.html‎Cached Similarعدالت به چه معناست و فرق آن با مساوات چیست؟ عدالت داراى دو معنى متفاوت است: 1- معنى وسیع این کلمه عبارت است از: «قرار گرفتن هر چیز در جاى خویش » است و به ... : مفهوم عدالت - پایگاه جامع استاد شهید مرتضی مطهری www.mortezamotahari.com/fa/articleview.html?ArticleID=4832‎Cached Similarآنچه در این مقاله مورد نظر است، تحلیل مفهوم «عدالت» با استمداد از مطالب و مباحثی است که در آثار استاد مطهری در این باره مطرح شده است. مباحث استاد مطهری پیرامون ... عدالت - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد https://fa.wikipedia.org/wiki/عدالت‎Cached Similarبه قولی داد یا عدالت به عنوان مفهومی اجتماعی عبارت است از داوری بر پایه برابری. با این مفهوم داد در مقابل بیداد (بی عدالتی) که به معنی قضاوت ناعادلانه است قرار دارد. بخش اول

- بررسی معنا و مفهوم عدالت با تأکید بر عدالت اجتماعی ... https://library.tebyan.net/a/Viewer/Switcher/83774/0‎Cachedبررسی معنا و مفهوم عدالت با تأکید بر عدالت اجتماعی دکتر هاشم ندایی عضو هیأت علمی دانشگاه امام حسین(ع) چکیده از واژه عدالت تعاریف متفاوتی صورت گرفته است. مفهوم شناسی واژه عدالت در فقه امامیه - انسان پژوهی دینی raj.smc.ac.ir/article_2289_246.html‎Cachedفقهای امامیه درباره مفهوم عدالت آرای گوناگونی ارائه داده‌اند. بهطورکلی اختلاف آنها دراینباره در سه حوزه اساسی قابل طرح است: 1. فقهایی چون شیخ انصاری و امام خمینی، مفهوم ... مفهوم عدالت اجتماعی - مهمترین اخبار ایران و جهان vista.ir/article/306764‎Cachedمفهوم عدالت اجتماعی اجرای احکام و اصول سیاسی اسلام، هدف اصلی نظریه پردازی های سیاسی است. تأملات نظری درباره مفاهیمی چون عدالت، آزادی، برابری، جامعه مدنی و . مفهوم عدالت در حقوق - مرکز تعلیمات اسلامی واشنگتن iec-md.org/farhangi/edaalat_hoqooq_shaikmovahheh.html‎Cached Similarالف) مفهوم عدالت. تعریف عدالت «عدالت» مفهومی است که بشر از آغاز تمدن خود می‌شناخته و برای استقرار آن کوشیده است.([1]) مشاهده طبیعت و تاریخ رویدادها، و اندیشة در ...

برچسب‌ها: مفهوم، عدالت