X
تبلیغات
رایتل

جنسیت و نابرابری جنسیتی

چهارشنبه 10 آذر 1395

جنسیت و نابرابری جنسیتی

یکی از مشخصه های جهانی که ما در آن زندگی می کنیم، سهم عمیقا نابرابر زنان و مردان در سختی هایی است که متحمل می شوند. نابرابری جنسیتی در اکثر نقاط جهان وجود داردو زنان را به گونه های مختلفی تحت الشعاع قرار داده است.

متون رشته های جامعه شناسی و انسان شناسی نشان می دهد که تا اواخر سال های 1960 به ندرت به (زنان) به عنوان موضوع پرداخته می شد و نظریه های تحول خالی از زنان بود، گویا تحول فقط از آن مردان بود و زنان نیز به صورت قسمتی از آن بهره مند می شدند. زنان همسران یا مادران یا افراد غیر فعال بودند و نقش آنها در خانه و پرورش نسل آینده توصیف می شد. اما از اوئل سال هال 1970 دوره انتقاد به نگرش جنسیتی در علوم اجتماعی آغاز گردید.

به عنوان مثال این سئوال اساسی مطرح شد که آیا جایگاه زنان در تحول بشر فرقی با مردان دارد، و یا این که نحوه نگرش به خطا رفته است؟ در روند صنعتی شدن، آیا تمام گردانندگان کارخانه ها مردان بوده اند یا زنان نیز در این دوران سخت سرمایه داری در این امر سهیم بوده اند؟ آیا بدون کار زنان در خانه، مردها می توانستند کار خارج از منزل را پیش برند؟ چرا یکی نام کار و دیگری نام بیکاری به خود می گیرد؟ آیا این امر برگرفته از ذات کار است و یا این که نگرش خاص به کار که پول را ملاک قرار داده ناشی شده است؟ آیا در تمام جوامع نگرش جنسیتی وجود دارد؟ خصلت های جنسیتی چگونه تغییر کرده اند و جهت تغییر کجا و چگونه موجبات تبعیض یا برابری را فراهم نموده است؟ پاسخ به چنین سئوالات کلی که نونگری در آنها نهفته است، تحقیقات مربوط به زنان را از دوره انتقاد به دوره سوم برد.

طی دوره سوم با نگرش وسیع تر محققان، تحقیقات مربوط به زنان به تحقیقات موجود اضافه گردید و با درج این مطالب ، نظریه های بسیاری شکل گرفت.

بدین ترتیب دو دوره چهارم که از اواخر سال هعای 1980 آغاز شده است، جنسیت به عنوان یکی از مبتحث نظری اصلی رشته های علوم اجتماعی ، در مباحث این رشته ها وارد گردید.

این تغییر نگرش، راه را برای بررسی علل نابرابریجنسیتی و سایر موضوعات مرتبط با جنسیت گونه های مختلف هموار ساخت. حتا که به صورت مختصر به تغییرات صورت گرفته در نگرش علوم اجتماعی به زن پرداخته ایم مناسب است اشاره ای به نابرابری جنسیتی داشته باشیم.

هفت نوع نابرابری

نابرابری بین زنان و مردان می تواند اشکال بسیار متنوعی به خود بگیرد، در واقع نابرابری جنسیتی یک پدیده همگن نیست، بلکه مجموعه ای از مسائل کاملا متفاوت و در عین حال مرتبط به هم می باشد.

(1) نابرابری در مرگ و میر (Mortality Inequality)

در برخی از نقاط جهان، نابرابری بین زنان و مردان مستقیما متوجه مساله مرگ و زندگی می شود، و صورت خشنی از مرگ و میر زنان که به شکل نامتعارفی بالا هستند به خود می گیرد که نتیجه اش فزونی شمار مردان در کل جمعیت است. این وشعیت در نقطه مقابل فزونی شمار زنان در مناطق بدون جانبداری جنسیتی (Gender bias) یا جانبداری جنسیتی اندک در مراقبت های بهداشتی و تغذیه قرار دارد. نابرابری مرگ و میر به نحو گسترده ای در آفریقای شمالی و آسیا، که شامل چین و آسیای جنوبی تیز می گردد، مشاهده شده است.

(2) نابرابری در زاد و ولد (Natality Inequality)

در بسیاری از جوامعی که در آنها مردان غالبند، نابرابری جنسیتی خود را در شکل تمایل به بدنیا آوردن فرزند پسر ، به وضوح نشان می دهد. در گذشته این تمایل ، چیزی بیش از یک آرزو نبود. ولی اکنون با دسترس بودن تکنولوژی های مدرن برای تعیین جنسیت جنین، سقط جنین در آسیای شرقی، چین، کره جنوبی، سنگاپور، تایوان، هند و آسیای جنوبی ، به عنوان یک پدیده قابل توجه از لحاظ آماری ، در حال ظهور می باشد.

(3) نا برابری در امکانات اساسی (Basic facility inequality)

در کشورهای بسیاری در آسیا، ”فریقا و آمریکای لاتین، دختران به فرصت های آموزشی بسیار کمتری در مدارس نسبت به پسران دسترسی دارند. علاوه بر فرصت های آموزشی، محدودیت های دیگری نیز در دسترس به سایر تمکانات اساسی برای زنان، از تشئیق آنها به شکوفا نمودن استعدادهای طبیعی شان گرفته تا تشویق آنها برای انجام فعالیت های سودمند اجتماعی، وجود دارد.

(4) نابرابری‌در فرصتهای خاص (Special opportunity inequality)

حتی وقتی تفاوت اندکی در دسترسی به امکانات اساسی و منجمله آموزش در مدارس در بین دختران و پسران موجود است، ممکن است فرصت های آموزش عالی برای زنان جوان، کمتر از مردان جوان باشد.

در واقع جانبداری جنسیتی (Gender bias) در دسترسی به آموزش عالی و تربیت حرفه ای (Professional training) حتی در ثروتمندترین کشورهای جهان، در اروپا و آمریکای شمالی ، قابل مشاهده است.

(5) نابرابری در حرفه (Professional inequality)

نوع فایل: word

سایز:16.9 KB

تعداد 20خرید فایللینک منبع :جنسیت و نابرابری جنسیتی

تبعیض جنسیتی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد https://fa.wikipedia.org/wiki/تبعیض_جنسیتی‎Cached Similarتبعیضِ جنسیتی، جنسیت‌زدگی یا سکسیزم (به انگلیسی: Sexism ) به‌معنی باور یا نگرشی است که یک جنسیت یا جنس را پَست‌تر از دیگری و درجه‌دوم می‌داند. ... است که زنان در آن جنسِ آسیب‌پذیر باشند و در آن بی‌عدالتی و نابرابری برقرار باشد. تبعیض جـنـسـی یا نابرابری جـنسیتـی در ایران - همساده ها hamsadehha.blogsky.com/.../تبعیض-جـنـسـی-یا-نابرابری-جـنسیتـی-در-ایران‎Cached Similar29 جولای 2015 ... تبعیض جنسی یا جنسیت‌گرایی(Sexism ) به معنی باور یا نگرشی است که یک جنسیت یا جنس را پَست‌تر از دیگری، و درجه دوم می‌داند. این امر موجب ... جنسیت چیست؟ و برابری جنسیتی به چه معناست؟ | شبکه جامعه مدنی و ... www.cshrn.af/da/?p=1963‎Cached Similarپایان جنسیت، بدین معناست که زنان و مردان، بدون توجه به باورها، ذهنیتها و سیستمهایی که کارکردهای ... در اکثر جوامع، نابرابریهای جنسیتی، به ضرر زنان تمام شده است. جنسیت و نابرابری جنسیتی بایگانی - پژوهش 3 pazhohesh3.ir/tag/جنسیت-و-نابرابری-جنسیتی/‎Cachedبایگانی برچسب: جنسیت و نابرابری جنسیتی ... دانلود تحقیق جنسیت و نابرابری جنسیتی   تعداد صفحات : ۲۲ صفحه      ... [PDF] PDF: تحقیق جنسیت و نابرابری جنسیتی - مقالات باکیفیت بالا! qualityarticle.ir/pdf/6965.php‎Cachedداﻧﻠﻮد ﺗﺤﻘﯿﻖ در ﻣﻮرد ﺟﻨﺴﯿﺖ و ﻧﺎﺑﺮاﺑﺮی ﺟﻨﺴﯿﺘﯽ، در ﻗﺎﻟﺐ word و در 22 ﺻﻔﺤﻪ، ﻗﺎﺑﻞ وﯾﺮاﯾﺶ. ﺑﺨﺸﯽ از ﻣﺘﻦ. ﺗﺤﻘﯿﻖ: ﺟﻨﺴﯿﺖ و ﻧﺎﺑﺮاﺑﺮی ﺟﻨﺴﯿﺘﯽ: ﯾﮑﯽ از ﻣﺸﺨﺼﻪ ﻫﺎی ﺟﻬﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﻣﺎ در آن زﻧﺪﮔﯽ ﻣﯽ ﮐﻨﯿﻢ، ﺳﻬﻢ ﻋﻤﯿﻘﺎ ... میترا دانلود » فروش دانلودی تحقیق جنسیت و نابرابری جنسیتی www.mitradlpro.ir/maghale4225.htm‎Cachedدانلود تحقیق در مورد جنسیت و نابرابری جنسیتی، در قالب word و در 22 صفحه، قابل ویرایش. بخشی از متن تحقیق: جنسیت و نابرابری جنسیتی: یکی از مشخصه های ... جنسیت و نابرابری جنسیتی - فایل ناب radyab.filenab.com/product-64489-takgikg.aspx‎Cachedجنسیت و نابرابری جنسیتی جنسیت نابرابری جنسیتی نابرابر زنان و مردان انسان شناسی مادران زنان کار زنان هفت نوع نابرابری پدیده همگن نابرابری در مرگ و میر زاد و ... مقاله در مورد جنسیت و نابرابری جنسیتی | بانک فایلهای تخصصی phdtez.ir/tag/مقاله-در-مورد-جنسیت-و-نابرابری-جنسیتی/‎Cachedمقاله در مورد جنسیت و نابرابری جنسیتی لینک پرداخت و دانلود *پایین مطلب * فرمت فایل :Word ( قابل ویرایش و آماده پرینت )   تعداد صفحه22 فهرست مطالب ... بایگانی‌ها جنسیت و نابرابری جنسیتی - گالری هفت galleryhaft.ir/tag/جنسیت-و-نابرابری-جنسیتی/‎Cachedجنسیت و نابرابری جنسیتی ۲۲ صفحه یکی از مشخصه های جهانی که ما در آن زندگی می کنیم، سهم عمیقا نابرابر زنان و مردان در سختی هایی است که متحمل می شوند. نابرابری ... رتبه ایران از نظر نابرابری بین زنان و مردان - روزنامه دنیای اقتصاد www.donya-e-eqtesad.com/news/801948/‎Cached Similar14 مه 2014 ... نابرابری جنسیتی و آثار آن را در ابعاد مختلفی می‌توان مشاهده کرد، از جمله: ... نیروی کار، به تفکیک جنسیت، درآمدها به تفکیک جنسیت و درصد زنان ...
برچسب‌ها: جنسیت، نابرابری، جنسیتی