X
تبلیغات
رایتل

کاربرد پلیمرها در صنعت راهسازی

سه‌شنبه 2 آذر 1395

کاربرد پلیمرها در صنعت راهسازی


مقدمه:

امروزه صنعت راهسازی یکی از مهمترین شاخه های مهندسی می‌باشد که به سرعت در حال رشد است. گسترش سریع شبکه راهها، افزایش ترافیک و بار محوری ناشی از آن، همچنین افزایش تقاضا برای بهبود کیفیت خدمات، سبب تلاش بیشتر مهندسان به منظور بالا بردن کیفیت راهها و نگهداری آنها گشته است.

تا اوایل قرن بیستم جاده ها عمدتا خاکی بودند و راههای داخل شهری سنگفرش می‌شدند، امروزه، با پیشرفت تکنولوژی به روسازی راه بسیار اهمیت داده می‌شود.

در این میان مناسبترین ماده ای که برای روسازی راه به کار می‌رود، آسفالت است. زیرا از مواد دیگری ارزانتر است، در برابر تغییرات شرایط جوی پایدار می‌باشد، خاصیت ارتجاعی دارد، به فراوانی و در همه جا در دسترس است و می‌توان آن را (با اصلاحات لازم) در هر آب و هوایی به کار برد.

تا چندین دهه قبل آسفالت به صورت معمول خود (مخلوطی از قیر و سنگدانه) به کار می‌رفت. ولی امروزه مهندسان بنا به دلایل زیر سعی در بهبود خواص آسفالت دارند:

آسفالت با مشکلاتی نظیر ترک خوردن، شیار شیار شدند (Rutting) فرسوده شده بر اثر نمکها، جمع شدن بر اثر گرما یا شکننده شدن بر اثر سرما و … روبروست.

توجه به ایمنی و راحتی جاده ها از مهمترین اصول راهسازی مدرن است. مثلا سطح جاده باید طوری باشد که اصطکاک لازم را ایجاد کرده از لیز خوردن اتومیبلها جلوگیری نماید. همچنین صدای ناهنجار ایجاد ننماید. یعنی دارای سطحی هموار باشد نیز از جمع شدن آب روی جاده جلوگیری شود.

طراحان و مهندسان در پی یافتن روشها و مواد مناسبی برای اصلاح آسفالت هستند. از جمله مهمترین موادی که تا کنون برای این منظور به کار رفته اند و نتایج بسیار رضایت بخشی به همراه داشته اند. پلیمرها می‌باشند.

در این مقاله سعی شده است به دو کاربرد عمده پلیمر در بهبود خواص آسفالت اشاره شود:

1- استفاده از پلیمر برای اصلح خواص قیر.

2- استفاده از شبکه های (Mesh) پلیمری برای تسلیح آسفالت.

3- استفاده از پلیمر برای اصلاح قیر PMB2

قیر به عنوان چسبنده ای ایده آل برای ساخت آسفالت به کار می‌رود. این ماده در دمای بالا مایع شده می‌تواند با سنگدانه ها مخلوط شود آنها را به هم بچسباند و تشکیل آسفالت دهد. در دمای معمول، قیر به صورت یک ماده ویسکو الاستیک عمل می‌کند به علاوه چسبندگی خوبی داشته، در برابر نفوذ آب مقاوم می‌باشد. با این همه، برخی از مشکلات راهها نظیر خرد شدن آسفالت بر اثر خستگی، ایجاد شیار بر روی آسفالت بر اثر افزایش بار محوری، روان شدن آسفالت در اثر گرما، کنده شدن و خرد شدن سنگدانه ها و … مربوط به قیر مصرفی می‌باشند. بنابراین شیمیدانها سعی زیادی در بهبود خواص قیر دارند.

یکی از راههای اصلاح یک ماده اضافه کردن مواد دیگر به آن می‌باشد مثل ساخت آلیاژهای گوناگون.

پلیمرها از اولین مواد اصلاح کننده ای بودند که برای افزودن به قیر پیشنهاد شدند زیرا:

منشا پلیمرها وقیر هر دو ماده خام واحدی می‌باشد (نفت). بنابراین ساختار اصلی آنها قابل مقایسه است.

با استفاده از فرآیندهای شیمیایی می‌توان پلیمرهای جدید با خواص مطلوب تهیه کرد (تنوع).

پلیمرها موادی پایدار و قابل بازیافت هستند (توجیه اقتصادی).

اواسط دهه 70 میلادی یک شرکت نفتی توانسته با اضافه کردن EVA3 ، به قیری با انعطاف پذیری بهتر دست یابد کمی‌بعد با کشف 4SBS ها شیمیدانها توانستند خواص قیر را باز هم بهبود بخشند.

EVA ها پلاستیک5 و SBS ها الاستومر6 هستند، امروزه، برای اصلاح قیر از هر دو گروه EVA و SBS ها بهره گرفته می‌شود.

اولین آزمایش موفقیت آمیز PMB ها در اواخر دهه 70 میلادی در جاده های انگلستان انجام شد.

فهرست مطالب:


- مقدمه. 1

2-1 بهبود خواص قیر با اضافه کردن پلیمر. 3

2-2 مواردی از کاربرد آسفالت پلیمری.. 5

2-3 مشکلات استفاده از قیر پلیمری.. 7

3 - استفاده از پلیمرها در تسلیح آسفالت... 8

3-1 چگونه مشهای انعطاف پذیر از ترک خوردن آسفالت جلوگیری می‌کنند؟. 9

3-2 مشخصات فیزیکی مشهای تسیلح.. 10

3-3- موارد استفاده 11

3-4 نحوه استفاده از مشهای تسلیح.. 12

4- نتیجه گیری.. 12

مراجع.. 13

ژوتکستایل.. 14

1- مقدمه. 14

2- کاربرد ژئوتکستایلها در جداسازی لایه های خاک (separation) 17

3- کاربرد ژئوتکستایلها در تسلیح خاک... 18

3-1 تسلیح دیوارهای حائل به وسیله ژئوتکستایل.. 19

3-2 پایداری شیروانیهای خاکی توسط ژئوتکستایل.. 22

3-3- تسیلح جاده ها به وسیله ژئوتکستایل.. 24

3-4 افزایش شیب مجاز شیروانیها 25

3-5 پایداری شیروانیهای خاکی بوسیله ژئوتکستایل.. 26

4- کاربرد ژئوتکستایلها به عنوان فیلتر. 27

5- کاربرد به عنوان قالب انعطاف پذیر. 28

6- کاربرد ژئوتکستایلها به عنوان زهکشی.. 31
خرید فایللینک منبع :کاربرد پلیمرها در صنعت راهسازی

کاربرد پلیمرها در صنعت راهسازی - دانش - فایل ناب danesh.filenab.com/product-63754-karbord-polimer-dar-rahsazi.aspx‎Cachedکاربرد پلیمرها در صنعت راهسازی دسته: معماری بازدید: 1 بار فرمت فایل: doc حجم فایل: 801 کیلوبایت تعداد صفحات فایل: 35. مقدمه امروزه صنعت راهسازی یکی از ... مقاله کاربرد پلیمرها در صنعت راهسازی - مرکز دانلود پروژه ها و مقالات اماده www.projeha.net/مقاله-کاربرد-پلیمرها-در-صنعت-راهسازی‎Cachedمقاله کاربرد پلیمرها در صنعت راهسازی,آسفالت پلیمر, تحقیق , دنلود رایگان مقاله , مشکلات استفاده از قیر پلیمری, تحقیق, پلیمر, پروژه , پایان نامه. پلیمران - کاربرد پلیمرها در صنعت راهسازی polymer87.blogfa.com/post-159.aspx‎Cachedامروزه صنعت راهسازی یکی از مهم ترین شاخه های مهندسی می باشد که به سرعت در حال رشد است. گسترش سریع شبکه راه ها ، افزایش ترافیک و بار محوری ناشی از آن ، هم چنین ... [PDF] کاربرد پلیمرها در صنعت راهسازی eqbal-civil.persiangig.com/PDF/karbord_polimer(eqbalcivil).pdf‎Cached Similarﻛﺎﺭﺑﺮﺩ ﭘﻠﻴﻤﺮﻫﺎ ﺩﺭ ﺻﻨﻌﺖ ﺭﺍﻫﺴﺎﺯﻱ. 2 www.eqbalcivil.mihanblog.com. 1. ﻣﻘﺪﻣﻪ -. ﺍﻣﺮﻭﺯﻩ ﺻﻨﻌﺖ ﺭﺍﻫﺴﺎﺯﻱ ﻳﻜﻲ ﺍﺯ ﻣﻬﻤﱰﻳﻦ ﺷﺎﺧﻪ ﻫﺎﻱ. ﮔﺴﱰﺵ ﺳﺮﻳﻊ .ﻣﻬﻨﺪﺳﻲ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ ﻛﻪ ﺑﻪ ﺳﺮﻋﺖ ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﺭﺷﺪ ﺍﺳﺖ. کاربرد پلیمرها در صنعت راهسازی amootabligh.com/.../ArticleDetail.aspx?ItemId=1040...0...‎Cached Similarکاربرد پلیمرها در صنعت راهسازی. Sunday, October 20, 2013 by حسین علیزاده. امروزه صنعت راهسازی یکی از مهمترین شاخه های مهندسی می‌باشد که به سرعت در حال رشد است ... کاربرد پلیمرها در صنعت راهسازی 1 . کاربرد پلیمرها در صنعت راهسازی ... msntriangle.rozblog.com/.../-کاربرد-پلیمرها-در-صنعت-راهسازی.html‎Cached29 ا کتبر 2016 ... کاربرد پلیمرها در صنعت راهسازی 1 . کاربرد پلیمرها در صنعت راهسازی ﻛﺎﺭﺑﺮﺩ ﭘﻠﻴﻤﺮﻫﺎ ﺩﺭ ﺻﻨﻌﺖ ﺭﺍﻫﺴﺎﺯﻱ. 4 www.eqbalcivil.mihanblog.com. ﺑﺮ ﺍﺛﺮ ﺧﺴﺘﮕﻲ، ... دانلود مقاله کاربرد پلیمرها در صنعت راهسازی mag-iran.com/دانلود-مقاله-کاربرد-پلیمرها-در-صنعت-را.htm‎Cachedامروزه صنعت راهسازی یکی از مهمترین شاخه های مهندسی می‌باشد که به سرعت در حال رشد است. گسترش سریع شبکه راهها، افزایش ترافیک و بار محوری ناشی از آن، همچنین ... دانلود تحقیق کاربرد پلیمر در صنعت راهسازی | جزوه www.jozve.org/کاربرد-پلیمر-در-صنعت-راهسازی‎Cached Similarچکیده. امروزه صنعت راهسازی یکی از مهمترین شاخه های مهندسی می‌باشد که به سرعت در حال رشد است. گسترش سریع شبکه راهها، افزایش ترافیک و بار محوری ناشی از آن، ... دانلود مقاله کاربرد پلیمرها در صنعت راهسازی - بانک مقالات فارسی papersky.ir/download/.../دانلود-مقاله-کاربرد-پلیمرها-در-صنعت-را/‎Cachedدانلود مقاله کاربرد پلیمرها در صنعت راهسازی کاربرد پلیمرهای رسانا کاربرد پلیمرها در راهسازی کاربرد پلیمرهای معدنی کاربرد پلیمرهای هادی کاربرد پلیمرهای هوشم. دانلود مقاله کاربرد پلیمرها در صنعت راهسازی - مقالات دانشگاهی article.university/کاربرد-پلیمرها-در-صنعت-راهسازی/‎Cachedکاربرد پلیمرها در صنعت راهسازی فهرست مطالب ۱- مقدمه ۱ ۲-۱ بهبود خواص قیر با اضافه کردن پلیمر ۳ ۲-۲ مواردی از کاربرد آسفالت پلیمری ۵ ۲-۳ مشکلات استفاده از قیر ...