X
تبلیغات
رایتل

مقاله درمورد تاریخچه صنعت برق در ایران

شنبه 29 آبان 1395

مقاله درمورد تاریخچه صنعت برق در ایران
تاریخچه صنعت برق در ایران

در سال 1283هجری شمسی با نصب یک ژنراتورKW400 توسط حاج امین الضرب در خیابان چراغ برق تهران استفاده از انرژی الکتریکی به صورت یک سیستم در ایران آغاز شد.تا سال 1338 تنها نیرو گاه دیگر به ظرفیتهای mw6,mw8,mw2,mw1مورد بهره برداری قرار گرفتند .در سال 1338نیروگاه طرشت با 4واحد توربین بخار وتولید جمعا mw50به عنوان اساسی ترین منبع تولید قدرت در ایران به شمار می رفت.

با تشکیل وزارت آب وبرق درسال 1343 که مجددا به وزارت نیرو تغییر نام داد وظایف شرکتهای برق پراکنده به این وزارتخانه محول می شود در پایان سال 1360نصب شده در کل کشور به بیش از mw11800رسید که نشان دهنده حدود w305برای هر نفر بود در این سال نیروگاه های آبی تقریبا 5/27درصد تولید نیروگاه های کشور را تشکیل می دادند.

انواع شبکه های توزیع انرژی الکتریکی

1-شبکه باز وشعاعی

2-شبکه ها از دو سوتغذیه

3-شبکه های چند سو تغذیه

شبکه باز

این شبکه از یک سمت تغذیه می شود در چنین شبکه ای یک یا چند هادی از منبع به تابلوی اصلی تقسیم کشیده می شود.در شبکه باز ممکن است هر مصرف کننده ای مستقیما از تابلوی اصلی تقسیم تغذیه نماید درچنین حالتی ضریب اطمینان کار شبکه خوب است زیرا درصورت وقوع اتصالی در یکی از انشعابها فقط یک مصرف کننده بدون جریان می ماند. این شبکه که جهت تغذیه مصرف کننده های بزرگی نصب می شود درکارخانه جات وتاسیسات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

دروضعیت دیگری چندین مصرف کننده از :یک خط منشعب از تابلوی اصلی تقسیم تغذیه می شود.بدهی است که در این حالت به محض پدید آمدن اتصالی ویا نقص در خط انشعاب کلیه مصرف کننده های که از این خط تغذیه می شوندبدون جریان خواهد شد.موارد استفاده:مصارف خانگی یکی دیگر از موارد کاربرد شبکه های باز توزیع انرژی الکتریکی نواحی مختلف شهرها وروستاها می باشد.در چنین حالتی اگر خط توزیع فشار ضعیف هوایی باشد بایستی در سرهر تیری که انشعاب از آن گرفته می شودفیوزها را نصب نمود که این موارد اصلا در این شهر رعایت نشده است.اگر خط توزیع فشار ضعیف زمینی باشد لازم است در ابتدای هر انشعابی که از زمین بیرون می آید ودر دسترس قرار می گیرد فیوزها در محفظه بسته ای قرار دارد.

شبکه های از دو سو تغذیه:

در محلهایی که قطع اتفاقی جریان برق مجاز نمی باشد جهت بالا بردن ضریب اطمینان کار شبکه های الکتر یکی بهتر است که شبکه ها از دو پست مختلف تغذیه شوند.که باازکارافتادن یکی ازپستها,پست دیگری جایگزین شود.

شبکه چند سو تغذیه یا حلقوی :

عملکرد شبکه های حلقوی مانندعملکرد شبکه های از دو سو تغذیه شونده می باشد با این تفاوت که در یک شبکه حلقوی ابتدا وانتهای خط هادی به یک نقطه تغذیه کننده متصل می باشد.

شبکه وهادی های آن:

بعد از مس,آلومنیوم به عنوان هادی الکتریکی استفاده می شود اگر چه ضریب هدایت آن کمتراست از مس ولی وزن آن هم کمتر است.برای آنکه هادی آلومنیومی از نظر هدایت الکتریکی معادل هادی مس گردد باید مقطع آن را 6/1برابر مس گر فت که باز هم با این وضع وزن آن فقط نصف وزن مس می شود سیم آلومنیومی در شبکه های هوایی بیشتر بکار میرود .چون سبک وانعطاف پذیر بالایی دارد.استحکام مکانیکی آلومنیوم کمتز از مس است.برای جبران این نقصان آنرا به صورت آلیاژ به کار می برند که سه نمونه آلیاژ آن عبارتند از :1-آلدرای2-راه دیگر افزایش استحکامی آن استفاده ازفولاد در داخل سیم است.به صورت یک روش در طول هادی برای بالا بردن انعطاف پذیری آن را به صورت چند رشته ای می سازند.جهت چرخش هر لایه درهادیها بر خلاف لایه های مجاور می باشد تا از باز شدن رشته هاجلوگیری کند .تعداد رشته هادر یک هادی چند رشته از فرمول زیر به دست می آید:

1+K3-2K3=A

تاثیر رطوبت بر هادی آلو منیومی بیشتر از مس می باشد لذا باید دقت کردکه محل اتصال آلومنیوم با مس به درستی انجام گیرد.چون محل اتصال در اثر رطوبت مانند یک پیل برقی یا مدار بسته ای بوجود می آورد که باعث خورده شدن هادی آلومنیوم می شود.

نحوه انتقال وتوزیع انرژی الکتریکی

1-بوسیله سیمهای هوایی

2-بوسیله کابلهای زمینی

انتخاب یکی از دو وسیله فوق به عوانل متعدد بستگی داردکه پس از جمع بندی آن عوامل یکی از دو وسیله فوق جهت انتقال وتوزیع انتخاب می شود.

عواملی که جهت انتخاب یکی از دو طریق سیم کشی هوایی یا زمینی موثرند را نام ببرید؟

1-طول مسیر:اگر مسیر فاصله اش تا پست تغذیه پر پیچ وخم باشدوفاصله کم باشد سیم کشی زمینی انجام می گیرد.

فهرست مطالب:

شبکه های از دو سو تغذیه:
شبکه چند سو تغذیه یا حلقوی :
شبکه وهادی های آن:
انواع شبکه های توزیع انرژی الکتریکی
شبکه باز
نحوه انتقال وتوزیع انرژی الکتریکی
اسپان:فاصله بین پایها است
کلیدهای فشار قوی
انواع مختلف سکسیونر از نظر ساختمان
سکسیونر کشویی
سکسیونر دورانی
ب) کلیدهای قابل قطع زیر بار
ج) کلید قدرت یا دژنکتورخرید فایللینک منبع :مقاله درمورد تاریخچه صنعت برق در ایران

فقط مقاله - تاریخچه صنعت برق ایران m2t.blogfa.com/post-66.aspx‏ - ذخیره شده - مشابه فقط مقاله - تاریخچه صنعت برق ایران - تو خشنود باشی و ما رستگار... ... در زیر شرح مختصری در مورد قطع انواع مدارات مختلف ارائه می شود. معمولا جداشدن کنتاکتهای ... مقاله تاریخچه صنعت برق در ایران - مان فایل maanfile.blogsky.com/1395/.../مقاله-تاریخچه-صنعت-برق-در-ایران‏ - ذخیره شده 27 سپتامبر 2016 ... این مقاله در مورد تاریخچه صنعت برق در ایران در قالب word و در 62 صفحه میباشد. در سال 1279 هجری شمسی یک موتور برق 12 اسبی 110 ولت از خارج از ... تاریخچه ی برق در ایران - تحقیق مقاله مطلب wikipedia-org.blogsky.com/1390/01/15/post-283/‏ - ذخیره شده - مشابه 4 آوریل 2011 ... تاریخچه ی برق در ایران - تحقیق مقاله مطلب - در مورد دانشنامه فارسی - نت سرا. ... در گاه شما ر حاضر ، رویدادهای مهم در تاریخ صنعت برق ایران را به ... مقاله تاریخچه صنعت برق در ایران - ساخت وبلاگ bitanrmafzar.aslblog.ir/post/370‏ - ذخیره شده 27 ا کتبر 2016 ... برای مشاهده توضیحات کامل محصول دانلودی|| مقاله تاریخچه صنعت برق در ایران ... این مقاله در مورد تاریخچه صنعت برق در ایران در قالب word و در 62 ... دانلود تحقیق در مورد ﺗﺎرﯾﺨﭽﻪ ﺻﻨﻌﺖ ﺑﺮق در اﯾﺮان tarikh-sbi-t.lel.ir/‏ - ذخیره شده 1 سپتامبر 2016 ... دانلود مقاله ﺗﺎرﯾﺨﭽﻪ ﺻﻨﻌﺖ ﺑﺮق در اﯾﺮان ,دانلود پایان نامه ﺗﺎرﯾﺨﭽﻪ ﺻﻨﻌﺖ ﺑﺮق در اﯾﺮان ,دانلود جزوه ﺗﺎرﯾﺨﭽﻪ ﺻﻨﻌﺖ ﺑﺮق در اﯾﺮان ,دانلود پاورپوینت ﺗﺎرﯾﺨﭽﻪ ﺻﻨﻌﺖ ﺑﺮق در ... دانلود تحقیق در مورد تاریخچه برق در ایران barghiran-t.lel.ir/‏ - ذخیره شده 17 سپتامبر 2016 ... شرکتهای تهران … دانلود مقاله تاریخچه شرکت تولید ترانس در ایران – ۱ … جامعه ی مهندسین برق ایران – مقاله ای در مورد ترانسفورماتور های ولتاژ و … کاملترین فایل مقاله تاریخچه صنعت برق در ایران golbargonasim.meeblog.ir/post/1422‏ - ذخیره شده 1 روز پیش ... فهرست ، چکیده و لینک دانلود((مقاله تاریخچه صنعت برق در ایران)) را در ادامه مطلب ببینید این مقاله در مورد تاریخچه صنعت برق در ایران در قالب word و ... مقاله درمورد تاریخچه صنعت برق در ایران - فروشگاه اینترنتی شهر townstore.avablog.ir/.../مقاله+درمورد+تاریخچه+صنعت+برق+در+ایران‏ - ذخیره شده 16 سپتامبر 2016 ... تعداد اندکی از مقالات از سوی IEEE ایران اصلاحیه خوردند که دبیرخانه همایش اصلاحیات .... جنب دانشکده مهندسی برق و مکانیک دانشگاه صنعتی ... مقاله-درمورد-تاریخچه-صنعت-برق-در-ایران - sellu - فایل ناب sellu.filenab.com/tag-مقاله-درمورد-تاریخچه-صنعت-برق-در-ایران.aspx‏ - ذخیره شده بخش همکاران. ورود همکار تبلیغ کننده · ثبت نام همکار تبلیغ کننده. بلوک کد اختصاصی. محصولاتی که دارای عبارت 'مقاله-درمورد-تاریخچه-صنعت-برق-در-ایران' هستند. مقاله درمورد تاریخچه صنعت برق در ایران - فایل ناب radyab.filenab.com/product-62062-tarikhche-barg.aspx‏ - ذخیره شده تاریخچه صنعت برق در ایران مقاله تاریخچه صنعت برق در ایران تحقیق تاریخچه صنعت برق در ایران دانلود تحقیق تاریخچه صنعت برق در ایران دانلود مقاله درمورد ...