X
تبلیغات
رایتل

شرح انواع مختلف پیچها

پنج‌شنبه 4 آذر 1395

شرح انواع مختلف پیچها

در بیشتر واحدهای صنعتی از پیچ ها برای سوار کردن و اتصال قطعات روی یکدیگر و نیز تنظیم دستگاههای صنعتی و یا جهت انتقال حرکت استفاده می شود. در کمتر دستگاهی است که از پیچها استفاده نمیشود بهمین دلیل است که اهمیت آنها در صنعت بسیار زیاد میباشد. مواردیکه از پیچها استفاده میشود عبارتند از:

ماشینهای ابزار، انواع گیره ها، وسائط نقلیه، ابزرار و ادوات جنگی و کشتی ها، هواپیماها، ساختمانهای فلزی، میز و صندلی، ماشینهای چاپ و ریسندگی و بافندگی.

تراشیدن پیچها بوسیله ماشین تراش و یا سایر دستگاههای دیگری نیز صورت میگیرد که البته برحسب نوع دقت و اندازة آن در دستگاه مخصوص بخود تراشیده یا ساخته میشوند.

شکل (142) تراشیدن پیچ را بوسیله ماشن تراش نشان میدهد که با داشتن مشخصات کامل پیچ و با در نظر گرفتن اصول پیچ تراشی و مراحل آن میتوان آنرا تراشید. ولی بطور کلی تراشیدن پیچ با ماشین تراش بدون شک یکی از مشکلترین عملیاتی است که انجام میگیرد. منظور از تراشیدتن پیچ ایجاد شیار مارپیچی با فرم دندانه و زاویه مشخصی روی محیط استوانه ای ایجاد میگردد میباشد. علاوه بر آن نیز میتوان همین عمل را در داخل سوراخهای داخلی انجام داد.

شرح اجزاء مختلف پیچ و طریقه تراشیدن آنها:

قبل از اینکه به تراش پیچها اقدام نمائیم لازم است که اجزاء مختلف آنرا بشناسیم برای این منظور بطور خلاصه بشرح هر یک بصورت زیر میپردازیم.

1- قطر خارجی Mujor D – بزرگنرین قطر پیچ و یا مهره را قطر خارجی آن گویند که عبارت است از اندازه سر دندانه تا سر دندانه مقابل که آنرا با حرف OD نمایش میدهند.

2- ارتفاع یا گودی دندانه Depth of T – ارتفاع دندانه عبارت است از فاصله قائم میان سر دندانه تا ته دندانه پیچ که آنرا با علامت h مشخص مینمایند.

3- قطر داخلی Minor D که کوچکترین قطر پیچ و یا مهره را قطر داخلی گویند که اندازه آن عبارت است از فاصله ته دندانه تا ته دندانه مقابل آن یا بعبارت دیگر برابر است با تفاضل قطر بزرگ دو برابر ارتفاع دندانه که با حرف I نشان میدهند. شکل (143) اجزاء مختلف پیچ را نشان میدهد.

4- تعداد دندانه Nimber of T. – همانطور که در شکل پیدا است تعداد دندانه عبارت است از تعداد دندانه در یک اینچ روی محیط در طول پیچ که برای تعیین آن خط کش یا کلیس را روی پیچ مطابق شکل قرار داده و سپس دنداغنه های بین یک اینچ را میشماریم که معمولاً آنرا با حرف N نمایش میدهیم. علاوه بر آن میتوان با طرق مختلف دیگری آنرا اندازه گیری نمود که عبارت از استفاده از شابلن باین ترتیب که شابلن مورد نظر را روی دندانه ها قرار داده و در صورتیکه نوری از بین دندانه ها نشاهده نشد تعداد دندانه هائیکه روی شابلن نوشته شده است همان تعداد دندانه پیچ خواهد بود.

5- گام یا تقسیم دندانه Pitch – فاصله نوک یک دنده تا دنده مجاور و یا فاصله یک نقطه از ته دنده تا نقطه مشابه از ته دنده دیگر را گام یا تقسیم دنده گویند که با علامت P مشخص میکنند.

6- تارک یا پهنای سر دنده Crest – سر دندانه پیچ های یکنواخت ملی دارای سطح باریکی است که طرفین یک دندانه را بهم متصل میسازد با f علامت

نوع فایل: word

سایز:61.0 KB

تعداد صفحه:23خرید فایللینک منبع :شرح انواع مختلف پیچها

شرح انواع مختلف پیچها - پارس مارکت | فروشگاه محصولات قابل دانلود parsmarket.filenab.com/product-64106-TAGHIGH.aspx‎Cachedشرح انواع مختلف پیچها انواع مختلف پیچها پیچها ماشینهای ابزار انواع گیره ها وسائط نقلیه، ادوات جنگی کشتی هواپیماها، ساختمانهای فلزی تحقیق جزوه مقاله پایان نامه ... شرح انواع مختلف پیچ ها: | پیچ و مهره pmks.ir/شرح-انواع-مختلف-پیچ-ها.htm‎Cached4 ا کتبر 2016 ... شرح انواع مختلف پیچ ها: در بیشتر واحدهای صنعتی از پیچ ها برای سوار کردن و اتصال قطعات روی یکدیگر و نیز تنظیم دستگاههای صنعتی و یا جهت ... انواع مختلف پیچ ها www.padida.ir/انواع-مختلف-پیچ-ها/‎Cached Similarشرح انواع مختلف پیچها: در بیشتر واحدهای صنعتی از پیچ ها برای سوار کردن و اتصال قطعات روی یکدیگر و نیز تنظیم دستگاههای صنعتی و یا جهت انتقال حرکت ... شرح انواع مختلف پیچها | فروشگاه فروش فایل faridfile.ir/?p=263758‎Cached25 ا کتبر 2016 ... شرح انواع مختلف پیچها. در بیشتر واحدهای صنعتی از پیچ ها برای سوار کردن و اتصال قطعات روی یکدیگر و نیز تنظیم دستگاههای صنعتی و یا جهت ... تحقیق در مورد انواع مختلف پیچها - فاکس فایل filefox.blogsky.com/1395/06/.../تحقیق-در-مورد-انواع-مختلف-پیچها‎Cached10 سپتامبر 2016 ... لینک پرداخت و دانلود *پایین مطلب*. فرمت فایل:Word (قابل ویرایش و آماده پرینت). تعداد صفحه24. فهرست مطالب. شرح انواع مختلف پیچها:. شرح انواع مختلف پیچها 20proje20.rozblog.com/post/8390/شرح-انواع-مختلف-پیچها.html‎Cached15 ا کتبر 2016 ... شرح انواع مختلف پیچها دسته: معماری بازدید: 2 بارفرمت فایل: doc حجم فایل: 61 کیلوبایت تعداد صفحات فایل: 23 در بیشتر واحدهای صنعتی از پیچ ... شرح انواع مختلف پیچها banbani.rozblog.com/post/809/شرح-انواع-مختلف-پیچها.html‎Cachedشرح انواع مختلف پیچها 1 . شرح انواع مختلف پیچها - فروشگاه فایل رایگان - فایل ناب شرح انواع… تحقیق شرح انواع مختلف پیچها » دانلود تحقیق ، پروژه کارآفرینی mihandocs.com/16612-تحقیق-شرح-انواع-مختلف-پیچها.html‎Cachedشرح انواع مختلف پیچها: در بیشتر واحدهای صنعتی از پیچ ها برای سوار کردن و اتصال قطعات روی یکدیگر و نیز تنظیم دستگاههای صنعتی و یا جهت انتقال حرکت ... شرح انواع پیچ و مهره www.traderashidi.com/شرح-انواع-پیچ-و-مهره.html‎Cachedشرح انواع پیچ و مهره. شرح انواع مختلف پیچ ها: در بیشتر واحدهای صنعتی از پیچ ها برای سوار کردن و اتصال قطعات روی یکدیگر و نیز تنظیم دستگاههای صنعتی و یا ... شرح انواع مختلف پیچها - پروژه ها - کتاب www.takbook.com/best/book/شرح-انواع-مختلف-پیچها/‎Cached24 سپتامبر 2016 ... شرح انواع مختلف پیچها: در بیشتر واحدهای صنعتی از پیچ ها برای سوار کردن و اتصال قطعات روی یکدیگر و نیز تنظیم دستگاههای صنعتی و یا جهت ...
برچسب‌ها: انواع، مختلف، پیچها