X
تبلیغات
رایتل

انتخاب بهترین روغن ماشین

جمعه 28 آبان 1395

انتخاب بهترین روغن ماشین

روغن موتور به عنوان یک ترکیب چند منظوره، نقش بسیار مهم و اساسی در کارکرد مطمئن موتور خودرو ایفا می کند . اهمیت وجود روغن موتور به حدی است که جزء ملزومات هر خودرویی محسوب می شود و بدون روغن، عملاً امکان حرکت از اتومبیل سلب می شود . با توجه به تغییرات در طراحی های موتور و متناسب با آن، تغییراتی نیز بر روی روغن و در جهت هماهنگی با موتور به منظور افزایش کارآیی و حداکثر اطمینان از کارکرد بهینه آن، اعمال شده است .

به طور کلی، هر روغن موتوری حاصل ترکیب مواد اصلی شامل روغن پایه و مواد افزونی می باشد .

روغن پایه که بر حسب نوع، بین 80 تا 95 درصد روغن موتور را تشکیل می دهد، غالباً از منابع معدنی یا نفت خام تهیه می شود . البته فرآیند تولید روغن پایه از نفت خام، پیچیده بوده و در ایران تنها سه شرکت عمده از جمله پالایشگاه نفت پارس قادر به تولید روغن پایه هستند. در سال های اخیر، روغن های پایه سنتزی نیز، حضور پررنگ تری یافته و برخی از تولید کنندگان روانساز، از ترکیبات سینتتیک به جای روغن پایه معدنی استفاده می کنند. در حال حاضر به علت نوع و ساختار ترکیبات سنتزی، امکان تولید آنها در داخل کشور وجود ندارد .

نقش روغن موتور

روانکاری و کاهش اصطکاک، اصلی ترین و مهم ترین وظیفه روغن است که باعث بهبود راندمان موتور می شود . تشکیل فیلم روغن با ضخامت مناسب، موجب کاهش سائیدگی قطعات مختلف تا حد ممکن می گردد .

روغن موتور هم چنین منتقل کننده حرارت است و به سیستم خنک کننده در خارج ساختن بخشی از حرارت ایجاد شده در اثر کار موتور کمک می کند .

جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی، حفاظت از سطوح قطعات فلزی درمقابل زنگ زدن و خورده شدن به علت فعل و انفعالات شیمیایی، پاک کنندگی و معلق سازی ذرات حاصل از سایش قطعات و ترکیبات ناشی از احتراق سوخت و تجزیه روغن و پاک کردن سطوحِ در تماس، کمک به عمل آب بندی کردن با قرار گرفتن در فضای بین رینگ، پیستون و سیلندر که موجب افزایش کارآیی موتور خواهد شد و کاهش اثرات منفی ضربه های قطعات متحرک در حین کار، از وظایفی است که روغن موتور انجام می دهد .

علاوه بر این، استفاده از روغن با ویسکوزیته کم و در حد مناسب، فاصله بین استارت و رسیدن موتور به درجه حرارت عادی را کاهش می دهد که این امر در پایین آوردن میزان مصرف سوخت تاثیر به سزایی دارد .

استفاده از روغن مناسب و مواد افزودنی متناسب تشکیل دهنده یک روغن مرغوب است . مواد افزودنی که به روغن موتور اضافه می شوند عبارتند از : ماده بالا برنده شاخص گرانروی، پاک کننده ها و معلق کننده ها، ترکیبات ضد اکسیداسیون، بازدارنده های خوردگی و زنگ زدگی، مواد پایین آورنده اصطکاک و مواد ضد سایش، ترکیبات پایین آورنده نقطه ریزش و ضد کف.

ویسکوزیته یا گرانروی مقاومت سیال در مقابل جاری شدن است که اصطلاح غلط آن یعنی “ غلظت” رایج تر می باشد . این خاصیت، با اهمیت ترین و مهم ترین مشخصه هر روغن است که آزمایش ها، معمولاً در دماهای 40 و 100 درجه سانتی گراد اندازه گیری می شود .

شاخص گرانروی (VI) ، معیار سنجش تغییرات گرانروی با تغییرات دما می باشد که هر چه رقم آن بزرگتر باشد تغییر گرانروی روغن نسبت به دما کمتر خواهد بود .

نقطه ریزش، پایین ترین دمایی است که در آن، روغن کما کان توانایی جاری شدن دارد و خاصیت سیال بودن خود را حفظ می کند . هم چنین نقطه اشتعال، حداقل درجه حرارتی است که بخار های روغن با هوا، در اثر تماس شعله آتش، اشتعال لحظه ای بوجود می آورد .

علاوه بر مشخصات ذکر شده،دانسیته یا چگالی، نقطه احتراق، نقطه ابری شدن و عدد TBN نیز از جمله خصوصیات روغن موتور محسوب می شود که بعضاً توسط برخی تولید کنندگان ذکر می شود .

انتخاب روغن موتور

برای انتخاب یک روغن موتورخوب، عوامل و پارامترهای گوناگونی باید مدنظر قرار گیرد . یک روغن موتور مرغوب دارای گرانروی مناسب و ضریب اصطکاک بسیار پایین بوده و توانایی روانکاری بخش های مختلف موتور را داراست . هم چنین دوده و ترکیبات حاصل از تجزیه روغن و نیز سایش و به طور کلی رسوبات بین قطعات باید توسط روغن پاک شود. ضمناً روغن علاوه بر سازگاری با ترکیبات پلیمری موجود باید دارای اثرات بازدارندگی خوبی در مقابل زنگ زدگی، خوردگی، اکسیداسیون و سایش باشد .

نوع فایل:word

سایز :53.5 KB

تعداد صفحه :11خرید فایللینک منبع :انتخاب بهترین روغن ماشین

روغن موتورهای مناسب برای موتورسیکلت های تولید در ایران ( پیشنهاد ) hassas-computer.com/preview.php?post=718‏ - ذخیره شده 1 جولای 2016 ... توجه: جدول زیر بهترین روغن موتورها ویژه موتورسیکلت های دو زمانه از بهترین ... و SL- SM در استاندارد API روغن موتور مورد نظر خود را انتخاب نمائید. بهترین روغن موتور sayyal.co/fa/Menu/بهترین-روغن-موتور‏ - ذخیره شده به نظر شما یک روغن موتور خوب چه خصوصیاتی باید داشته باشد که بتواند عملکرد ... می شود تا بتوانند بهترین روغن موتور و مناسب ترین روغن موتور را انتخاب کنند. آیا می‌دانید بهترین روغن موتور برای خودروی شما کدام است؟ - خودروسازی khodrosazi.ir/14249/آیا-می‌دانید-بهترین-روغن-موتور-برای-خ/‏ - ذخیره شده - مشابه 25 دسامبر 2012 ... انتخاب روغن موتور. فرض کنید بیشینه و کمینه دما در تهران، صفر درجه سانتی‌گراد در زمستان (مینیمم) و ۳۰ درجه سانتی‌گراد در تابستان (ماکزیمم) است ... بهترین نوع روغن موتور و بهترین زمان تعویض روغن برای ماشین شما ... car110.ir/.../بهترین-نوع-روغن-موتور-و-بهترین-زمان-تعویض-روغن-برای-ماشین-شما-کدام-است.html‏ - ذخیره شده - مشابه روغن,موتور,تعویض روغن ماشین,بهترین مارک روغن موتور ماشین,همه چیز درباره .... برای انتخاب یک روغن موتور خوب، عوامل و پارامترهای مختلفی باید مدنظر قرار گیرد. راهنمای انتخاب روغن موتور مناسب برای خودرو+جدول - جام جم آنلاین jamejamonline.ir/online/1562734350575273730‏ - ذخیره شده - مشابه 10 جولای 2014 ... لذا ویسکوزیته روغن باید به گونه‌ای انتخاب شود که بهترین حالت روانکاری را در کمترین زمان، ممکن سازد. ضمن اینکه خودرو در حالت سرد به راحتی ... انتخاب روغن موتور مناسب برای ریو. - صفحه 162 - تیونینگ تاک ... tuningtalk.com/forum/viewtopic.php?t=24158&start=1610‏ - ذخیره شده Re: انتخاب روغن موتور مناسب برای ریو. پستتوسط PR-7690 » شنبه ... نفت سپاهان بهترین روغن پایه (پالایشگاه اصفهان) را دارد، ولی افزایه های آن خیلی مرغوب نیست! نکاتی در مورد انتخاب روغن موتور مناسب - کارواکس | carwax carwax.ir/page/37/نکاتی-در-مورد-انتخاب-روغن-موتور-مناسب‏ - ذخیره شده برای آگاهی از این که کدام روغن برای خودروی شما مناسب است، بهترین منبع و مأخذ دفترچه راهنمای خودرو یا برچسب‌های داخل محفظه موتور (در صورتی که نوع روغن مشخص نشده، ... انتخاب بهترین روغن موتور - روغن صنعتی ravansaz.ir/articles/engine-oil/163-moto-oil‏ - ذخیره شده یکی از سوالاتی که ذهن همه رانندگان را به خود مشغول می کند این بوده که بهترین روغن موتور برای خودرو کدام است و بهترین روغن موتور برای عملکردی عالی در موتور خودرو ... بهترین روغن موتور برای ماشین را چگونه انتخاب کنیم؟ - بولتن نیوز www.bultannews.com/.../بهترین-روغن-موتور-برای-ماشین-را-چگونه-انتخاب-کنیم‏ - ذخیره شده - مشابه 13 مارس 2013 ... روغن موتور به عنوان یک ترکیب چند منظوره، نقش بسیار مهم و اساسی در کارکرد مطمئن موتور خودرو ایفا می کند . اهمیت وجود روغن موتور به حدی است که ... راهنمای انتخاب روغن - شرکت نفت ایرانول www.iranol.ir/fa/fullmode/oil.html‏ - ذخیره شده - مشابه روغن موتور بنزینی; روغن موتور سیکلت; روغن موتور گازسوز; روغن موتور دیزلی ... روغن ماشین آلات کشاورزی; روغن عملیات فلزکاری; روغن ماشین ابزار; روغن شستشو ...
برچسب‌ها: انتخاب، بهترین، روغن، ماشین