X
تبلیغات
رایتل

آشنایی با GPS

چهارشنبه 10 آذر 1395

آشنایی با GPS


فصل اول

1-GPS چیست؟

سیستم مکان یابی جهانی (global positioning system ) یک سیستم هدایت (ناوبری ) ماهواره ای است و تنها سیستمی می باشد که امروزه قادر است، موقعیت دقیق شما را بر روی زمین در هر زمان ، در هر مکان و در هر هوایی مشخص کند. این ماهواره ها به سفارش وزارت دفاع ایالات اتحده ساخته و در مدار قرار داده شده اند. اولین ماهواره GPS در سال 1978 یعنی حدود 35 سال پیش در مدار زمین قرار گرفت. این سیستم در ابتدا برای مصارف نظامی تهیه شد ولی از سال 1980 استفاده عمومی آن آزاد و آغاز شد و سرانجام در سال 1994 شبکه ای شامل 24 ماهواره تشکیل گردید که امروزه تعداد آنها به 28 عدد رسیده است.

خدمات این مجموعه در هر شرایط آب و هوایی و در هر نقطه از کره زمین در تمام ساعت شبانه روز در دسترس است. پدید آورندگان این سیستم ، هیچ حق اشتراکی برای کاربران در نظر نگرفته اند و استفاده از آن رایگان است.

دقت بالای این سیستم و جهانی بودن آن دلیلی بر استفاده از این سیستم در علوم مختلف می باشد. این سیستم از سال 1983 با پرتاب نخستین ماهواره GPS آغاز به کار نمود. با روی کار آمدن سیستم GPS تمام سیستم های قبلی تعیین موقعیت ماهواره ای از قبیل دوربین های بالستیک، داپلر، SECOR,LONG-C,LLR,

SLR,N.N.S.S به تدریج از دور خارج شدند. GPS یک سیستم عملیاتی و همیشه در حال آماده باش است که در تمامی شرایط آب و هوایی دارای کارآیی می باشد، زیرا فرکانس امواجی که توسط ماهواره های GPS ارسال می شوند در حد گیگا هرتز است و شرایط آب و هوایی (مه و باران و نزولات جوی ) اثری روی این امواج ندارند. این سیستم در طول 24 ساعت شبانه روز فعال است و در هر زمان و در هر مکان که لازم باشد می توان توسط آن تعیین موقعیت کرد.

روسها نیز سیستمی مشابه GPS با نام GLONASS دارند که البته از نظر کارآیی و توان عملیاتی در حال حاضر به پای سیستم GPS نمی رسد. البته گیرنده های مشترک GPS-GLONASS در حال حاضر در بازار ایران یافت می شوند در ضمن اتحادیه اروپا نیز در حال ساخت یک سیستم تعیین موقعیت ماهواره ای با نام گالیله می باشد که طبق پیش بینی ها تا سال 2008 آماده بهره برداری و استفاده عموم خواهد شد. طبق ادعای اتحادیه اروپا محدودیت های موجود در سیستم GPS در گالیله وجود نخواهد داشت.

GPS یا ( سیستم تعیین موقعیت نسبت به زمین ) یک سیستم استقرار مبتنی بر .constellation حدود 24 ماهواره است که در ارتفاع حدود 11000 مایل در مدارهایی به دور زمین حرکت می کنند جی پی اس ابتدا توسط وزارت دفاع امریکا بوجود آمد چون بعنوان ابزار نظامی کاربردهای جدی داشت. سرمایه گذاری وزارت دفاع امریکا درامر جی پی اس وسیع بود.میلیونها دلار برای ایجاد این تکنولوژی در جهت کاربردهای نظامی در سرمایه گذاری هزینه شد. به هر حال طی چند سال اخیر نشان داده شد که جی پی اس ابزاری سودمند به عنوان کاربردهای نقشه برداری غیر نظامی نیز می تواند داشته باشد . ماهواره های جی پی اس در مدارهایی با ارتفاع بالا به طوریکه از مشکلات مربوط به سیستم های مستقر در روی زمین به دور باشند قرار داده می شوند با وجود آن می توان موقعیت آنها را در همه 24 ساعت و در هر جای جهان بطور دقیق تعیین نمود . موقعیت های اصلاح نشده که از سیگنالهای ماهواره جی پی اس بدست آمده دقت هایی در حد 50 تا 100 متر را شامل می گردد. زمانی که از روش هایی بنام اصلاح تفکیکی (1) استفاده شود کاربران می توانند به موقعیت هایی با دقت 5 متر یا حتی کمتر هم برسند .

چون دستگاههای جی پی اس در حال کوچکتر شدن و در عین حال ارزانتر شدن هستند کاربردهای بیشتری نیز برای جی پی اس در نظر گرفته می شود . در کابری حمل و نقل جی پی اس به رانندگان و خلبانان کمک می کند تا موقعیت خود را تشخیص داده و از تصادم جلوگیری کنند . کشاورزان می توانند از جی پی اس برای راهبری دستگاهها و کنترل توزیع دقیق کود پاشها و مواد شیمیایی دیگر بهره گیرند .

GPS recreationallt در امر تعیین موقعیت های دقیق و بعنوان ابزار ناوبری برای HIKERS ، شکارچیان و قایقرانان نیز مورد استفاده دارد .

بسیاری به این استدلال رسیده اند که جی پی اس بزگترین کاربردش را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی (جی پی اس ) دارد . با در نظر گرفتن احتمال خطا ، جی پی اس می تواند هر نقطه ای را در زمین با آدرسی منحصر بفرد نشان دهد ( موقعیت دقیق آن را)

یک جی پی اس اساسا یک بانک اطلاعاتی تشریحی از زمین است ( یا یک قسمت ویژه از زمین ). جی پی اس به شما می گوید در موقعیت x, y ,z هستید در حالیکه GIS به شما اعلام می کند کهx,y,z یک درخت بلوط یا نقطه ای در stream با سطح 5.4 ph است . جی پی اس به ما " کجا" را اطلاع می دهد و GIS "چه" را .

GPS/GIS روشی را که ما مستقر می نماییم تغییر حالت داده و سازماندهی و آنالیز می نماید و از منابع ما نقشه برداری می نماید.

......................

منابع و ماخذ :

1- UNDERSTANDING GPS PRINCIPLES AND APPLICATIONS

2-GPS SATELLITE SURVEYING

3-دومین مجموعه مقالات کاربردها سیستم اطلاعات جغرافیایی ، مرکز اطلاعات جغرافیایی تهران جلد اول

4- دومین مجموعه مقالات کاربردها سیستم اطلاعات جغرافیایی ، مرکز اطلاعات جغرافیایی تهران جلد دوم

5- استان ، آروف سیستم های اطلاعات جغرافیایی ، سازمان نقشه برداری

6-فاطمه رفیعی ، ترکیب سنجش از راه دور ، GIS و GPS

7-رامین کیامهر، پیش بینی زلزله از طریق GPS

8-عباسعلی صالح آبادی ، نو آوریهای علمی تازه در نسل جدید گیرنده های GPSخرید فایللینک منبع :آشنایی با GPS

آشنایی با GPS و نحوه استفاده از آن در تلفن همراه + دانلود نرم افزار و ... www.yjc.ir/.../آشنایی-با-gps-و-نحوه-استفاده-از-آن-در-تلفن-همراه-دانلود-نرم-افزار-و-نقشه-ایران‎Cached Similar11 ژانویه 2014 ... در این گزارش قصد تشریح کامل فناوری GPS و نحوه استفاده از آن با نرم افزارهای جانبی را داریم، برای آشنایی کامل با این مباحث ادامه گزارش را مطالعه ... آموزش الکترونیکی » آشنایی با GPS learn.m32.ir/1553/‎Cached Similarآشنایی با GPS. تاریخچه GPS: GPS دارای تاریخچه و سیر تکاملی جالبی می‌باشد و اخیرا استفاده از آن موجب اکتشافات قابل توجهی شده است. اما قبل از این که بیشتر ... آشنایی با جی پی اس (GPS) - همشهری hamshahrionline.ir/details/28076‎Cached Similar3 آگوست 2007 ... GPS وسیله‌ای است که با بهره‌گیری از آن می‌توان سرعت، مسیر، فاصله پیموده شده، فاصله تا مقصد، زمان طلوع و غروب خورشید و حرکت هر متحرک در روز و ... آشنایی با سیستم موقعیت یاب جهانی (GPS) و نحوه عملکرد آن www.sarzamindownload.com/contents/881/‎Cached Similar23 سپتامبر 2016 ... آشنایی با سیستم موقعیت یاب جهانی (GPS) و نحوه عملکرد آن. سیستم موقعیت یابی جهانی یا GPS می تواند موقعیت دقیق شما را در زمین و در هر زمانی و ... مقالات مرتبط با GPS - کویر ها و بیابان های ایران www.irandeserts.com/content/درگاه.../مقالات_مرتبط_با_GPS.htm‎Cached Similarآشنایی با گزینه های اضافی دستگاه GPS · آشنایی با قسمتهای سخت افزاری GPS · آشنایی با سیستم WSG 84، UTM و طول و عرض جغرافیایی · آشنایی با صفحه ... آموزش کار با انواع GPS - سایت مهندسی معدن www.mining-eng.ir/آموزش-کار-با-gps.html‎Cached Similar12 آگوست 2014 ... آموزش کار با GPS. در مطالب قبلی با GPS و نحوه عملکرد آن آشنا شدید. GPS یا موقعیت یاب جهانی (Global Positioning System):. این دستگاه بر اساس ... آشنایی با GPS و نحوه استفاده در تلفن همراه + دانلود نرم افزار و نقشه ... sobhanehonline.com/.../آشنایی-با-gps-و-نحوه-استفاده-در-تلفن-همراه-دانلود-نرم-افزار-و-نقشه-ایران‎Cachedپس از درک این مفاهیم، خواندن مختصات بسیار آسان می‌شود و می‌توانید با ابزار‌های آنلاین این کار را تمرین کنید. آشنایی با GPS GPS مخفف سیستم موقعیت‌یاب جهانی ... آشنایی با GPS - تازه های فناوری fanavari.saramad.ir/fa/article/214/آشنایی-با-GPS‎Cached Similar11 آگوست 2013 ... GPS چیست؟ آیا می‌دانید GPS چگونه کار می‌کند؟ راز پشت این فناوری با چنین دقت بالایی چیست؟ در حقیقت قابلیت مکان‌یابی جهانی (یا GPS) از آن ... آشنایی با GPS - آپارات www.aparat.com/v/nSJRv/آشنایی_با_GPS‎Cached19 آگوست 2013 ... نقشه برداری NPR GPS چطور کار می کند؟ - کاری از صدا و سیمای همدان آشنایی با GPS GPS , جی پی اس , تعیین موقعیت ماهواره ای , , نقشه برداری NPR. آشنایی با GPS - برق قدرت و الکترونیک electron.blogsky.com/1393/01/08/post-27/‎Cachedتاریخچه GPS: GPS دارای تاریخچه و سیر تکاملی جالبی می‌باشد و اخیرا استفاده از آن موجب اکتشافات قابل توجهی شده است. اما قبل از این که بیشتر راجع به GPS ...
برچسب‌ها: آشنایی، GPS