X
تبلیغات
رایتل

کنترل موتور های DC و القایی

چهارشنبه 10 آذر 1395

کنترل موتور های DC و القایی


موتور DC

موتور جریان مستقیم برغم اینکه جابه جا کن (کموتاتور) دارد و از موتور جریان متناوب بامقادیر اسمی مشابه بزرگتر است ، ولی به علت امکان وسیع کنترل سرعتش ، که توسط کنترل ولتاژ ورودی آن صورت می گیرد،‌ رایجتر است. برای کنترل سرعت اکثر موتورهای جریان مستقیم استفاده از منبع تغذیه جریان متناوب معمول است اما مواقعی که منبع تغذیه موتورهای جریان مستقیم بایستی باطریها و پیلهای سوختی باشند، از مدارهای برشگر استفاده می شود. یکی از مشخصات اصلی آنها داشتن گشتاور راه اندازی خیلی زیاد است که در محرکهای کششی مورد نیازاست . موتورهای جریان مستقیم علی رغم مزایای ذکر شده دارای معایب ونقصهای زیادی هستند. برای توان مشابهی موتورهای جریان مستقیم نسبت به موتورهای القایی بزرگتر و گرانقیمت ترند به استثنای موتورهای خیلی کوچک موتورهای جریان مستقیم به منظور محدودکردن جریان زیاد نیاز به تدابیر خاصی برای راه اندازی دارند.

راه اندازی

حداکثر جریانی که از یک موتور DC در حالتهای گذرانی کوتاه مدت می تواند عبور کند. جریانی است که یک کموتاسیون بدون جرقه داشته باشد. از نقطه نظر تئوری ، با بکارگیری سیم پیچی های جبران ساز در تمامی مقادیر سرعت و جریان می توان ولتاژهایی را که با کموتاسیون جریان مخالفت کرده و ایجاد جرقه می کنند بطور کامل حذف نمود.

اما در عمل مشاهده شده است که با افزایش مقدار جریان ،حذف کامل انجام نمی شود و با عبور جریان از یک حد معین ،جرقه پدیدار می شود. درماشینهای بدون جبرانساز ،جریان به دو برابر جریان نامی و در ماشینهای با طراحی مخصوص و دارای جبرانساز جریان با 3.5 برابر جریان نامی می تواند افزایش یابد.

اگر موتور با ولتاژ نامی راه اندازی شود ، برای یک موتور با اندازه متوسط، جریان به حدود 20 برابر جریان نامی خواهد رسید. جریانی به این بزرگی منجربه جرقه هایی شدید در کموتاتور وافزایش بیش از حد درجه حرارت در سیم پیچ های موتور شده و به آن آسیب می رساند. بنابراین محدود نمودن جریان به یک حد بدون خطر در زمان راه اندازی ضروری می شود این کار با کاهش ولتاژ دو سر ترمینال موتور در لحظه راه اندازی و افزایش تدریجی آن با سرعت گرفتن موتور حاصل می شود ولتاژ موتور باکاهش ولتاژ منبع یا با ایجاد افت قسمتی از ولتاژ منبع بر روی یک مقاومت سری شده باموتور انجام می شود.

در کاربردهایی که به سرعت قابل تنظیم نیاز دارند ، یک کنترل کننده برای کنترل سرعت موتور فراهم می شود. همین کنترل کننده برای محدود نمودن جریان موتور در مدت راه اندازی می تواند بکار گرفته شود در مواردیکه کنترل سرعت ضروری نیست، برای محدود نمودن جریان از یک راه انداز استفاده میشود .در مواردیکه راه اندازی مکرر لازم نیست ، با قرار دادن یک مقاومت اضافی چندین قسمتی در مدار آرمیچر و خروج تدریجی آن از مدار به نحوی که جریان موتور از حد سالم و بی خطر بیشتر نشود و در ضمن گشتاور تولیدی موتور همواره از گشتاور بار بزرگتر بماند، راه اندازی انجام می شود. این روش بطور گسترده بکار گرفته می شود .

...........................................

منابع و مراجع :

1.کنترل موتورهای الکتریکی بامبدلهای الکترونیک قدرت

( ترجمه دکتر جعفر میلی منفرد - مهندس همایون مشگین کلک )

2.الکترونیک قدرت ریموندرمشو

( ترجمه ابراهیم سید گوگانی )

3.الکترونیک قدرت کجله تور بورگ

( ترجمه دکتر عباس شولائی – مهندس احمد شاطر باقر کاشی )

فهرست

مقدمه

فصل اول : کنترل موتور های DC

1.موتور DC

2.راه اندازی

3.ترمز الکتریکی

3-1. ترمز ژنراتوری

3-2. ترمز دینامیکی یا رئوستایی

3-3. ترمز با اعمال ولتاژ معکوس

4.کنترل سرعت موتور های DC

4-1. کنترل ولتاژ آرمچیر

4-2. کنترل شار میدان

4-3. کنترل مقاومت آرمچیر

5.کنترل توسط یکسو کننده های قابل کنترل

6.کنترل توسط برشگر

فصل دوم : کنترل موتور های القا یی

1.موتور القایی

2.راه اندازی

3.ترمز الکتریکی

3-1. ترمز ژنراتوری

3-2. ترمز با معکوس کردن تغذیه

3-3. ترمز دینامیکی یا رئوستایی

4.کنترل سرعت موتورهای القایی

4-1. کنترل با منبع ولتاژ متغیر فرکانس ثابت

4-2. کنترل با منبع ولتاژ متغیر فرکانس متغیر

4-3. کنترل مقاومت روتور

4-4. کنترل از روش تزریق ولتاژ در مدار روتور

5.کنترل توسط کنترل کننده های ولتاژ AC

6.کنترل توسط کنترل فرکانس

6-1. اینورتر منبع ولتاژ

6-2. اینورتر منبع جریان

6-3. سیکلو کنورتر
خرید فایللینک منبع :کنترل موتور های DC و القایی

موتور الکتریکی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد https://fa.wikipedia.org/wiki/موتور_الکتریکی‎Cached Similarموتورهای مختلف برای کارهای مختلفی مناسب اند. با اینکه طراحی موتورهای القایی AC آسانتر از موتورهای DC است، ولی کنترل سرعت و ... موتور القایی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد https://fa.wikipedia.org/wiki/موتور_القایی‎Cached Similarبا اینکه طراحی موتورهای واداشتیی AC آسانتر از موتورهای DC است، ولی کنترل سرعت و گشتاور در انواع مختلف موتورهای القایی AC نیازمند دریافتی ژرفتر در طراحی و ... کنترل موتور های DC و القایی - فروشگاه فایل رایگان - فایل ناب tahghigh20.filenab.com/product-64517-elgayi-and-dc.aspx‎Cachedکنترل موتور های DC و القایی. موتور DC. موتور جریان مستقیم برغم اینکه جابه جا کن ( کموتاتور) دارد و از موتور جریان متناوب بامقادیر اسمی مشابه بزرگتر است ، ولی به ... روش های کنترل سرعت موتور DC | کنترل موتورهای الکتریکیکنترل ... motodrive.ir/روش-های-کنترل-دور-موتورهای-dc‎Cached Similarروش های کنترل سرعت موتور DC ... این منحنی فقط متعلق به ماشین DC نبوده و برای ماشین های AC نیز کاربرد دارد. همان طور ... تنظیم کنترل کننده جریان موتور القایی. روش های کنترل موتور القایی (بخش اول) - کنترل موتورهای الکتریکی motodrive.ir/روش-های-کنترل-موتور-القایی-بخش-اول‎Cached Similarدر مقابل مهمترین حسن موتورهای DC در مقابل موتورهای القایی کنترل راحت‌تر و دقیق‌تر این موتورها می باشد. روش های زیادی برای کنترل موتور القایی پیشنهاد شده است که ... [PDF] چگونگی عملکرد درایوهای کنترل کننده دور موتورهای الکتریکی www.cementechnology.ir/magazine/No.63/63-12.pdf‎Cached Similarب ا وجود مزایایی چون DC ان رژی مکانیکی بودند. موتورهای. کنترل آس ان، سریع ... و به طور پیوس ته. هم س رعت موتورهای القایی و هم AC تغییر دهند. درایو های. کنترل سرعت موتورهای القایی (ولتاژ-فرکانس) - سایت تخصصی برق www.power2.ir/.../کنترل-سرعت-موتورهای-القایی-ولتاژ-فرکانس‎Cached Similarمحل قرارگیری: صفحه اصلی · پروژه کارشناسی کنترل سرعت موتورهای القایی ... شده است که با چاپرهای dc یا یکسو کننده های کنترل شده ولتاژ متغیر dc ایجاد کرد. اینورتر یا کنترل کننده های دور موتور - arkanarzesh.com/اینورتر-یا-کنترل-کننده-های-دور-موتور/‎Cached30 ژانویه 2016 ... موتورهای DC با وجود مزایایی چون کنترل آسان ، سریع و دقیق گشتاور و .... به الگویی نظیر درایوهای DC ، متغیرهای کنترلی در موتورهای القایی باید ... [PDF] www.dornamehr.com چیست؟ کنترل دور موتور کنترل کننده دور و ... dornamehr.com/_upload/userfiles/files/AC%20Drive.pdf‎Cached Similarکنترل کننده دور و گشتاور موتورالکتریکی برای انتقال انرژی از منبع آن به فرآیند تحت ... DC. نظیر قیمت ، اندازه و. مشکالت نگهداری امروزه از موتورهای القایی. AC. مهندسی برق قدرت - مقایسه کلی بین موتورهای DC و AC powerelectricizeh.blogfa.com/post/10‎Cached Similarمزیت عمده موتورهای AC نسبت به موتورهای DC در هزینه تعمیر و نگهداری آنها و هم چنین ... و غبار روی عملکرد موتورهای DC و پیشرفتی که در زمینه کنترل موتورهای القایی در ...
برچسب‌ها: کنترل، موتور، القایی