X
تبلیغات
رایتل

مقدمات علم حقوق و حقوق اساسی

چهارشنبه 10 آذر 1395

مقدمات علم حقوق و حقوق اساسی

با توجه به گسترش روزافزون جوامع بشری در بخش های مختلف زندگی و با توجه به روح آدمی که موجودیست اجتماعی و با توجه به وجود دو گرایش خیر و شر در آدمی که باعث می شود تا آدمی گاهی سر به طغیان گذارده و حق دیگران را نادیده بگیرد، انسانها برای زندگی درکنار یکدیگر و جلوگیری از تقابل عملکردهای بشری در جوامع گوناگون اقدام به تشکیل حکومت نموده و رتبه های اجتماعی را در بین خود ایجاد نمودند و برای اداره جوامع از طریق حکومتها به وضع قوانین مختلف در زمینه های گوناگون پرداختند، قوانینی که در طول تمدن بشری دستخوش تغییرات و دگرگونیهای زیادی شدند. بسیاری از قوانین اولیه با توجه به نگرش افراد حکومتی یا بزرگان نسبت به زندگی وضع میشد و در بسیاری از موارد زیردستان و عموم مردم قربانی قوانین یکسویه اینان می شدند.

بتدریج که کشورها بوجود آمدند و رشد بشری سرعت گرفت. قوانین وضع شده از حالت تعادلی بهتر برخودار شدند. 124 هزار پیامبر فرستاده شده ازسوی خداوند با ارشادات و راهنمایی های خود نقش بسیار مهمی را در شکل گیری صحیح قوانین برخوردار می باشند.

آنان با استفاده از وحی و متصل بودن به خالق هستی که دانای به رسالت بشر بر روی زمین می باشد به مرور قوانین زیستی مهمی را در زمین به اجرا در آوردند و مردم را نسبت به رسالت خود بر روی زمین آشنا نمودند.

بتدریج که جوامع بشری گسترش یافته اند قوانین نیز پیچیده تر شده اند و از سر فصلهای متنوع برخوردار گشتند.

در این مقاله به بررسی بعضی از مقدمات علم حقوق و قوانین اساسی می پردازیم.

مبنا و هدف حقوق

درباره مبنا و هدف قواعد حقوق اختلاف بسیار است, چندان که می توان گفت تا کنون در هیچ یک از مسائل اجتماعی بدین پایه بحث و گفتگو نشده است. کاوش در این باره که حقوق بر چه مبنایی استوار است و هدف از قواعد آن چیست و پیشینه ای درخشان دارد و از زمان حکیمان یونان تا کنون اندیشه هزاران نویسنده و متفکر و دانشمند را به خود مشغول داشته است.

این اختلاف را اسباب گوناگون دامن می‌زند؛ چنان که پیروان مذاهب و دانشمندانی که فکر ایجاد حقوق جهانی را در سر می‌پرورانند سهم بسزایی در این راه دارند, ولی, رابطه اصلی همه گفتگوها را باید در این دو نکته جستجو و خلاصه کرد:

1-تاریخ زندگی بشر ستمهایی را که حکمرانان زورگو بر مردم روا داشته اند هیچ گاه از یاد نمی برد. قربانیان این جنایات همیشه در پی آن بوده اند تا چاره ای برای این درد بیابند و به وسیله ای از خودکامگی فرمانروایان بکاهند. احترام به حقوق فطری یکی از این وسایل است: گروهی از خردمندان کوشیده اند تا با طرح این فکر که << قواعدی برتر از اراده حاکم نیز وجود دارد و حقوق باید از آن قواعد عالی و طبیعی پیروی کند>> مانعی در راه تجاوز حکومت ایجاد کنند و قیام و مقاومت مردم را در برابر بی‌عدالتیها موجه سازند.

از سوی دیگر, طرفداران حکومت نیز بیکار ننشسته‌اند و در برابر پیروان حقوق فطری این فکر را پرورده‌اند که مبنای اصلی حقوق اقتدار دولت است و حاکم نماینده خداوند و مامور اجرای فرمانهای اوست.

2-انسان موجودی است مستقل و با خواستها و نیازهای ویژه خود, شخصیتی ممتاز از دیگران دارد. ولی, زندگی همین فرد مستقل چنان به سرنوشت دیگران آمیخته است که گویی پاره ای از اجتماع است و هیچ وجود مستقلی در برابر آن ندارد. زندگی فردی و اجتماعی انسان دو چهره گوناگون از حقیقت زندگی اوست و مهمترین مساله درباره هدف حقوق این است که چگونه باید ضرورتهای این دو زندگی را با هم جمع کرد و مقصود نهایی از قواعد حقوق تامین کدام یک از آنهاست؟

از همین جاست که دو مکتب اصلی تمام مسائل حقوقی و اقتصادی را تحت تاثیر قرار داده است: بعضی طرفدار اصالت فرد و تامین آزادی او شده اند و بعضی دیگر منافع جامعه و ضرورتهای زندگی مشترک را بر حقوق فردی برتری داده‌اند.

بدیهی ترین مفهومی که همه از حقوق و قانون دارند این است که قواعد آن بر اشخاص تحمیل می‌شود و ایجاد الزام می‌کند. پس این پرسش در ذهن هر اندیشمند طرح می‌شود که چرا باید از قانون اطاعت کرد؟ چه نیرویی پشتیبان آن است و چه جاذبه‌ای ما را به اجرای قواعد آن وادار می‌سازد؟ این نیرو و جاذبه پنهانی را <<مبنای حقوق>> می نامند.

گفته شد که انسان موجودی اجتماعی است و برای نگاهداری اجتماع خود لازم دیده است که قواعدی بر روابط اشخاص حکومت کند. پس, از لحاظ تاریخی, مفهوم حقوق با دولت (به معنی عام) ارتباط نزدیک دارد و هدف اصلی آن ایجاد نظمی است که این همزیستی را تامین کند. ولی, با از بین رفتن حکومتهای خودکامه, این بحث به میان آمده است, که آیا نقش حقوق تنها نگاهداری اجتماع و تضمین بقای حکومت است, یا باید بر پایه عدالت و انصاف باشد و برای هرکس حق و تکلیفی را شناسد که شایسته و سزاوار است؟

به این پرسش دو پاسخ گوناگون داده شده است:

1-مبنای اصلی حقوق عدالت است: بدین ترتیب, هم قانونگذار باید از قواعد عدالت پیروی کند و هم پیروان قانون در صورتی ناگزیر از اجرای آنند که دستورهای حکومت را عادلانه بیابند. بر پایه این نظر, قاعده‌ای که با مبنای اصلی خود (عدالت) در تعارض است, فقط صورت قانون را دارد و اگر به ظاهر نیز اشخاص ملزم به اطاعت از آن شوند, در وجدان خویش تکلیفی در این باب ندارند. لزوم احترام به اصول حقوقی ناشی از اراده حکومت نیست؛ به خاطر آن است که انسان به حکم فطرت خویش خواهان دادگستری است و به اصولی که این هدف را تامین کند احترام می‌گذارد.

نوع فایل: word

سایز:35.2 KB

تعداد صفحه: 53خرید فایللینک منبع :مقدمات علم حقوق و حقوق اساسی

[PDF] بایسته های درسی مقدمه علم حقوق و حقوق اساسی )1( ویژه دانشپذیران دوره ها www.chatredanesh.com/download/.../moghadame%20va%20asasi.pdf‎Cached Similarو تدریس درس های مقدمه علم حقوق و حقوق اساسی بعنوان دو منبع این رشته در دانشگاه پیام ... علم حقوق شاخه ای از دانش اجتماعی است که به بررسی استداللی و روشمند مقررات ... دانلود خلاصه دروس مقدمه علم حقوق - کتابخانه الکترونیکی پیام نور www.pnueb.com/courses/ls/218/586/مقدمه-علم-حقوق‎Cached Rating: 2.5 - 1 review دانلود رایگان خلاصه دروس و جزوات درس مقدمه علم حقوق :شامل 1 جزوه. مقدمات علم حقوق و حقوق اساسی - فروشگاه فایل رایگان - فایل ناب tahghigh20.filenab.com/product-64501-takgikg.aspx‎Cachedمقدمات علم حقوق و حقوق اساسی علم حقوق حقوق اساسی مقدمات علم حقوق هدف حقوق حقوق و قوانین قواعد حقوق حقوق فطری حقوق جهان تحقیق جزوه مقاله پایان نامه پروژه دانلود ... دانلود رایگان مقاله مقدمات علم حقوق و حقوق اساسی - حقوق | پروژه ها www.prozheha.ir/9957/دانلود-رایگان-مقاله-مقدمات-علم-حقوق-و-ح‎Cached Similarدرباره مبنا و هدف قواعد حقوق اختلاف بسیار است, چندان که می توان گفت تا کنون در هیچ یک از مسائل اجتماعی بدین پایه بحث و گفتگو نشده است. کاوش در این باره که حقوق. [PDF] به نام خداوند جان و خرد مقدمه علم حقوق جزوه درسی دکتر کاتوزیان علم حقوق www.vekalatonline.ir/.../1383372761-moghademe-vekalatonline.ir.pdf‎Cached Similarبه نام خداوند جان و خرد. جزوه درسی. مقدمه علم حقوق. بر مبنای کتاب مقدمه. علم حقوق .... از لزوم تساوی مردم در مقابل قوانین)اصل بیستم قانون اساسی( و اصل حکومت قانون) ... آموزش و تمرین - تلخیص کتاب مقدمه علم حقوق دکتر کاتوزیان قسمت ... traininglaw.blogfa.com/post/29‎Cached Similarتلخیص کتاب مقدمه علم حقوق دکتر کاتوزیان قسمت اول از بخش اول .... بعنوان مثال قانون اساسی که به منزله‌ی اساسنامه‌ی دولت است حقوق و تکالیف و صلاحیت دولت را ... دانلود پایان نامه مقدمات علم حقوق و حقوق اساسی - دانلود مطالب علمی docs.blogsky.com/1395/06/16/post-49181/‎Cached6 سپتامبر 2016 ... دانلود پایان نامه مقدمات علم حقوق و حقوق اساسی. فایل :Word ( قابل ویرایش و آماده پرینت ) تعداد صفحه :63 مقدمه با توجه به گسترش روزافزون جوامع ... تحقیق مقدمات علم حقوق و حقوق اساسی - فایلود نیو filoadnew.blogsky.com/.../تحقیق-مقدمات-علم-حقوق-و-حقوق-اساسی-‎Cached5 جولای 2016 ... مقدمات حقوق و حقوق اساسی، مقدمه: با توجه به گسترش روزافزون جوامع بشری در بخش های مختلف زندگی و با توجه به روح آدمی که موجودیست اجتماعی و با ... خلاصه درس مقدمه علم حقوق - blogfa.com www.rklaw.blogfa.com/tag/خلاصه-درس-مقدمه-علم-حقوق‎Cached Similarحـقـوق - خلاصه درس مقدمه علم حقوق - دانشجویان رشته ی حقوق دانشگاه آزاد رباط کریم - حـقـوق. ... مفهوم کلمة حقوق : کلمة حقوق در مفاهیم مختلفی به کار رفته است که در منابع مختلف به آنها برمی خوریم . برچسب‌ها: خلاصه درس مقدمه علم ... حقوق اساسی · مالیه عمومی. [DOC] مقدمه علم حقوق www.safeeneh.ir/attachments/article/18/مبانی%20علم%20حقوق.doc‎Cached Similar3- گاهی نیز مقصود از « حقوق » علم حقوق است. .... قانون اساسی به منزله اساسنامه دولت است و در آن صلاحیت و حدود اختیار قوای سهگانه و سازمانهای اصلی دولت معین میشود.
برچسب‌ها: مقدمات، حقوق، اساسی