X
تبلیغات
رایتل

بررسی وقایع نفت در یک دهه پیش از انقلاب

چهارشنبه 10 آذر 1395

بررسی وقایع نفت در یک دهه پیش از انقلاب


کشف و استخراج نفت در ایران

در ایران، شخصی انگلیسی بنام ویلیام ناکس دارسی که شغل وکالت دادگستری را داشت و از برکت معادن طلای استرالیا ثروتی اندوخته بود، در 28 ماه مه 1901 امتیاز انحصاری نفت از استخراج تا توزیع در سطح کشور (به جز 9 ایالت شمالی) را برای مدت 60 سال بدست آورد قلمرو امتیاز دارسی بالغ بر 000/770 کیلومتر مربع می‌باشد. این مساحت برابر با مساحت کشورهای فرانسه و سویس و کشورهای بلژیک، لوکزامبورگ و هلند (معروف به کشورهای بنلوکس) و کمی بیشتر از مساحت تمام تکزاس می باشد بهائی که دارسی در مقابل بدست آوردن این امتیاز به دولت ایران می‌داد عبارت بود از بیست هزار پوند وجه نقد و بیست هزار سهم یک پوندی از شرکت جدید التاسیس نفت ایران و نیز 16 درصد از سود خالص سالانه آن شرکت بود.

دارسی یک زمین شناس برجسته را بنام جی.بی. رنالد G.B.Ronald مامور حفاری و اکتشاف نفت در قسمتهای غربی حوزه امتیاز، کرد اما بعد از شش سال کار و صرف 250 هزار پوند نتیجه ای عاید نشد. دارسی از روشیلدها استمداد طلبید ولی در آن تاریخ عملیات اکتشافی در ایران برای این خانواده که قبلاً در جای دیگری خود را مشغول کرده بودند، چنگی بدل نمی زد و لذا توجهی به درخواست دارسی نکردند. دارسی که مردی شیطان و دارای روابط وسیعی با همه محافل بود، بالاخره توانست ارتباطی با شرکت کوچک اکتشافی برمه پیدا کند. این شرکت در یک اشل نسبتاً کوچک ولی بسیار منظم و هماهنگ برای نیروی دریایی سلطنتی انگلستان در برمه کار می کرد.

دولت انگلستان به لرد استرات کونا رئیس شرکت نفت برمه، توصیه نمود که با دارسی همکاری و همراهی نماید لرد مزبور یک مرد خود ساخته اسکاتلندی بود که با احداث راه آهن پاسیفیک کانادا ثروت هنگفتی بدست آورده بود در اثر همکاری لرد استرات کونا و ویلیام دارسی و پشتکار این دو مرد بالاخره زمین شناس رنالد و گروه او در 26 ماه مه 1908 موفق به کشف یک سفره نفتی غنی در عمق 15 متری گردید. اکتشافی که سرنوشت تاریخ ایران را دگرگون ساخت.

اهمیت نفت در خاورمیانه و ایران

طبق آخرین تحقیقات زمین شناسی و معدن شناسی، حدود 677 میلیارد بشکه نفت تا کنون در سطح جهان شناسایی و ثابت شده است. 5/54 درصد از تمام این ذخایر ثابت شده در حوزه خلیج فارس، یعنی در چهار کشور ایران، عراق، عربستان سعودی و کویت قرار دارد.

ماده نفت خون حیات بخش دنیا شده است. بیشترین قسمت این ماده در قلمرو این چهار کشور واقع شده است پس اهمیت و حساسیت اقتصادی- سیاسی این کشورها برای دنیا به خودی خود روشن است.

نفت، حوزه کوچک خلیج فارس را بصورت قلب تپنده تکنولوژی در آورده است این را هم باید بدانیم که این دنیا عرصه تنازع بقاست و سیاستمداران کشورها مامور تأمین منافع ملت های خود هستند و نه منافع نوع انسان بطور اعم.

باری عربستان سعودی با داشتن 160 میلیارد بشکه نفت اولین و ایران با داشتن 100 میلیارد بشکه دومین کشور جهان می باشد ذخایر سایر کشورهای خاورمیانه در درجات پایین تری قرار دارد در زمینه گاز، روسیه با داشتن 1000 تریلیون فوت مکعب اولین کشور جهان و ایران با داشتن 500 تریلیون فوت مکعب دومین کشور و ایالات متحده آمریکا با داشتن 200 تریلیون فوت مکعب سومین کشور دنیا است سایر کشورها از این نقطه نظر در مراتب پائین تر قرار دارند.

با این حساب سرزمین ایران گذشته از آن مقدار نفتی که از آ‎غاز تا کنون از آن استخراج شده است در حال حاضر 100 میلیارد بشکه دیگر به اضافه 500 تریلیون فوت مکعب گاز دارد.

هر فوت مکعب گاز 03/0 مترمکعب است پس 500 تریلیون فوت مکعب برابر 15 تریلیون متر مکعب است و چون هر متر مکعب گاز معادل یک لیتر بنزین، انرژی تولید می کند، پس ذخایر گاز ایران معادل 75 میلیارد بشکه نفت می باشد با این حساب ایران امروز دارای 175 میلیارد بشکه نفت (و گاز معادل نفت) است و باید توجه داشت که این رقم برای جهان مداران صاحب تکنولوژی پیشرفته، دارای اهمیتی فوق تصور است و به همین دلیل قطعاً نقشه های دراز مدت فوق العاده پیچیده و گمراه کننده‌ای، برای کنترل کردن و تسلط داشتن براین منابع حیاتی تدارک دیده اند ضمناً با داشتن این ذخائر شگفت انگیز، ملت ایران باید علی الاصول یکی از ثروتمندترین و مرفه ترین ملل عالم باشد و نه ملتی مستضعف و عقب مانده!

در مورد مقدار ذخائر شناخته شده نفت در کشورهای جهان باید اضافه کرد که این امر با پیشرفت علوم ژئولوژی و ژئوفیزیولوژی و میزالوژی و ابزار فیزیکی مربوط به این علوم بستگی دارد.

هرچه این رشته ها و رشته های وابسته به آنها پیشرفت بیشتری بکند و هرچه ابزار فیزیکی آنها تکمیل تر و دقیق‌تر بشود به همان نسبت در شناخت معادن زیر زمینی و تخمین مقدار آنها موفقیت بیشتری حاصل می شود. چنانکه در سال 1935، با دانش و ابزار آن زمان، ذخائر نفت ایران را 2/2 میلیارد بشکه می دانستند، پنج سال بعد یعنی در سال 1940 ذخائر نفت ایران 5/3 میلیارد بشکه می باشد و در سال 1945 اعلام شد مقدار ذخائر نفت 5/5 میلیارد بشکه می باشد در سال 1950 مقدار این ذخائر را به 7 میلیارد بشکه بالا بردند و بالاخره در سال 1968 نظر متخصصین این بود که مقدار ذخائر نفت ایران 50 میلیارد بشکه می باشد.

براساس برآورد سال 1968 بود که در سال های قبل از انقلاب گفته می‌شد نفت با نرخ تولید 5/5 میلیون بشکه در روز در سال 1992 تمام می شود اما همانطور که گفته شد در سالهای اخیر مقدار نفت ایران را 100 میلیارد بشکه برآورد کرده اند که با معادل گازی آن 175 میلیارد بشکه می شود.

حال به گذشته بر می گردیم و اشاره ای به مقدار کل نفت استخراج شده از منابع ایران از شروع کار نفت تا آغاز انقلاب اسلامی و همچنین کل عایدات بدست آمده از این مهر و نقش این عایدات در اقتصاد و پیشرفت ایران می نمائیم.

عملیات حفاری انگلیسی ها پس از تلاشهای طاقت فرسا، بالاخره در سال 1908 در ناحیه مسجد سلیمان به نفت رسید اما بهره برداری تا سال 1913 به تأخیر افتاد. عمل لوله کشی از چاهها تا جزیره آبادان و تاسیس پالایشگاه آبادان حدود پنج سال وقت گرفت. بهرحال در سال 1913 مقدار کمی نفت استخراج شد و از اوائل سال 1914 نفت ایران به میزان تجارتی مورد بهره برداری واقع شد.

در پنج سال اول بهره برداری از نفت جنوب، انگلیسی ها برخلاف فصل قرارداد دارسی و حقوق و عرف بازرگانی، وجهی به ایران نپرداختند و فقط از سال 1919 بود که شروع کردند و سهم ناچیز ایران را پرداختند.


...........................................


منابع و مآخذ:

1. اسرار نفت

نوشتة : ژاک دولونه، ژان میشل شارلیه

ترجمه: ژاله عالیخانی

انتشارات خامه

2. ایران بین دو انقلاب

نوشته: یرواند آبراهامیان

ترجمه: احمدگل محمدی ـ محمد ابراهمیم فتاحی

نشر نیخرید فایللینک منبع :بررسی وقایع نفت در یک دهه پیش از انقلاب

تحقیق بررسی وقایع نفت در یک دهه پیش از انقلاب ofmasfile.aramblog.ir/.../تحقیق+بررسی+وقایع+نفت+در+یک+دهه+پیش+از+انقلاب‎Cachedدانلود تحقیق بررسی وقایع نفت در یک دهه پیش از انقلاب. به سایت علمی ما خوش آمدید. فایل دانلودی با عنوان تحقیق بررسی وقایع نفت در یک دهه پیش از انقلاب آماده ... بررسی وقایع نفت در یک دهه پیش از انقلاب - دانلود فایل downloadf.aramblog.ir/.../بررسی+وقایع+نفت+در+یک+دهه+پیش+از+انقلاب‎Cached14 ا کتبر 2016 ... دانلود تحقیق بررسی وقایع نفت در یک دهه پیش از انقلاب. به سایت علمی ما خوش آمدید. فایل دانلودی با عنوان تحقیق بررسی وقایع نفت در یک دهه پیش ... تحقیق بررسی وقایع نفت در یک دهه پیش از انقلاب - سیستم وبلاگدهی downloadfileha.madblog.ir/.../تحقیق+بررسی+وقایع+نفت+در+یک+دهه+پیش+از+انقلاب‎Cached18 ا کتبر 2016 ... دانلود تحقیق بررسی وقایع نفت در یک دهه پیش از انقلاب. به سایت علمی ما خوش آمدید. فایل دانلودی با عنوان تحقیق بررسی وقایع نفت در یک دهه پیش ... فروش دانلودی تحقیق بررسی وقایع نفت در یک دهه پیش از انقلاب ... www.newfilestant.ir/paper2635.html‎Cached28 سپتامبر 2016 ... سلام.به وبسایت ما خوش آمدید. اینک شما با جستجوی ((تحقیق بررسی وقایع نفت در یک دهه پیش از انقلاب)) وارد صفحه فروش فایل دانلودی -تحقیق ... مقاله بررسی وقایع نفت در یک دهه پیش از انقلاب | تحقیق گستر www.risearticle.ir/download/2898‎Cached25 ا کتبر 2016 ... مدیریت سایت آرزوی لحظاتی پر از موفقیت برای شما دارد و پس از تلاشهای مستمر همکاران فایل مارکت مجموعه مقاله بررسی وقایع نفت در یک دهه پیش از ... تحقیق بررسی وقایع نفت در یک دهه پیش از انقلاب ashoradl.blogroz.ir/.../تحقیق+بررسی+وقایع+نفت+در+یک+دهه+پیش+از+انقلاب‎Cached11 ا کتبر 2016 ... برای دانلود فایل تحقیق بررسی وقایع نفت در یک دهه پیش از انقلاب و مشاهده توضیحات کاملی درباره این فایل روی لینک سبز رنگ زیر کلیک کنید :. تحقیق بررسی وقایع نفت در یک دهه پیش از انقلاب - همکاری در فروش فایل marketfile.ir/product-43089-vagaye-naft.aspx‎Cachedتحقیق بررسی وقایع نفت در یک دهه پیش از انقلاب در 24 صفحه word قابل ویرایش با فرمت doc. اولین چاه نفت در سال 1859 در نقطه ای بنام تیتوسویل واقع در ایالت ... مقاله بررسی وقایع نفت در یک دهه پیش از انقلاب - نسیم دانلود mantashfile.nisblog.ir/post/20‎Cached10 سپتامبر 2016 ... مقاله بررسی وقایع نفت در یک دهه پیش از انقلاب. اولین چاه نفت در سال 1859 در نقطه ای بنام تیتوسویل واقع در ایالت پنسیلوانیا توسط مهندس جوانی ... دانلود (مقاله بررسی وقایع نفت در یک دهه پیش از انقلاب) nflowert.meeblog.ir/post/1106‎Cachedما بهترین محصولات را برای رضایت شما گرد آورده ایم با سلام،محصول دانلودی +{{مقاله بررسی وقایع نفت در یک دهه پیش از انقلاب}}+آماده ارائه به جویندگان عزیز میباشد. مقاله بررسی وقایع نفت در یک دهه پیش از انقلاب - عقیق دانلود agigdlc.ir/post.php?id=27994‎Cached18 ا کتبر 2016 ... به صفحه ی دانلود _مقاله بررسی وقایع نفت در یک دهه پیش از انقلاب_خوش امدید. امیدوارم بهره کافی را از مقاله بررسی وقایع نفت در یک دهه پیش از انقلاب ...
برچسب‌ها: بررسی، وقایع، انقلاب