X
تبلیغات
رایتل

شهر الکترونیک

چهارشنبه 10 آذر 1395

شهر الکترونیک


مقدمه

از حدود پنج قرن قبل، در نیمه سده دهم هجری، که شاه طهماسب اول صفوی (۹۸۴ - ۹۳۰ هجری قمری) حصاری به دور تهران کشید و حدود و ثغورش را نیز به دقت معلوم کرد، و عملاً تهران به عنوان یک شهر مطرح شد، اولویت های شهروندی متناسب با توسعه علمی و امکانات زمان متفاوت بوده است.

در آن زمان هم تعیین مرز یک موضوع مهم بود، و هم دیوار کشیدن به دور شهر یک نیاز ضروری تلقی می شد. امروز در جهان، بحث جامعه اطلاعاتی و دهکده جهانی مطرح است، یعنی مرزها در حال حذف شدن و دیوارها در حال برداشت هستند. همواره تغییر وجود داشته و هر چه تمدن بشری سمت و سوی علمی بیشتری پیدا می کند سرعت تغییرات در جامعه بشری نیز بیشتر می شود.

در صد سال گذشته تهران تغییرات اساسی را به خود دیده و همواره رو به تغییر است. تا دو دهه قبل تقریباً تمام تغییرات فیزیکی بوده اند، اما از ده سال قبل که توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات حضور خود را با توسعه تلفن و رایانه و بعدها اینترنت به نمایش گذاشت بخشی از تغییرات شکل نرم افزاری پیدا کرده است. امروز یکی از دغدغه های اصلی شهرداری تهران مکانیزه کردن ارتباط خود با شهروندان است و به دنبال شهر الکترونیکی است.

انسان در طول حیات خود بر روی کره زمین چند دوره مختلف را تجربه کرده است. زمانی که نخستین جوامع بشری شکل گرفت، مهمترین کار انسان ها شکار بود. دوره شکار اولین دوره ای بود که انسان ها تجربه کردند. فناوری در این دوران در خدمت تولید ابزارهای شکار بود. به مرور با افزایش اکتشافات بشری، انسان توانایی کشاورزی را کسب کرد.

جوامع شهری در کنار رودخانه های بزرگ شکل گرفتند. نخستین شهرها و تمدن های بشری در عصر کشاورزی و در کنار رودخانه های بزرگ پدید آمدند. در این دوران زمین و نیروی انسانی به عنوان عامل قدرت محسوب می شد. با توسعه مسیرهای ارتباطی، گسترش سفرهای دریایی و ارتباط بین ملل مختلف، انسان ها با دوره ای جدید از حیات بشری روبه رو شدند. این دوران جدید، عصر تجارت بود. استفاده از مسیرهای آبی و خاکی برای عرضه محصولات و تولیدات و تهیه مایحتاج از مشخصات عمده عصر تجارت است. در دوران تجارت شهرهای بزرگی در مسیر راه های ارتباطی و در کنار رودخانه ها و دریاها به وجود آمدند. با فرا رسیدن عصر صنعت و همزمان با شکل گیری انقلاب های صنعتی در غرب، اختراعات بشری یکی پس از دیگری شکل گرفتند. نظریه های آدام اسمیت در اقتصاد و تیلور در مدیریت به شکل گیری مراکز صنعتی جدید با رویکرد تولید انبوه کمک کرد.

در حاشیه شهرها، مراکز صنعتی بزرگی پدید آمد. بسیاری از نیروهای کار از مزارع به سوی کارخانجات سرازیر شدند. ظهور عصر صنعتی تاثیر عمده ای بر توسعه شهرها و افزایش جمعیت شهرنشین بر جای نهاد.

دوران صنعتی نیز پس از چند صد سال سیطره بر زندگی بشر جای خود را به عصر اطلاعاتی داد. عصری که در آخرین دهه های قرن بیستم شکل گرفت و مظاهر نوین آن زندگی بشر را رنگ و رویی جدید بخشیده است. به زودی عصر مجازی سه بعدی که ادامه توسعه عصر فناوری اطلاعات است فرا می رسد، و بشر با موج جدیدی از تحول و تغییر مواجه خواهد شد، باید منتظر فرا رسیدن آن پدیده پیچیده نیز باشیم

تعریف شهر الکترونیک

شهر الکترونیک عبارت از شهری است که اداره امور شهروندان شامل خدمات و سرویس های دولتی و سازمان های بخش خصوصی بصورت برخط (online) و بطور شبانه‌روزی، در هفت روز هفته با کیفیت و ضریب ایمنی بالا با استفاده از ابزار فناوری اطلاعات و ارتباطات و کاربردهای آن انجام می‌شود. شهر الکترونیک ما را از دنیای یک بعدی که شهرهای سنتی و امروزی ما هستند، به دنیای دو بعدی می‌برد که دستاورد فناوری‌های نوین اطلاعات و ارتباطات دنیای اینترنتی می‌باشند. توجه کنیم که فناوری‌ها همچنان به سرعت توسعه می‌یابند و بزودی دنیای سه بعدی را عرضه می‌کنند که در آن‌صورت، ما شاهد شهرهای مجازی سه بعدی خواهیم بود که حتی تصور آن برایمان سخت است. " ارائه دسترسی الکترونیکی شهروندان به شهرداری و اماکن مختلف شهری به صورت شبانه روزی و هفت روز هفته، به شیوه ای باثبات، قابل اطمینان، امن و محرمانه شهر الکترونیک نام دارد. شهر الکترونیک یک شهر بیست و چهار ساعته است و امور شهری در تمام شبانه روز در جریان است. شهروندان می توانند از طریق اینترنت، هر زمان و در هر مکان به اطلاعات و خدمات آموزشی، تفریحی، تجاری، اداری، بهداشتی و غیره دسترسی پیدا کنند.

در شهر الکترونیک پلیس همیشه در دسترس است شهروندان می توانند ناامنی های بوجود آمده را گزارش دهند تا در اسرع وقت مورد بررسی قرار گیرد. به علاوه از طریق وب سایت های پلیس افراد نکات ایمنی را برای مواقع ضروری می آموزند. در مواقع آتش سوزی نیز امکان دسترسی به ایستگاه های آتش نشانی در حداقل زمان ممکن وجود دارد . بنابراین وقتی اکثر کارهای روزمره را بتوان از طریق اینترنت و در منزل انجام داد زندگی بسیار راحت تر خواهد شد. از آنجا که زمان تلف شده برای انجام کارهای روزمره در این حالت تا حد زیادی کاهش می یابد، می توان از این زمان به نحو بهتری استفاده کنید. از آنجا که رفت و آمدهای شهری در شهر الکترونیک به حداقل می رسد تأثیرات مخرب وسایل نقلیه بر محیط زیست نیز کاهش می یابد و محیطی زیباتر و طبیعی تر برای زندگی شهروندان به وجود خواهد آمد.

...................................................

منابع و ماخذ

1) رسولی نژاد, احسان , شهر الکترونیک و تجارت همراه , ماهنامه فن آور,شماره11, فرودین و اردیبهشت8713,صفحه 6

2) تقی پور, امیر عباس , شهروند سالاری در مدیریت شهری با شهر الکترونیک , روزنامه دنیای اقتصاد , شماره 1127 , صفحه 26

3) بهمند,یاشار,چرا شهرهای الکترونیک , ماهنامه دنیای کامپیوتر و ارتباطات , سال هفتم , شماره 65 , صفحه 59

4) شهر الکترونیک و مدیریت یکپارچه , روزنامه همشهری , شماره 4060 , صفحه 16

5) ماهنامه مهارت , شهر الترونیک و شهروند الکترونیک , شماره 58 , صفحه 22

6) گزارشی از کنفرانس بین المللی شهر الکترونیک , ماهنامه پردازشگران , شماره 52 , صفحه 7

7) ماهنامه تحلیل گران عصر اطلاعات , شماره 10 , صفحه 61

8) نقشینه , وحید , شهرهای مجازی یا خانه های رایانه ای , روزنامه ابران , شماره 3687 , صفحه16

9) بهمند , یاشار , آرمان شهرهای الکترونیکی , ماهنامه دنیای کاپیوتر و ارتباطات , سال ششم , شماره پنجاه و دو , صفحه 52

10)Blais, pamela, 1996, how the information revolution our is shaping communities, planning commisionars journal vol: 24: 16 .

Marshll, alex, 1996 , technology transforms the places we llive, metropolis jurnal,

فهرست مطالب

چکیده

مقدمه

تعریف شهر الکترونیک

شهر الکترونیکی

آرمان شهر الکترونیکی

ویژگی های شهر الکترونیکی خوب

آشنایی با نمونه هایی از شهرهای الکترونیکی در جهان

مفهوم حکومت مداری خوب و ارتباط آن با شهر الکترونیکی

منابع و مأخذ
خرید فایللینک منبع :شهر الکترونیک

آشنایی با شهر الکترونیک - همشهری hamshahrionline.ir/details/101994‎Cached Similar21 فوریه 2010 ... دکتر علی‌اکبر جلالی: شهر الکترونیک یکی از خاستگاه‌های مدیران شهری و شهروندان در عرضه کردن و مورد استفاده قرار دادن خدمات شهری است. Images for شهر الکترونیک شهر الکترونیکی e-city.blogfa.com/‎Cached Similarشهر الکترونیکی - شهر الکترونیکی. ... شهر الکترونیکی. شهر الکترونیکی. صفحه نخست · پست الکترونیک · آرشیو وبلاگ · عناوین مطالب وبلاگ ... شهر الکترونیک: فروش سیستم طراحی - رندرینگ - سخت افزار - فروش ... www.ecityvfx.com/‎Cached Similarامین صادقوند. سیستمی که از شهر الکترونیک تهیه کردم واقعا سیستم عالیه و بیشتر پروژه هام و اکثر R & D هامو. ... رده بندی سیستم های حرفه ای شهر الکترونیک ... شهر الکترونیک gorgan.vcity.ir/‎Cachedبه منظور دستیابی آسان و سریع عموم شهروندان به اطلاعات و خدمات دستگاه‌های اجرایی و در راستای تحقق دولت الکترونیکی، خدماتی که دولت به شهرندان ارائه میدهد را در این ... [DOC] تعریف شهر الکترونیک - مدیران هزاره سوم www.modir21.com/wp-content/uploads/2009/.../shahr_electronic.doc‎Cached Similarشهر الکترونیک ،شهری است که اجرای اکثر فعالیت های آن از طریق امکانات مبتنی بر اینترنت و سیستمهای الکترونیک امکان پذیر باشد . در چنین شهری ضرورتی ندارد ... امداد خودرو|کارت اشتراک |خدمات تعمیرگاهی و امدادی سیار|شهرالکترونیک ... yourcity.ir/‎Cached Similarارائه خدمات امدادخودرو به مشترکین در سراسرکشور. حمل خودرو معیوب تا اولین پایگاه یا تعمیرگاه طبق تعرفه (کارت اشتراک شهرالکترونیک) ... شهر الکترونیک - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد https://fa.wikipedia.org/wiki/شهر_الکترونیک‎Cached Similarشهر الکترونیک یکی از بزرگترین پارک‌های صنعتی الکترونیکی هندوستان می‌باشد، که در مساحتی بیش از ۳۳۲ هکتار(۱٫۳ کیلومتر مربع)در Agrahara Konappanaو ... شهر الکترونیک ارومیه www.elccity.ir/‎Cached Similarشهر الکترونیک جاییست که شما می تونین کل ارومیه رو تو دستتون داشته باشید و هرجا که می خواین رو پیدا کنین. شهر الکترونیک همدان: Hamedan.ir www.hamedan.ir/‎Cached SimilarHamedan.ir;Hamedan;E-hamedan;E-City;Portal;Municipality;Web;ir;iran;Buali; Ecity;City;Eshop;Elearning;E-shop;E-learning;IT and Statistics Organization ...
برچسب‌ها: الکترونیک