X
تبلیغات
رایتل

تحقیق ماشین الکتریکی

شنبه 29 آبان 1395

تحقیق ماشین الکتریکی

موتورهای جریان متناوبAC سنکرون

موتورهای جریان متناوبAC

1- موتورهای سنکرون

2- موتورهای آسنکرون

موتورهای آسنکرون به علت نداشتن کلکتور و سادگی ساختمان آن بیشتر از موتور سنکرون متداول است.

مزایای موتور سنکرون:

1- این موتور دارای ضریب قدرت مناسب و قابل تنظیم است.

2- بازده عالی دارد.

3- در مقابل نوسان ولتاژ حساسیت ندارد.

4- امکان بکار بردن آن به طور مستقیم با ولتاژ زیاد وجود دارد.

5- با تحریک مناسب هیچگونه قدرت راکتیو مصرف نمیکند و فقط قدرت اکتیو مناسب می گیرد.

6- از این موتور میتوان به عنوان مولد قدرت راکتیو برای بالا بردن ضریب قدرت خط استفاده کرد.

معایب موتور سنکرون:

1- یک وسیله راه اندازی اولیه که موتور کمکی و غیره می باشد احتیاج دارد.

2- علاوه بر جریان متناوب برای سیم پیچ استاتور ، جریان دائم برای قطبهای آن هم مورد احتیاج است در نتیجه قیمت ماشین را نسبت به مشابه خود بالا میبرد.

3- سرعت آن ثابت است در نتیجه قابل تنظیم است.

4- نداشتن تحمل اضافه بار ( در صورتیکه خیلی زیادتر از حد مجاز به آن بار دهند میایستد و دوباره بایستی آنرا راه اندازی کرد.)

کاربرد موتور سنکرون:

به خاطر راه اندازی مشکل موتور سنکرون ، مورد استفاده آن محدود است.

به خاطر سرعت ثابت آن، در مواردیکه دور ثابت نیاز باشد، استفاده می شود. در وسایل دقیق مانند ساعتهای الکتریکی و گرام و ....

کاربرد مهم موتور سنکرون ، برای اصلاح Cosφ است. بار روی آن قرار نداده یعنی موتور بدون بار کار میکند در این حالت موتور سنکرون را خازن سنکرون گویند.

معرفی چند دستگاه برای کنترل سرعت موتورهای AC :

این دستگاهها برای کنترل سرعت موتورهای AC آسنکرون قفس سنجابی و یا سیم پیچی شده ساخته شده اند. ( ساخت شرکت پرتو صنعت )

این دستگاهها قابل کنترل از راه دور بوده و می توانند به کامپیوتر یا PLC متصل شوند. همچنین با اتصال چندین دستگاه به هم امکان ایجاد شبکه بر اساس پروتکل RS485 وجود دارد. این دستگاهها می توانند بصورت مستقل و یا در سیستمهای کنترل و اتوماسیون صنعتی مورد استفاده قرار گیرند. سیستم کنترل این دستگاهها میکروپروسسوری بوده و تنظیم تمامی پارامترهای سیستمی دستگاه، بصورت نرم افزاری و از طریق پانل کنترل روی دستگاه انجام می گیرد.

مشخصات فنی و معرفی قابلیتهای دستگاههای PSMC-RM

این دستگاهها در توانهای مختلف از 2.2 تا 11 کیلو وات موجود می باشند. دستگاههای2.2 ،3 و 4 کیلووات فاقد فن خنک کننده و دستگاههای 5.5 ، 7.5 و 11 کیلووات دارای فن خنک کننده می باشند.

درایوها چه کاری انجام میدهند؟

درایو یا کنورتور فرکانس و یا کنترل کننده دور موتور برای تنظیم دور الکتروموتورهای AC (موتورهای سه فاز ) استفاده میگردد. درایوها قادرند دور موتور را از صفر تا چندین برابر دور نامی موتور و بطور پیوسته تغییر دهند.

تنظیم دور در الکتروموتورها علاوه بر منعطف نمودن پروسه های صنعتی ، در کاربردهای زیادی منجر به صرفه جوئی انرژی هم میگردد. علاوه بر آن درایوها جریان راه اندازی کشیده شده از شبکه را به میزان زیادی کاهش میدهند. بطوریکه این جریان خیلی کمتر از جریان اسمی موتور است.

درایوها میتوانند موتور را بطور نرم و کاملا کنترل شده استارت و استپ نمایند. زمان استارت و استپ را میتوان بدقت تنظیم نمود. این زمانها میتوانند کسری از ثانیه و یا صدها دقیقه باشد. توانائی درایو در استارت و استپ نرم موجب کاهش قابل ملاحظه تنشهای مکانیکی در کوپلینگها و سایر ادوات دوار میگردد.

کنترل کننده های دور موتور :

کنترل کننده های دور موتورهای الکتریکی هر چند که ادوات پیچیده ای هستند ولی چون در ساختمان آنها از مدارات الکترونیک قدرت استاتیک استفاده می شود و فاقد قطعات متحرک می باشند، از عمر مفید بالائی برخوردار هستند . مزیت دیگر کنترل کننده های دور موتور توانائی آنها در عودت دادن انرژی مصرفی در ترمزهای مکانیکی و یا مقاومت های الکتریکی به شبکه می باشد . در چنین شرائطی با استفاده از کنترل کننده های دور مدرن می توان از اتلاف این نوع انرژی جلوگیری نمود . بطوریکه در برخی کاربردها قیمت انرژی بازیافت شده از این طریق ، در کمتر از یکسال معادل هزینه سرمایه گذاری سیستم بازیافت انرژی می شود .

کنترل کننده های دور موتور انواع مختلفی دارند. آنها قادرند انواع موتورهای AC و DC را کنترل کنند. قیمت کنترلرها وابسته به نوع تکنولوژی بکار رفته در ساختمان آنها میباشد.

1- روش تثبیت نسبت ولتاژ به فرکانس(یا کنترل V/ F ثابت) : ساده ترین روش کنترل موتورهای AC روش تثبیت نسبت ولتاژ به فرکانس میباشد. اینک این روش، بطور گسترده در کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد. این نوع کنترلرها از نوع اسکالر بوده و بصورت حلقه باز با پایداری خوب عمل میکنند. مزیت این روش سادگی سیستمهای کنترلی آن است. در مقابل این نوع کنترلرها برای کاربردهای با پاسخ سریع مناسب نمی باشند

نوع فایل:word

سایز :164 KB

تعداد صفحه : 22خرید فایللینک منبع :تحقیق ماشین الکتریکی

مقاله در مورد ماشین های الکتریکی - دانلود مقاله mag-iran.com/مقاله-در-مورد-ماشین-های-الکتریکی.htm‏ - ذخیره شده - مشابه ماشین های الکتریکیتاریخچه پیدایش ماشین های الکتریکی ماشین های الکتریکی با ... و بی توجه به روشهای علمی تحقیق و تدقیق و توفیق یافت نخستین موتور قابل ... تحقیق ماشین های DC و AC » دانلود تحقیق ، پروژه کارآفرینی mihandocs.com/18870-تحقیق-ماشین-های-DC-و-AC.html‏ - ذخیره شده 27 نوامبر 2015 ... امروزه ماشین های الکتریکی نقش اساسی در صنعت ایفا می کنند و بنابراین بهعنوان یکی از دروس مهم مهندسی برق در دانشگاه های دنیا مطرح می باشند. تحقیق طراحی ماشین های الکتریکی alfadownload.aramblog.ir/post/315‏ - ذخیره شده 4 روز پیش ... دانلود تحقیق در مورد طراحی ماشین های الکتریکی، در قالب doc و در 209 صفحه، قابل ویرایش، شامل استاتور، اجزای ماشین الکتریکی، خواص فولادهای ... PDF مقاله قسمتهای الکتریکی ماشین های صنعتی و نحوه تغییر سمت ... www.niazemarkazi.com/papers/10000027.html‏ - ذخیره شده - مشابه قسمتهای الکتریکی ماشین های صنعتی و نحوه تغییر سمت گردش موتورهای سه فاز. موتور های چند فاز موتورهای چند فازه موتورهای متناوبی هستند که به صورت دو یا سه فاز ... موتور الکتریکی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد https://fa.wikipedia.org/wiki/موتور_الکتریکی‏ - ذخیره شده - مشابه موتور الکتریکی (به انگلیسی: Electric motor )، نوعی ماشین الکتریکی است که الکتریسیته را به حرکت مکانیکی تبدیل می‌کند. عمل عکس آن که تبدیل حرکت ... مهندسی برق دانشگاه آزاد مسجدسلیمان - مقاله در مورد ماشین های الکتریکی و ... signal-mis.mihanblog.com/extrapage/32‏ - ذخیره شده - مشابه وسایل تبدیل انرژی الکترومکانیکی گردان را ماشینهای الکتریکی می گویند. ... به طور کلی ماشینهای الکتریکی جزء وسایل تبدیل انرژی غیر خطی هستند یعنی هر تغییر ... مقاله ماشین های الکتریکی دانلود تحقیق موتور الکتریکی مقالات برق papersky.ir/download/75985/مقاله-ماشین-های-الکتریکی/‏ - ذخیره شده مقاله ماشین های الکتریکی (دانلود تحقیق و مقالات رشته برق) در قالب ورد و قابل ویرایش و در 23 صفحه گرد آوری شده است. در زیر به مختصری از عناوین و چکیده آنچه شما ... برق - ماشینهای الکتریکی به طور کلی ehsanzare.blogfa.com/post-136.aspx‏ - ذخیره شده - مشابه بسمه تعالی. ماشینهای الکتریکی: عمدتاً در صنایع مختلف، به دو نوع انرژی نیازمندیم. برخی مصرف کننده ها مانند گرمکن ها و لامپ های روشنایی به انرژی الکتریکی و ... مقاله در مورد ماشینهای الکتریکی برای رشته برق قدرت - تالار گفتگوی ... www.iran-forum.ir/thread-120784.html‏ - ذخیره شده - مشابه ماشینهای الکتریکی وسایل تبدیل انرژی الکترومکانیکی گردان را ماشینهای الکتریکی می گویند. طبقه بندی ماشینهای الکتریکی ماشینهای الکتریکی به دو طریق دسته ... ماشین های الکتریکی سنکرون و آسنکرون | تک پروژه, تحقیق آماده, خرید ... www.takproje.ir/.../ماشین-های-الکتریکی-سنکرون-و-آسنکرون/‏ - ذخیره شده - مشابه ماشین های الکتریکی سنکرون و آسنکرون. ماشین های سنکرون. ماشین های سنکرون گرچه امروزه بیشتر به عنوان ژنراتور استفاده میشود ولی جا دارد بیشتر با این ماشین ها ...
برچسب‌ها: تحقیق، ماشین، الکتریکی