X
تبلیغات
رایتل

پروتئین ها و انواع ساختارهای آن

چهارشنبه 10 آذر 1395

پروتئین ها و انواع ساختارهای آن


مقدمه :

پروتئین ها فراوان ترین ماکرو ملکول های بیولوژیک هستند که در تمامی سلول ها و تمامی قسمت های سلولی یافت می شوند. پروتئین ها همچنین دارای تنوع زیادی می باشند. هزاران نوع پروتئین مختلف با اندازه های متفاوت از پپتیدهای نسبتاً کوچک تا پلیمرهای بزرگ دارای وزن های مولکولی در حد میلیون ممکن است در یک سلول یافت شوند. به علاوه، پروتئین ها اعمال بسیار متنوع بیولوژیک را انجام داده و مهمترین محصولات نهایی مسیرهای اطلاعاتی می باشند.

پروتئین ها ابزار مولکولی هستند که از طریق آنها اطلاعات ژنتیکی بیان می گردند شروع بررسی ماکرو ملکول های بیولوژیک یا پروتئین ها، که نامشان از کلمه یونانی (protos) به معنی «اولین» یا «جلوترین» گرفته شده است، مناسب می باشد.

کلید ساختمان هزاران پروتئین مختلف، زیر واحدهای مونومری نسبتاً ساده آنها می باشد، تمامی پروتئین ها، شامل پروتئین های موجود در قدیمی ترین رده های باکتریایی تا پیچیده ترین اشکال حیات از 20 اسید آمینه یکسان ساخته شده اند که با توالی های مشخص خطی به طریق کووالال به یکدیگر متصل می باشند. از آنجایی که هر کدام از این اسیدهای آمینه دارای زنجیر جانبی با خصوصیات شیمیایی متفاوت می باشند، این گروه 20 ملکولی پیش ساز را می توان به عنوان الفبای زبانی دانست که ساختمان پروتئین با آن نوشته می شود.

چیزی که بیشتر قابل ملاحظه می باشد این است که سلول ها می توانند با اتصال همین 20 اسید آمینه با ترکیبات و توالی های بسیار متنوع، پروتئین هایی را تولید نمایند که ویژگی ها و فعالیت های فوق العاده متنوعی دارند. موجودات مختلف می توانند با استفاده از این بلوک‌های ساختمانی محصولات بسیار متفاوتی نظیر آنزیم ها- هورمون ها- آنتی بادی ها- انتقال دهنده ها- عضله- پروتئین عدسی چشم- پر- تار عنکبوت- شاخ کرگدن- پروتئین‌های شیر، آنتی بیوتیک ها- سموم قارچی و تعداد زیادی از مواد دیگر با فعالیت های بیولوژیک متفاوت ایجاد نمایند.

از میان این محصولات پروتئینی، آنزیم ها تنوع بیشتری داشته و اختصاصی تر می باشند. در واقع تمامی واکنش های سلولی توسط آنزیم ها کاتالیزی گردند.


خلاصه:

هر پروتئینی دارای یک ساختمان بی همتای سه بعدی است که انعکاسی از فعالیت آن می‌باشد. ساختمان پروتئین توسط واکنش های متقابل ضعیف پایدار می گردد. واکنش های متقابل آبگریز بیشترین نقش را در پایداری شکل کردی اکثر پروتئین های محلول دارد، پیوندهای هیدروژنی و واکنش های متقابل یونی، در ساختمان اختصاصی به حد مطلوب می‌رسند که بیشترین پایداری ترمودینامیکی را دارد.

ماهیت پیوندهای کووالال در زنجیر پلی پپتیدی، فشارهایی را به ساختمان آن تحمیل می‌نماید. پیوند پپتیدی دارای خصوصیات یک پیوند دوگانه نسبی است که کل گروه پپتیدی را در یک کونفیگوراسیون صحنه ای سخت قرار می دهد. پیوندهای می توان به تونیت با نمایش داد. در صورتی که مقادیر زوایای تمامی ریشه های اسید آمینه موجود در یک قطعه پپتیدی مشخص باشد. ساختمان دوم آن را می توان کاملاً تعیین نمود.

ساختمان سوم، ساختمان سه بعدی کامل در یک زنجیر پلی پپتیدی را می توان با بررسی ساختمان های معمول پایداری شناخت که نام های متغیری نظیرساختمان های فوق دوم موتیف ها یا خمیدگی ها به آنها داده می شود. موتیف ها از اشکال ساده تا انواع بسیار پیچیده متفاوت می باشد، به طور کلی هزاران ساختمان پروتئینی شناخته شده، همایش یافته و ایجاد تنها چند صد موتیف می نماید که بعضی از آنها بسیار معمول می باشد. نواحی از پلی پپتیدها که می توانند به طور مستقل تا گردند را دومن گویند. پروتئین های کوچکخرید فایللینک منبع :پروتئین ها و انواع ساختارهای آن

ساختار پروتئین - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد https://fa.wikipedia.org/wiki/ساختار_پروتئین‎Cached Similarساختار پروتئین، و یا ساختمان پروتئین به ساختاری گفته می‌شود که ... پروتئین‌ها پلیمرهایی خطی از اسیدهای آمینه هستند که با پیوند پپتیدی بهم متصل شده‌اند. پروتئین - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد https://fa.wikipedia.org/wiki/پروتئین‎Cached Similarپروتئینها مواد آلی بزرگ و یکی از انواع درشت‌مولکول‌های زیستی هستند که از زیرواحدهایی ... ساختار اول: به توالی پروتئین که به صورت رشته‌ای از اسیدهای آمینه می‌باشد ... پروتئین ها و انواع ساختارهای آن - مفیددانلود - فایل ناب mofiddownload.filenab.com/product-64523-protenha.aspx‎Cachedپروتئین ها و انواع ساختارهای آن. مقدمه : پروتئین ها فراوان ترین ماکرو ملکول های بیولوژیک هستند که در تمامی سلول ها و تمامی قسمت های سلولی یافت می شوند. پروتئین ها ... : ساختار پروتئین - دانشنامه رشد daneshnameh.roshd.ir/.../mavara-index.php?page=ساختار+پروتئین‎Cached Similarپروتئینها از تعداد زیادی اسید آمینه ساخته شده‌اند. ... ساختارهای نوع سوم با انواع متفاوتی از پیوندهای شیمیایی بهم متصل می‌شوند که یکی از آنها پیوند دی سولفید است. مقاله پروتئین ها و انواع ساختارهای آن bankmaghaleh.ir/مقاله-پروتئین-ها-و-انواع-ساختارهای-آن/‎Cachedعنوان : مقاله پروتئین ها و انواع ساختارهای آن. تعداد صفحات : ۸۷. نوع فایل : ورد و قابل ویرایش. چکیده. هر پروتئینی دارای یک ساختمان بی همتای سه بعدی است که ... [PDF] ساختار پروتئین ها biodc.isti.ir/uploads/document10.pdf‎Cached Similarﺳﺎﺧﺘﺎر. ﭘﺮوﺗﺌﯿﻦ ھﺎ. ﭘﺮوﺗﺌﯿﻦ. ھﺎ ﭘﻠﯿﻤﺮھﺎی ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺷﺪه از اﺳﯿﺪھﺎی آﻣﯿﻨﻪ ﻣﻲ. ﺑﺎﺷﻨﺪ ﻳﻌﻨﻲ. اﺳﯿﺪھﺎی. آﻣﯿﻨﻪ ﻧﻘﺶ ﻣﻮﻧﻮﻣﺮ و ﻳﺎ ﺗﻚ واﺣﺪ را .در ﺳﺎﺧﺘﺎر ﭘﺮوﺗﺌﯿﻦ دارﻧﺪ. اﺳﯿﺪھﺎی. آﻣﯿﻨﻪ آﻟﻔﺎ، واﺣﺪ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻧﻲ ﺗﺸﻜﯿﻞ دھﻨﺪه ﭘﺮوﺗﺌﯿﻦ ھﺎ ﺑﻮده و. [PDF] تحقیق پروتئین ها و انواع ساختارهای آن - اِی‌اِم‌پی! amparticle.tk/.../14199-تحقیق-پروتئین-ها-و-انواع-ساختارهای-آن.pdf‎Cachedﺗﺤﻘﯿﻖ ﭘﺮوﺗﺌﯿﻦ ﻫﺎ و اﻧﻮاع ﺳﺎﺧﺘﺎرﻫﺎی آن. ﻓﺮﻣﺖ ﻓﺎﯾﻞ: word (ﻗﺎﺑﻞ وﯾﺮاﯾﺶ). ﻓﻬﺮﺳﺖ. ﻣﻘﺪﻣﻪ: 3. ﺧﻼﺻﻪ: 5. اﺳﯿﺪﻫﺎی آﻣﯿﻨﻪ، ﭘﭙﺘﯿﺪﻫﺎ و ﭘﺮوﺗﺌﯿﻦ ﻫﺎ: 9. ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن ﺳﻪ ﺑﻌﺪی ﭘﺮوﺗﺌﯿﻦ ﻫﺎ: 12. ﻣﺮوری ﮐﻠﯽ ﺑﺮ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن ﭘﺮوﺗﺌﯿﻦ: 13 . دانلود مقاله پروتئین ها و انواع ساختارهای آن article.university/دانلود-مقاله-پروتئین-ها-و-انواع-ساختار/‎Cachedدانلود مقاله پروتئین ها و انواع ساختارهای آن. فهرست مقدمه : ۳ خلاصه: ۵ اسیدهای آمینه، پپتیدها و پروتئین ها : ۹ ساختمان سه بعدی پروتئین ها : ۱۲ مروری کلی بر ساختمان ... کلیات پروتئین - قسمت اول | خبرگزاری پردیس www.pardisnews.com/1390/02/general-protein-part1/‎Cached Similarپروتئین‌ها مواد آلی بزرگ و یکی از انواع درشت‌ملکول‌های زیستی هستند که از ... ساختار اول: به توالی پروتئین که به صورت رشته‌ای از اسیدهای آمینه می‌باشد گفته می‌شود. نخبگان سمپاد - پروتئین ها ns2013.blogfa.com/post/73‎Cached Similarپروتئین. پروتئین ها مواد آلی بزرگ و یکی از انواع درشت‌ملکول‌های زیستی هستند که .... ساختارهای نوع سوم با انواع متفاوتی از پیوندهای شیمیایی بهم متصل می‌شوند که ...