X
تبلیغات
رایتل

جهانی شدن اقتصاد و آثار آن

چهارشنبه 10 آذر 1395

جهانی شدن اقتصاد و آثار آن

« جهانی شدن» به مثابه یک اصطلاح

واژه (Globalisation) که اخیراً به یکی از پر استفاده ترین و رایج ترین مفاهیم علوم انسانی بدل شده است، اسم مصدر از مصدر جعلی Toglobalize است که خود از صفت Global ساخته شده است. البته پاره ای از منابع و ماخذ، واژه یا اصطلاح جهانی شدن را معادلی برای اصطلاحات Pionetavixation , Mondialisationمی دانند با این حال آنچه که در اکثریت قریب به اتفاق منابع پذیرفته شده، همان اصطلاح Globalisation است و حتی عده ای معتقدند که واژه Mondialisation ترجمه کلمه Globalisation است. در لغن نامه برای صفت Mondialisation که ریشه و منشا اصطلاح Globalisation است سه معنا قایل شده اند:

1- گرد مثل توپ یا کره

2- پ مقولات مربوط یا شامل در کره زمین و اصولاً در سراسر جهان.

3- کلی یا جهانشمول

مصدر to globalise با توجه به معنای سوم ساخته شده است و به نظر، فعل آن هم لازم است و هم متعدی و به همین دلیل می توان آن را، یک سو، « جهانشمول کردن» یا
« یکپارچه کردن» و از سوی دیگر (جهانشممول شدن) یا « یکپارچه شدن» ترجمه کرد. و البته پرواضح است که میان این دو وجه لازم و متعدی، نه تنها از حیث معنی، بلکه از لحاظ پیامد و منظور اصلی طراحان جهانی شدن نیز تفاوتهای اساسی و فاحشی وجود دارد. به طوری که می توان به دو مساله مستقل، معتقد شد.

سرشت « جهانی شدن»

در مورد ماهیت جهانی شدن بحثهای مختلفی وجود دارد اما قدر، متیقن همه این بحثها این است که ما در حال پشت سر گذاشتن فرایندی هستیم که در آن نقش و اهمیت جغرافیا، فضا و زمان کم رنگ می شود. عمده ترین شاخصهای ابزاری جهانی شدن عبارتند از: اقتصاد اطلاعاتی و تجارت الکترونیکی

عده ای جهانی شدن را به معنای پایان جغرافیا می دانند. تصور برخی آن است که تکنولوژی اطلاعاتی به گونه گسترده ای قابلیت « در دسترس» قرار گرفتن را یافته است. از این رو انباشت و مدیریت اطلاعات در سطح ملی، مشکل شده و برداشت انسانها را از مقوله ای به نام «فاصله» تحت تاثیر قرار داده، تعریف آنان را از «جامعه» و «وفاداری» متحول ساختند. نظم فرهنگی را ویران کرده و معادله قدرت را نیز به تدریج تحت تاثیر قرار می دهد.

برخی جهانی شدن را تجلی این برداشت متداول دانسته اند که جهان از طریق نیروهای اقتصادی و تکنولوژی در حال تبدیل شدن به یک فضای اجتماعی واحد است و رویدادهای واقع در یک منطقه، از جهان می تواند پیامدهای مهمی داشته باشد.

برای عده ای، جهانی شدن با یک احساس تسلیم قضا و قدر شدن و ناامنی دایمی همراه است، زیرا به نظر می رسد مقیاس تغییر و تحول اجتماعی و اقتصادی معاصر، قابلیت و توانایی دولتهای ملی یا شهروندان را برای کنترل مقابله یا مقاومت در برابر آن تحول، تحلیل می برد. برخی دیگر جهانی شدن را افسانه دانسته یا حداکثر آن را ادامه روندهایی می دانند که از دیرباز وجود داشته اند.

برخی جهانی شدن را حلقه ای اجتناب ناپذیر از تاریخ سرمایه داری می دانند. به اعتقاد آنها سرمایه داری برای گریز از فروپاشی ناگزیر است بحران ناشی از انباشت سرمایه و بحران مشروعیت را در جهان پخش کن تا لایه های نامشکوف جهان را به انحصار خویش درآورد. از این رو، جهانی شدن صورتی از امپریالیسم است و این گویای اوج بحران در نظام سرمایه داری است. والر شتاین، گوندرفرانک، سووی، پل باران، سمیر آمین و … معتقد به چنین دریافتی هستند و جهانی شدن را زاده سرمایه داری و در عین حال « آنتی تز» آن می دانند که ضرورتاً باید به رهایی توده زحمتکش بیانجامد.

............................................

منابع و مأخذ:

1- جهانی شدن اقتصاد، لستر تارو، چاپ 1382 «Lester tarow»

2- جهانی سازی، جوزف استگلیتز، چاپ 1381

3- جهانی شدن و جنوب، مارتین خور، ترجمه ساعی، احمد چاپ 1379

4- فصلنامه انتقادی، فکری، فرهنگی، کتاب نقد شماره 25 و 24، پاییز و زمستان 81، سردبیر رحیم پور ازغدی

5- مسائل سیاسی- اقتصادی جهان سوم، ساعی، احمد، چاپ هفتم 1384خرید فایللینک منبع :جهانی شدن اقتصاد و آثار آن

WWW.REFAHI.IR - جهانی شدن اقتصاد چیست؟ irnn.blogfa.com/cat-67.aspx‎Cached Similarبا بروز پدیده جهانی شدن اقتصاد و از میان برداشته شدن بسیاری از موانع تجاری موجود ... در رهیافت سوم این اعتقاد وجود دارد که جهانی شدن در مناطق وکشورهای مختلف آثار ... جهانی شدن اقتصاد - آفتاب www.aftabir.com/.../economy...economy/...world.../جهانی-شدن-اقتصاد‎Cached Similar13 مه 2008 ... جهانی شدن هم آثار مثبت و هم آثار منفی در بر دارد و برخی از آثار مثبت آن از رقابت ناشی از آن سر چشمه می گیرد و برخی از آثار منفی آن را که می تواند به ... پایان نامه جهانی شدن اقتصاد و آثار آن bankmaghale.ir/پایان-نامه-جهانی-شدن-اقتصاد-و-آثار-آن/‎Cachedپایان نامه جهانی شدن اقتصاد و آثار آن مربوطه به صورت فایل ورد word و قابل ویرایش می باشد و دارای ۷۰ صفحه است . بلافاصله بعد از پرداخت و خرید لینک دانلود پایان ... دانلود (مقاله جهانی شدن اقتصاد و آثار آن) | تحقیق گستر www.risearticle.ir/download/5098‎Cached27 ا کتبر 2016 ... هموطنان گرامی سلام.وقت بخیر به صفحه دانلود فایل(مقاله جهانی شدن اقتصاد و آثار آن) خوش آمدید برای دانلود به ادامه مطلب بروید.شما پس از پرداخت هزینه ... جهانی شدن اقتصاد و آثار آن - برترین فایل ها - فایل ناب bartarin.filenab.com/product-64508-jahani-shodan-egtesad.aspx‎Cachedجهانی شدن اقتصاد و آثار آن. « جهانی شدن» به مثابه یک اصطلاح. واژه (Globalisation) که اخیراً به یکی از پر استفاده ترین و رایج ترین مفاهیم علوم انسانی بدل شده است، اسم ... جهانی شدن اقتصاد و آثار آن بر عرضه و تقاضای داخلی و صادرات پسته در ... www.qjerp.ir/browse.php?a_id=270&sid=1&slc_lang=fa‎Cached Similarدر این مقاله پیامدهای جهانی شدن اقتصاد از طریق تحلیل اثر شاخص سطح تجارت بین‌المللی در معادلات عرضه صادرات، عرضه و تقاضای داخلی پسته طی دوره 1384-1359 ... جهانی شدن اقتصاد و آثار آن بر عرضه و تقاضای داخلی و صادرات پسته در ... www.noormags.ir/.../جهانی-شدن-اقتصاد-و-آثار-آن-بر-عرضه-و-تقاضای-داخلی-و-صادرات-پسته-در-ایران--کاربرد-روش-الگوی-خود-توزیع حمید محمدی,مجید رضا کریمی,فردین بوستانی ; مجله: پژوهشها و سیاستهای اقتصادی ; تابستان 1387 - شماره 46 ; جهانی شدن اقتصاد » خمین نیوز - اخبار خمین khomeinnews.ir/maghalat/161--.html‎Cached Similar25 آگوست 2013 ... در اینجا، ما روی مفهوم «جهانی شدن» در عرصه اقتصاد جهانی تکیه می‌کنیم. ... جهانی شدن هم آثار مثبت و هم آثار منفی در بر‌دارد و برخی از آثار مثبت آن از ... SID.ir | شاخص های جهانی شدن اقتصاد و موقعیت ایران fa.journals.sid.ir/ViewPaper.aspx?ID=4080‎Cached Similarپدیده جهانی شدن یکی از بحث انگیزترین موضوعات فراروی کشورها در عصر کنونی است که در مورد آن اختلاف نظرهای بسیاری وجود دارد و بررسی آثار و پیامدهای گسترده این ... تحقیق در مورد جهانی شدن اقتصاد علل و آثار آن - دانلود مطالب علمی docs.blogsky.com/1395/06/14/post-46709‎Cached4 سپتامبر 2016 ... لینک پرداخت و دانلود *پایین مطلب * فرمت فایل :Word ( قابل ویرایش و آماده پرینت ) تعداد صفحه29 فهرست مطالب ابعاد جهانی‌شدن‌ علل‌ جهانی‌شدن‌ ...
برچسب‌ها: جهانی، اقتصاد، آثار، آن